iCloud Drive İncelemesi – Güncelleme 2020

iCloud Drive İncelemesi

Apple’ın yerleşik bulut depolama çözümü, kullanım kolaylığı ve mükemmel fiyatlandırma sunar, ancak ileri düzey kullanıcılar sınırlı işlevselliği nedeniyle kendilerini hayal kırıklığına uğratabilirler.


Bulut Depolama İncelemeleri

iCloud Drive, tüm Apple ürünleriyle birlikte paketlendiğinden, piyasada en çok kullanılan bulut depolama hizmetlerinden biridir. Bu neredeyse tekelci konuma rağmen, hizmet en iyi bulut depolama sağlayıcılarımızdan birine geçmek gerçek bir acı olabilir, ancak iyi bir fiyata hız ve güvenilirlik sunuyor..

Bununla birlikte, iCloud Drive’ın problemleri yoktur: PC istemcisi zayıf bir şekilde tasarlanmıştır, iCloud Drive ile dosya sürümü sunmaz ve dosya paylaşımı hala devam eden bir çalışmadır. Endüstrinin dayanak noktası olarak nasıl istiflendiğine bir göz atmak için Dropbox vs iCloud karşılaştırma makalemize göz atın.. 

Apple, ücretsiz olarak 5GB iCloud Drive depolama alanı sunuyor, böylece www.apple.com adresinde hiçbir risk almadan kendiniz deneyebilirsiniz. Nerede mükemmel olduğunu ve nerede kısa olduğunu görmek için bu iCloud Drive incelemesini okumaya devam edin. Mac’ler için bir yedekleme çözümü arıyorsanız, bunun yerine IDrive’a bakmak isteyebileceğinizi unutmayın. Nedenini bulmak için iCloud vs IDrive makalemize göz atın.

Güçlü & Zayıf Yönler

İCloud Drive için alternatifler

Özellikleri

iCloud Drive’ın ana çekilişi, Apple’ın sıkı kontrol edilen ekosistemine izin verdiği Apple cihazları, hizmetleri ve diğer üçüncü taraf uygulamalarıyla entegrasyonudur. Yine de diğer cephelerde o kadar da iyi değil.

Dosya paylaşımı hâlâ beta sürümündedir, sürüm oluşturmayı desteklemez ve Windows uygulaması daha sonra düşüncesiz.

Yaptığınız şey, uygulamalarınızın çoğunun bilgi depolayabileceği tek bir yer ve otomatik depolama optimizasyonu. Bunlar birlikte sabit diskinizde yer kazanmak için çok sorunsuz çalışır

Birçok Mac cihazında ortak olan küçük sabit disklerle uğraşan herkes, kolay depolama yönetimi sayesinde rahatlar. Hangi içeriğin senkronize edildiğini ve hangilerinin bulutta tutulduğunu manuel olarak kontrol etmek isteyenler hayal kırıklığına uğrayacaktır. İCloud Drive’da seçici senkronizasyon bir seçenek değildir.

Fiyatlandırma

Çoğu Apple ürünü ucuz değildir, ancak iCloud Drive fiyatlandırması şaşırtıcı derecede rekabetçi. Bu, yıllık abonelikler için indirim sunmamasına rağmen, en iyi bulut depolama karşılaştırma grafiğindeki diğer hizmetlerin çoğu gibi.

Herkes ücretsiz olarak 5GB iCloud depolama alanı alabilir. Bu, Dropbox ile ücretsiz olarak elde ettiğinizden üç gigabayt daha fazla, ancak ücretsiz bulut depolama için ilk beş seçimlerimizde sıralamaya yaklaşmıyor.

Depolama için ödeme yapmaya başladığınızda iCloud Drive’daki değer gelir.

Birçok bulut depolama hizmeti size 1 TB seçeneği sunar. iCloud yapmaz, ancak 9,99 ABD doları karşılığında 2 TB verir. Bu, hem Google Drive hem de Dropbox ile 1 TB ile aynı fiyattır. Bununla birlikte, Sync.com’un 2 TB planından iki dolar daha fazladır (fiyatlandırma planlarının dökümü için Sync.com incelememize ve Dropbox incelememize göz atın).

Daha az alana ihtiyaç duyan kullanıcılar için iCloud’un 50 GB ve 200 GB depolama planları vardır, böylece ihtiyacınız olmayan depolama alanı için ödeme yapmanız gerekmez.

