OneDrive İncelemesi – Güncellenmiş 2020

OneDrive İncelemesi

OneDrive, Microsoft’un büyük, kötü bulut depolama dünyasına girmesidir ve Redmond’un devi silahların parıldamasıyla ortaya çıktı. Office ve diğer birçok uygulama ile entegrasyon ve iyi bir fiyatlandırma planı sunan OneDrive’ın yolunda çok az duruyor. Yoksa öyle mi? Yanıt için incelememize göz atın.


Bulut Depolama İncelemeleri

OneDrive, bulut depolama pazarının bir parçasını almak için tasarlanmış bir Microsoft ürünüdür. PRISM projesine bağlanmak da dahil olmak üzere gizlilikle ilgili kabataslak bir geçmişi vardır. OneDrive o zamandan beri güvenliğini güncelledi, ancak piyasadaki en güvenli bulut depolama çözümlerine uyacak kadar yeterli değil.

Verimlilik ve işbirliği departmanlarında parlıyor, bu da Office Online, Skype, Outlook ve masaüstü için Office 365 paketi de dahil olmak üzere diğer birçok Microsoft ürününe bağlandığı düşünülüyor. OneDrive, işbirliği için en iyi bulut depolama listemizde yer almıyor, ancak işteki karşılığı olan OneDrive İş.

Kişisel planı, piyasadaki en iyilerle rekabet edemez, ancak Ev planı harika bir tekliftir. OneDrive hız bölümünde gecikmez ve istemcileri dosyalarınızı ve klasörlerinizi kolayca paylaşmanıza izin verir. Kullanıcı deneyimi de keyifli.

Bu OneDrive incelemesindeki yetenekleri hakkında ayrıntılara girerken ve kusurlarına rağmen bunun neden en iyi bulut depolama sağlayıcılarından biri olduğunu düşündüğümüzü görünce bizimle birlikte çalışın.

OneDrive Web Arayüz Dosyaları

OneDrive Senkronizasyon Klasörü Kaydırıcısı

OneDrive Uygulama Başlatıcı

OneDrive Bağlantı Dosya Paylaşımı Oluştur

OneDrive Kelime Çevrimiçi

Önceki

Sonraki

Güçlü & Zayıf Yönler

OneDrive için alternatifler

Özellikleri

Beklendiği gibi OneDrive, Microsoft’un Office Online uygulamasıyla entegre olur. Bu entegrasyon, Office belgelerinde çevrimiçi açmanıza, düzenlemenize ve ortak çalışmanıza olanak tanır. Aboneliğiniz ne olursa olsun, Office Online’ı ücretsiz kullanabilirsiniz. Bu şekilde, Google Drive incelememizde hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz Google Dokümanlar’a benzer..

Microsoft Office’in masaüstü sürümleri için Office 365 planına veya OneDrive İş’e abone olmanız gerekir. Bununla ilgili daha fazla bilgi için OneDrive İş incelememizi okuyun.

OneDrive, fotoğrafları ve videoları, yüklü olduğu bir bilgisayara bağladığınız cihazlara otomatik olarak kaydeder. Çektiğiniz ekran görüntüleri için de aynısını yapacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Fotoğraf önizlemesi de temel seçeneklerden daha fazlasını sunuyor. Fotoğraflarınızı albümlere ekleyebilir, slayt gösterisinde oynatabilir, efekt ekleyebilir, döndürebilir, orijinal boyutunda görüntüleyebilir ve daha fazlasını yapabilir.

OneDrive’ın web uygulamasında Skype yerleşiktir, böylece sohbet etmek ve konferans görüşmeleri yapmak için kullanabilirsiniz. Skype’a başka bir güvenlik ve gizlilik katmanı eklemek isteyenler, Skype için en iyi VPN makalemizi okumalıdır.

Office ve OneDrive ile Word, Excel ve PowerPoint gibi Office uygulamalarınızdaki dosyaları birlikte düzenleyebilir ve paylaşabilirsiniz. OneDrive masaüstü istemcisi ve Office, belgeleri OneDrive’da senkronize etmek ve birlikte paylaşılan belgelerdeki diğer kişilerle aynı anda işbirliği yapmanıza olanak sağlamak için birlikte çalışır.

onedrive-skype-entegrasyon

OneDrive, Microsoft’un not alma uygulaması OneNote ile entegre olur. Notları senkronize etmek ve paylaşmak için iyidir ve esnek not tasarımına sahiptir. En iyi not alma uygulamalarından biridir ve OneNote incelememizde bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz..