Kullanım kolaylığı

iCloud’un kullanımı son derece kolaydır, ancak yalnızca Apple cihazları kullanıyorsanız. İCloud ayarları doğrudan macOS’taki sistem tercihlerine yerleştirilmiştir ve kullanımınızı “bu Mac hakkında” bölümünden hızlı bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Mac masaüstü ile entegrasyon da uygundur, böylece masaüstü öğelerin iCloud hesabınızla senkronize edilen herhangi bir cihazda kullanılabilir olmasını sağlar.

Ne yazık ki, bunun yanı sıra, iCloud’un kullanıcı dostu olması şüphelidir. Tarayıcı arayüzü son derece sınırlıdır ve Windows için iCloud istemcisi uçsuz bucaksız.

İCloud, Apple ürünlerini senkronize etmek için harika bir iş çıkarırken, Windows uygulamasının bağlantısı kesildi. İCloud yalnızca fotoğraf kitaplığınızı senkronize etmek yerine Windows’ta üç ayrı klasör kullanır: indirmeler, yüklemeler ve paylaşılan.

İndirilenler klasörü ayrıca önceden indirilmiş fotoğrafları otomatik olarak eklemez. Bu, depolama kullanımını sınırlamaya yardımcı olur, ancak Windows’daki fotoğraf kitaplığınızı eksik yapar.

iCloud-Windows Resimleri-Entegrasyon

Uygulama klasörleri Windows’ta da kullanılamaz. Çoğu durumda, dosya depoladıkları uygulamalar yalnızca macOS veya iOS’ta çalışabileceğinden, bunlara yine de ihtiyacınız olmaz. Ancak, bunlara ihtiyacınız varsa, bunları manuel olarak aktarmanız veya bir PC kullanıyorsanız başka bir bulut depolama çözümü düşünmeniz gerekir.

MacOS istemcisi de mükemmel değil. Örneğin, dosyaların senkronizasyon durumunu görüntülerken iCloud bazı hatalar gösterir. Normalde, senkronize edilmemiş dosyaların üzerini kaplayan özel göstergeleri vardır.

Genellikle klasörlerde normalde senkronize olduklarını gösteren bir durum simgesi olmaz. Ancak, testlerde durumun böyle olmadığını gördüm. Diğer klasörler, ben tıklayana kadar senkronize olmadıklarını gösterdi, ardından durumlarını hemen değiştirecekler.

iCloud çoğu zaman gerçekten sorunsuz çalışır, ancak kesinlikle hayal kırıklıkları vardır. Windows PC’yi ara sıra kullanmaktan daha fazla kullanan herkes, Windows seçimleri için en iyi bulut depolama alanımız gibi diğer seçenekleri de dikkate almalıdır..

Dosya paylaşımı & Senkronize ediliyor

İCloud ile dosya senkronizasyonu kolaydır. MacOS kullanıyorsanız, hem belgeler klasörünüz hem de masaüstünüz varsayılan olarak senkronize edilir.

iCloud ayrıca Apple Fotoğraflar’da depolanan resimleri de senkronize eder.

Diğer Apple hizmetleri de iCloud ile senkronize edilir. Buna Hatırlatıcılar, Notlar, Siri ve Takvimler dahildir. Sistem ayarlarınız bile cihazlar arasında senkronize edilebilir.

Sync ayrıca iCloud ile entegre olan birçok üçüncü taraf uygulamasına da uzanır. Bazen, iCloud Drive’da görünmeyen üçüncü taraf uygulamalara ait senkronize edilmiş klasörlerle ilgili sorunlar ve silinen uygulama klasörleri kaybolmuyor.  

Genel olarak, senkronizasyon aslında Apple ürünlerine bağlı kaldığınız sürece iCloud Drive’ın en güçlü özelliklerinden biridir.

iCloud’un paylaşım özellikleri o kadar güçlü değil. Aslında, iCloud’un diğer büyük bulut depolama hizmetlerinden farklı olarak, paylaşım için kapsayıcı bir desteği yoktu. Apple, Notes, Keynote, Numbers ve Pages gibi yerel uygulamalar için ayrı ayrı paylaşım özellikleri ekledi.

Bununla birlikte, iCloud Drive uygulamasının kendisinden paylaşım şu anda iOS 11 ve macOS High Sierra’nın beta sürümünde mevcuttur. Resmi sürümler bu sonbaharda yayınlanacak.