Bir içerik yayınlama uygulaması olan Sway ve bir iş akışı yönetimi uygulaması olan Formlar da dahil olmak üzere üretkenliğinize yardımcı olabilecek çeşitli uygulamalar vardır.

OneDrive Özelliklerine Genel Bakış

OneDrive Logosuwww.onedrive.com

50 GB’den başlayan fiyatlarla 199 $ ‘dan başlayan fiyatlar

Eşitleme

Klasörü Senkronize Et

Blok Seviyesinde Senkronizasyon

Seçici Senkronizasyon

Bant genişliği yönetimi

Herhangi Bir Klasörü Senkronize Et

Dosya paylaşımı

Dosya Bağlantı Paylaşımı

Bağlantı Şifreleri

Bağlantı Bitiş Tarihleri

Klasör Paylaşımı

Klasör İzinleri

Bağlantı İndirme Sınırları

Yükleme Bağlantıları

verimlilik

Dosya Önizlemeleri

Dosyaları Düzenle

Uygulama İçi İşbirliği

Office Online

Google Dokümanlar

Notes Uygulaması

Medya Oynatma

Mobil uygulamalar

Silinen Dosya Tutma

Sürüm

WebDAV

Güvenlik

Beklemede Şifreleme

Transit İçi Şifreleme

Şifreleme Protokolü
AES 256 bit

Sıfır Bilgi

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

Sunucu Konumu
BİZE

Destek

7/24 Destek

Canlı Sohbet Desteği

Telefonla Destek

E-posta desteği

Kullanıcı Forumu

Bilgi tabanı

Çeşitli

Ücretsiz Plan

Fiyatlandırma

OneDrive’ın ücretsiz planı, Dropbox’tan aldığınız 2GB kadar cimri olmayan 5GB’lık yetersiz bir depolama alanı sunuyor, ancak Google Drive’ın 15GB’ına bile yakın değil. Bu nedenle, en iyi ücretsiz bulut depolama makalemizde yer alan hizmetlerle karşılaştırılamaz.

Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok premium plan yok. Aslında, kişisel kullanıcılar ikisi arasında seçim yapabilir: 50GB planı ve Office 365 kişisel. Birincisi harika bir teklif değil çünkü çok fazla depolama alanı sağlamaz, ancak pahalı da değildir.

Office 365 Bireysel, ayda 6.99 dolar veya yılda 69.99 dolar ile çok daha iyi bir anlaşma. Amazon, daha iyi, çünkü 1 TB’lik planı yıllık 59.99 dolar. Fiyatlandırma ayrıntılarını görmek istiyorsanız, Amazon Drive incelememizi okuyun.

pCloud daha da iyi bir anlaşma sunuyor çünkü ayda birkaç dolar daha fazla 2 TB alabilirsiniz. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi pCloud incelememizde bulabilirsiniz. OneDrive’ın planı Office 365’i içeriyor, bu yüzden değeri kullanması gerekenler için daha yüksek.

Office 365 Home, OneDrive’ın parladığı yerdir. Her biri 1 TB alan altı kullanıcıya 6 TB depolama alanı sunar ve ayda yalnızca 9,99 ABD doları veya yıllık 99,99 ABD Doları tutarında.

OneDrive’ın tuhaflıklar payı olmasına rağmen, değeri güçlü. Abone olmadan önce hizmetin nasıl çalıştığını görmek için ücretsiz planını kullanmanızı öneririz.

Kullanım kolaylığı

OneDrive’ın masaüstü istemcisi Windows ve macOS üzerinde çalışır, ancak Linux üzerinde çalışmaz. Pengueni seviyorsanız, Linux için en iyi bulut depolama alanımızdan bir hizmeti deneyebilirsiniz.