Uygulama şimdiye kadar güçlü görünüyor. Birçok bulut depolama sağlayıcısı, dosyaları paylaşmak için web arayüzünü kullanmanızı gerektirir. iCloud’un beta paylaşım özelliği Finder’da yerel olarak kullanılabilir. Öğeyi sağ tıklayın, “paylaş” a gidin ve “kişi ekle” yi tıklayın.

Başkalarının dosyalarınızı düzenlemesine ve içeriğinizi paylaşmasına izin vermek için izinler ayarlayabilirsiniz. İstediğiniz zaman, dosyanın yalnızca size ait olması için paylaşımı sona erdirebilirsiniz..

Ancak yeni özellik, bağlantılar için şifre korumasını desteklemez veya Dropbox, Sync.com ve pCloud dahil olmak üzere bazı bulut depolama hizmetlerinin yaptığı gibi bağlantı son kullanma tarihlerini ayarlamanıza izin vermez.

Yaklaşan paylaşım özelliği tek tek dosyalarla da sınırlıdır.

Klasörleri paylaşamazsınız, bu nedenle iCloud yine de birçok dosyaya erişim gerektiren daha büyük projeler için en iyi araç olmayacaktır. İşbirliği için Google Drive gibi bir bulut depolama çözümü daha iyi bir seçenektir (resmin tamamı için Google Drive incelememizi okuyun). Ayrıca, beta özelliklerinin değişebileceğini unutmayın.

hız

İCloud’un en büyük eksikliklerinden biri hızı.

İCloud’un dosyaları ne kadar hızlı aktardığını ölçmek için Cloudwards.net’in test için kullandığı sıkıştırılmış bir gigabayt klasörü kullanarak birkaç hız testi yaptım. Testleri yapmak için kullanılan Ethernet bağlantısı ortalama hızları 29.54Mb / s aşağı ve 5.88Mb / s yukarı.

Sonuçlar burada:

Test Dosyası (846.2 MB) Yükleme Süresi: Yükleme Hızı: İndirme Süresi: İndirme Hızı:
Test 1:19:425.81MB / sn22:275.07MB / sn
Test 2:19:655.74MB / sn19:785.70MB / sn
Ortalama:19:535.76MB / sn21:035.30MB / sn

Bu sayılar iyi değil. iCloud’un, özellikle 5,88 Mb / s hızlarla korkunç olmayan 1 GB’lık bir klasör yüklemesi yaklaşık 20 dakika sürer. Ancak, aynı klasörü indirmenin 20 dakikadan fazla sürmesi bir kafa kaşıyıcıdır. O zamanın yarısı kabul edilebilirdi.  

Bu sonuçlar yalıtımda yeterince sinir bozucu olabilir, ancak iCloud’un buggy durum simgesi dosyaların gerçekten ne zaman senkronize edildiğini bilmeyi zorlaştırır. Apple, her şeyin çalıştığı tamamen sorunsuz bir deneyimi kovalarken, senkronizasyon sorunları daha da can sıkıcı.

Güvenlik & Gizlilik Politikası

2014 iCloud fotoğraf sızıntısını hatırlayan herkes, güvenlik ve gizlilik konusunda yüksek bir derece gördüğü için şaşırabilir. Olayı ele almak önemlidir. Sorumlu bilgisayar korsanı aslında kaba kuvvet saldırısı kullanamıyordu ve ünlülerin kullanıcı adı ve şifre bilgilerini kazanmak için kimlik avına güveniyordu.

Bölüm, Apple’ın sonundaki bir güvenlik hatası yerine hesabınızı korumak için güçlü bir şifre kullanmanın hatırlatıcısıdır.

Apple, iCloud Drive içeriğinizi korumaya yardımcı olacak bazı iyi güvenlik özelliklerine ve bunlardan yararlanma hakkında bir makaleye sahiptir..

Böyle bir özellik, oturum açmaya izin vermeden önce güvenilir cihazları kontrol ederek çalışan iki faktörlü kimlik doğrulamasıdır. İCloud Drive’ın tanımadığı cihazlarda, mobil cihazınıza gönderilen altı basamaklı bir kod girmeniz istenir.