İstemci, bulut depolama hizmetleri arasındaki standart uygulama olan bir sistem tepsisi simgesi ve eşitleme klasöründen oluşur. Sistem tepsisi simgesini tıkladığınızda ince bir pencere açılır.

onedrive-masaüstü-istemci

Senkronizasyon klasörünüzü açmak, senkronizasyonlarınızın durumunu kontrol etmek ve ayarlara erişmek için kullanabilirsiniz. Ayarlar penceresinin kullanımı kolaydır, ancak tasarımı sade, eski bir ayarlar penceresine benzediğinden modası geçmiş hisseder. Masaüstü istemcisinde de web istemcisini açan bir bağlantı var.

onedrive-web uygulaması

Web istemcisi çekici ve anlaşılır bir tasarıma sahiptir. Aradığın şey için balık tutmana gerek kalmayacak, çünkü net çizgiler, kontrastlar ve bol miktarda negatif alan işlerin bulunmasını kolaylaştırıyor. Dosyayı veya klasörü çalışma alanında herhangi bir yere sürükleyip bırakabildiğiniz için karşıya yükleme işlemi basittir ve yüklemeye başlayacaktır. Web istemcisi dosyalarınızı liste veya tablo görünümünde görüntüleyebilir.

İçeriğinizin üzerine geldiğinizde küçük bir onay kutusu görünür ve farklı dosyalar ve klasörleri seçmenize olanak tanır; bu da daha sonra üst menüdeki işlemleri kullanarak değiştirebilirsiniz. İşlemler arasında “yeniden adlandır”, “kopyala”, “sil” ve diğerleri bulunur. Aynı işlemi tek bir dosya veya klasör için sağ tıklatarak da yapabilirsiniz.

En üstteki bağlantılar, Skype oturumlarını başlatmanıza, bildirimleri gözden geçirmenize, ayarları değiştirmenize ve yardıma erişmenize olanak tanır. Sol üst köşede Posta, Skype, Takvim, Kişiler, Görevler ve tüm Office 365 uygulamaları gibi uygulamaları açmak için bir düğme bulunur. Senkronizasyon istemcisini atlayarak masaüstünüzden dosya ve klasör yükleyen düğmeler de vardır.

Sonuçta, web istemcisi hızlı ve sorunsuz çalışıyor.

onedrive-mobil

Hareket halindeyken, Android ve iOS için kullanılabilen OneDrive’ın mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. Çekici bir tasarıma sahiptir ve kullanımı kolaydır. Son dosyalarınızı da kontrol edebilirsiniz, bu hoş bir dokunuş ve yaygın olmayan bir dosyadır. Dosyalara çevrimdışı erişim ve otomatik fotoğraf ve video yüklemeleri gibi standart özellikler bulunur. “Paylaşılan” bir sekme de var.

Dosya paylaşımı & Eşitleme

onedrive-web paylaşım klasörü

Web uygulamasından dosya veya klasör paylaşmak istediğinizde, bunu bir bağlantı oluşturarak yaparsınız. Her iki durumda da düzenlemeyi etkinleştirebilirsiniz. Bunu yapmazsanız, verilen izin salt görüntüleme olacaktır. Parolalar ayarlayarak veya son kullanma tarihleri ​​ekleyerek bağlantılarınızı koruyabilirsiniz. Ancak bu, ücretli bir aboneliğiniz olmasını gerektirir. Başkalarıyla neler paylaştığınızı gösteren bir “paylaşılan” sayfa var.

Facebook, Twitter, Linkedin ve Weibo gibi sosyal ağlara bağlantılarınızı paylaşabilirsiniz.

Yine de, OneDrive’ın paylaşma yaklaşımı arzulanan bir şey bırakıyor. Bir klasörü paylaştığınızda, sizin gibi başkalarını birçok hizmetle davet etmek için bir diyalog görmezsiniz. Bunun yerine, davetiye gönderme seçeneğini görmek için “e-posta” yı tıklamanız gerekir.

Bu büyük bir sorun değil, ancak diğer yaklaşım daha verimli. Sync.com, nasıl çalışması gerektiğine bir örnektir. Bu konuda daha fazla bilgiyi Sync.com incelememizde okuyun.

OneDrive’ı doğrudan bilgisayarınızdan da paylaşmak için kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, bir dosya veya klasörü sağ tıklayın ve “OneDrive bağlantısını paylaş” ı seçin. Bu, bir bağlantı oluşturur ve panonuza kopyalar. Daha fazla seçeneğe ihtiyacınız varsa, web istemcisinin açılacağı aynı yöntemi kullanarak “daha fazla OneDrive seçeneği” ni seçebilirsiniz ve size daha fazla paylaşım seçeneği gösterebilirsiniz.

Mobil uygulama, paylaşım seçeneklerini net ve kullanımı kolay bir açılır alanda gösterir. Paylaşım izinlerini “düzenleyebilir” veya “görüntüleyebilir” olarak ayarlayabilir veya bir son kullanma tarihi belirleyebilirsiniz. Paylaşırken bir bağlantıyı kopyalayabilir, davet edebilir veya doğrudan Outlook’u veya telefonunuzdaki uygulamaları kullanarak dosya gönderebilirsiniz.

OneDrive, paylaşım için en iyi bulut depolama alanımızda yer almıyor, ancak listeyi yapan Dropbox’ın aynı özellikleri elde etmek için 20 ABD doları tutarında bir Dropbox Professional aboneliği gerektirmesi nedeniyle bu bizim gözetimimiz olabilir. Dropbox incelememizde Dropbox hakkında daha fazla bilgi edinin.

onedrive-senkron klasörler

OneDrive, 2007 yılında Dropbox tarafından geliştirilen standart senkronizasyon modelini takip eder. Bir sistem tepsisi simgesi ve bir senkronizasyon klasöründen oluşur. Senkronizasyon klasörü, dosya sisteminizdeki normal bir klasör gibidir ve tek fark buluta bağlı olmasıdır. İçine yerleştirdiğiniz herhangi bir dosya veya klasör sabit sürücünüzde ve bulutta depolanır.

“OneDrive’a taşı” yı sağ tıklayıp seçerek dosyaları tek tek OneDrive’ın senkronizasyon klasörüne taşıyabilirsiniz, ancak klasörlerle aynı şeyi yapamazsınız.

Belirli klasörleri OneDrive ile de senkronize edemezsiniz. Yapabileceğiniz şey, OneDrive masaüstü istemcisinin ayarlar menüsüne gitmek ve OneDrive’ın seçtiği klasörleri “otomatik kaydet” veya başka bir deyişle senkronize etmek için güncellemektir. Windows 10’da “masaüstü”, “resimler” ve “belgeler” dir.

onedrive-seçici-senkronizasyon

Bununla birlikte, seçici senkronizasyon ile bilgisayarınıza neyin senkronize edildiğini daha fazla kontrol edersiniz. Senkronize etmemeyi seçtiğiniz dosya ve klasörler sabit sürücünüzde yer kaplamaz veya çevrimdışıysanız kullanılabilir olmaz. Aynı işlemi diğer uçtan yapamazsınız çünkü hiçbir klasörü senkronize etmeyi seçemezsiniz.

Çevrimiçi dosyalarınızı yer kaplamadan görmek istiyorsanız, OneDrive’a ağ sürücüsü olarak erişebilirsiniz. Yine de üçüncü taraf bir hizmet kullanmanız gerekir. Dağ ördeği bunun için iyi bir seçimdir. Yardım için nasıl ağ sürücüsü astarı oluşturabileceğimizi okuyun.

hız

1 GB’lık bir klasör kullanarak birkaç yükleme ve indirme testi gerçekleştirdik. Sırbistan, Belgrad’da saniyede 6 megabit yükleme hızı ve 100 Mbps indirme hızı ile bir Ethernet bağlantısı kullanıyorduk.

Klasörü yüklemek ortalama 23 dakika sürdü. Yükleme hızımız göz önüne alındığında, bu mümkün olduğunca hızlı. İndirme ortalama yaklaşık üç dakika sürdü, bu da 100 Mbps’de beklediğimizden iki kat daha fazla. OneDrive’ın küresel ağı düşünüldüğünde, bu kötü bir sonuçtur.