İCloud Driver sunucularında, verileriniz neredeyse kırılmaz bir protokol olan 128 bit AES kullanılarak şifrelenir. Bununla birlikte, iCloud’da da depolanan postanın bir istisna olduğunu ve istirahat halinde şifrelenmediğini belirtmek gerekir. iCloud Drive, aktarılan verileri korumak için TLS kullanır.

iCloud Drive sıfır bilgi sağlayıcısı değil. Apple’ın iMessage gibi bazı hizmetleri uçtan uca şifrelenmiş olsa da, Apple verilerinize asla erişemez, ancak iCloud Drive aynı muameleyi görmez. Bu, Apple’ın potansiyel olarak çalınabilecek veya mahkeme emriyle dosyalarınızı teslim etmek için kullanılabilecek şifreleme anahtarlarını iCloud Drive dosyalarınızda tuttuğu anlamına gelir.

Bununla birlikte, Apple oldukça güvenlidir ve kolluk kuvvetleri ile çok işbirliği içinde değildir. Ortalama bir kullanıcı için iCloud çok güvenli olacaktır. Ancak, tam güvenlik sizin için büyük önem taşıyorsa, Sync.com gibi sıfır bilgi sağlayıcısıyla daha iyi hizmet verebilirsiniz.

Gizlilik ayrıca Apple tarafından da korunmaktadır. Bilgileriniz reklamverenlere satılmayacak ve Apple, kullanım verilerini onayınız için yalnızca geliştirme amacıyla günlüğe kaydeder.

Müşteri servisi

İCloud Drive için müşteri desteğini değerlendirmek ilginçtir. Bulut hizmeti müşteri desteğine bakarken, karşılaştığımız en sık karşılaşılan dezavantajlardan biri telefon desteği eksikliğidir. Ancak iCloud Drive için başka seçeneklerin olmaması.

Apple’ın web sitesinde iCloud için yardım istiyorsanız, şu iki yoldan biriyle yanıt alabilirsiniz: telefon veya iCloud topluluk sayfası. E-posta veya sohbet desteği yoktur. Telefon desteğinin dahil edilmesi harika olsa da, en iyi müşteri hizmeti bir seçenekle geliyor.

Çağrı sistemi çok iyi. Apple, size geri arama seçeneği sunarak telefonda rahatsız edici beklemelerden kaçınır.

Destek topluluğu daha az etkileyici. Üyeler genellikle yardımcı olur ve size sorunlara geçici çözümler verebilir, ancak insanların sorduğu soruların çoğu radarın altında kalır. Örneğin, not klasörlerini paylaşmayla ilgili bu soru, diğer sekiz kullanıcıya “Ben de bu soruyu soruyorum” seçeneğini seçmesine rağmen yanıtlanmadı.

Ne yazık ki, bu izole bir dava değil. Forum aracılığıyla destek zar bir rulo. İhtiyacınız olan kesin cevabı bulabilir veya sorunuz sonsuza dek destek topluluğunun boşluğunda oturan şanssız olabilirsiniz..

Apple’ın tuğla ve harç mağazaları olduğu için, iCloud Drive’a bizzat yardım sunabilir, diğer birkaç bulut depolama sağlayıcısının talep edebileceği bir şey. Bu seçenek, teknoloji konusunda çok bilgili olmayan ve adım adım rehberliğe ihtiyaç duyan kişiler için idealdir..

İCloud Drive ile ilgili yardım ararken daha fazla seçenek hoş bir dahil olma olsa da, genel destek sağlamdır. Mağazadaki Apple “dahileri” ne yaptıklarını biliyor ve çağrı operatörleri yardımcı oluyor.

Karar

iCloud Drive herkes için bir çözüm değildir. Bu incelemede tartışılan sorunların bazılarını anlaşma kırıcılar olarak gören çok sayıda insan olacak. Sıfır bilgili bir depolama çözümüne, güçlü bir işbirliği aracına veya Windows’u kapsamlı bir şekilde kullanmaya ihtiyacınız varsa, diğer seçenekleri göz önünde bulundurun.

Bununla birlikte, ortalama bir Apple kullanıcısı için iCloud Drive, cihazlarınızı rekabetçi bir oranda birlikte çalışmaya devam ettiren sağlam bir hizmettir. Zaten işletim sisteminde yerleşik olduğundan, yalnızca kullanmaya başlamanız gerekir.

Apple’ın bulut depolama çözümü hakkında ne düşünüyorsunuz? Önerir misiniz, yoksa bulut depolama incelemelerimizden başka bir hizmet mi tercih edersiniz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin, okuduğunuz için teşekkür ederim.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map