OneDrive’ın sistem kaynaklarımız üzerinde küçük bir etkisi oldu, ancak başka görevleri yerine getiremediğimiz kadar çok değil. Bu gerçekleşirse, yükleme ve indirme hızlarınızı manuel olarak sınırlayabilirsiniz.

Her dosya türü için blok düzeyinde senkronizasyon işe yararsa yükleme hızı daha yüksek olur, ancak yalnızca Office dosyalarında çalışır.

İlk deneme: İkinci deneme: Ortalama:
Yükleme süresi00:22:0000:23:0000:23:00
İndirme süresi00:04:2000:01:3800:03:00

Güvenlik

OneDrive güçlü güvenlik önlemlerine sahip değildi. Hareketsiz şifreleme bile yoktu. Yine de, OneDrive kişisel taşıma sırasında ve beklemede şifrelemeyi destekliyor.

Beklemede şifreleme iki bileşen içerir: BitLocker disk düzeyinde şifreleme ve müşteri içeriğinin dosya başına şifrelemesi.

Her dosya kendi AES 256 bit anahtarıyla korunur. Ayrıca, ortadaki adam saldırılarının başarılı olmasını önlemek için TLS protokolünü kullanır.

Özel, uçtan uca şifreleme, sizden başkalarının dosyalarınızı okumasını engeller, ancak OneDrive bunu sunmaz. Bu, sahte bir çalışanın veya hükümetin verilerinizi potansiyel olarak okuyabileceği anlamına gelir. Bir sonraki bölümde bunun hakkında daha fazla konuşacağız.

Her iki Office 365 planı da fidye yazılımı saldırılarını algılayabilir ve OneDrive’ınızı dosyalar tehlikeye girmeden önceki bir noktaya geri yüklemenize yardımcı olabilir, bu nedenle siber suçluların taleplerini yerine getirmeniz gerekmez. Bir saldırı algılanırsa, bir e-posta, mobil veya masaüstü bildirimi yoluyla uyarılırsınız ve kurtarma işlemi boyunca yönlendirilirsiniz.

Bu, kişisel OneDrive hesaplarında kullanılabilen OneDrive İş’in Dosya Geri Yükleme özelliğini kullanmayı içerir. OneDrive’ınızı önceki 30 gün içinde önceki bir zamana geri yüklemenizi sağlar.

Bu özelliği, kazayla toplu silme, dosya bozulması veya başka bir felaket olayından kurtarmak için de kullanabilirsiniz. Bir işletmeniz varsa ve OneDrive’ın gelişmiş özelliklerini kullanmak istiyorsanız OneDrive İş’i denemenizi öneririz. OneDrive İş incelememizde bunun hakkında daha fazla bilgi edinin.

OneDrive’ın e-posta entegrasyonu Outlook.com, ek bir koruma katmanı sunar ve e-postanızın uçtan uca şifrelemesini sağlar. Şifrelemesini kullandığınızda, e-postanız güvenli bir bağlantı üzerinden şifrelenmiş kalır ve bilgilerinizin siber suçlulara karşı ele geçirilmesi veya sızdırılması tehdidini en aza indirir.

E-postanızla Microsoft’a güvenmek istemiyorsanız, en güvenli e-posta sağlayıcılarından birini deneyebilirsiniz.

Gizlilik

Gizlilik, Microsoft için acı veren bir noktadır. ABD merkezli bir şirket olarak, her zaman en iyi itibara sahip olmayan ABD gizlilik yasalarına ve düzenlemelerine tabidir. Bunun bir nedeni, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın Microsoft’un dahil olduğu iddia edilen gizli bir hükümet gözetim programı olan PRISM projesi..

ABD alfabe ajanslarının OneDrive’ı, ne olursa olsun verileri ifşa etmeye zorlamalarını sağlayan BULUT Yasası özellikle dikkat çekicidir. Bunu dikkate aldığınızda, ABD’nin en iyi gizlilik yasalarına sahip ülkeler arasında olmaması şaşırtıcı değildir..

Microsoft’un bu konuda fazla seçeneği olmayabilir, ancak ABD dışında yerleşik bir şirket, Çin’de yerleşik olmadıkça aynı ikilemle karşılaşmazdı.

Kanada’da Sync.com ve Hollanda’da Tresorit gizlilik bilinci için iyi alternatiflerdir. Hizmetler hakkında daha fazla bilgi edinmek için Sync.com incelememizi ve Tresorit incelememizi okuyun.

Her iki şirket de ABD veri yasalarına tabi değildir ve her ikisi de ücretsiz, özel uçtan uca şifreleme sağlamaz. Daha fazla fikir edinmek için Sam Amca’nın kapıcı ellerinin erişemeyeceği en iyi bulut sağlayıcıları hakkındaki makalemizi okuyun.

onedrive-gizlilik kontrol paneli

OneDrive ile, Microsoft gizlilik kontrol panelini kullanarak bazı verilerinize erişebilir ve bunları silebilirsiniz. Ayrıca, devre dışı bırakma sayfasında verilerinizin Microsoft reklamcılığı için kullanımını kontrol edebilirsiniz. En son Windows’u kullanma şansınız yüksek olduğundan gizliliğini nasıl değiştireceğinizi öğrenmek için Windows 10 gizlilik ayarları makalemizi okuyun.

Microsoft tarafından işlenen tüm kişisel verilere yukarıdaki araçlar aracılığıyla erişilemez veya kontrol edilemez. Şirket tarafından işlenen ve bu araçlar aracılığıyla veya doğrudan kullandığınız Microsoft ürünleri aracılığıyla kullanılamayan kişisel verilere erişmek veya bunları kontrol etmek istiyorsanız, Microsoft ile iletişim kurabilirsiniz.

Sıfır bilgi şifrelemesi mevcut olsaydı daha iyi hissederdik, ancak OneDrive’da yoksa. Daha fazla seçenek için en iyi sıfır bilgili bulut depolama hizmetleri listemizdeki hizmetlere göz atın.

Müşteri servisi

onedrive yardım merkezi

Microsoft’un yazılımı için OneDrive, Office 365 ve Office Online dahil olmak üzere çevrimiçi yardım merkezini kullanabilirsiniz..

Yardım konularını arayabilir veya kategoriye göre göz atabilirsiniz. OneDrive kategorileri arasında “başlangıç”, “dosyalar”, “paylaşım ve işbirliği”, “senkronizasyon”, “mobil ve mac”, “hesaplar ve depolama” ve “sorun giderme” yer alır. Web sitesinde çok sayıda eğitim sayfası var ve birçoğunda videolar var.

Bu işe yaramazsa, e-posta yoluyla Microsoft desteğe başvurabilir veya topluluk forumunu deneyebilirsiniz.

Telefon veya sohbet desteği yok. E-postayla destek ile iletişime geçtik ve soruyu cevaplamak hızlı oldu, sadece 45 dakika sürdü.

onedrive-kullanıcı forumu

Kullanıcı forumunu, eğitimli destek personelinin her zaman iyi olmadığı kutu dışında düşünmek için kullanabilirsiniz, ancak resmi Microsoft forumunun kullanıcılardan veya çalışanlardan pek çok yanıt ürettiği görülmemektedir..

Karar

OneDrive’ı kullanmanın temel faydaları verimlilik, işbirliği ve hızdır. En yararlı olanları Office Online ve masaüstü muadili Office 365 olan birçok Microsoft uygulamasına bağlanır.

Office 365, ikisinde de yer aldığından premium planlarının değerini artırır. Bulut depolama alanını kullanmak isteyen, ancak Office paketinin masaüstü sürümü için ödeme yapmak istemeyen kullanıcılar bu fırsatlardan çok yararlanır. Diğer kullanışlı özellikler arasında medya oynatma, Outlook entegrasyonu ve daha fazlası yer alır.

Bununla birlikte, güvenliği ve gizliliği, öncekinden daha iyi olsalar bile birinci sınıf değildir. Sıfır bilgi şifrelemesinin olmaması ağrılı bir nokta çünkü OneDrive ABD merkezli bir ürün.

Bununla birlikte, OneDrive, özellikle web ve akıllı telefon uygulamalarında keyifli bir kullanıcı deneyimi sağlar.

OneDrive hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce özellikleri, uygulamaları ve iyi değeri denemek için yeterli mi? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map