hubiC Review – Bu hizmet Mayıs 2018 itibarıyla geçersizdir

hubiC İnceleme

Dijital kapılarını kapatmış bir zamanlar vaat eden bir bulut depolama sağlayıcısı olan hubiC, kaynaklarını kötü bir şekilde genişleten iyi bir ana şirketin ders kitabı örneğiydi. Kirli ayrıntılar ve en iyi hubiC alternatifler makalemize bağlantı için hubiC incelememizi okuyun.


Fransız OVH şirketi, 20 veri merkezi ve dünya çapında 260.000’den fazla sunucuya sahip olan bulut bilişimdeki en büyük isimlerden biridir. Aslında şirketin ağı 18 milyondan fazla uygulamaya ev sahipliği yapıyor. OVH’nin kendi hubiC’si de dahil olmak üzere, OVH’nin 900.000’den fazla kullanıcısı olduğunu iddia eden yedekleme özelliklerine sahip bir bulut depolama hizmeti. hubiC 2011’den beri var.

Bulut depolama alanındaki rekabeti bir kenara çekmeye çalışan birçok şirket gibi, hubiC de 25 GB’lık ücretsiz depolama alanıyla kullanıcıları çekme yaklaşımını benimsedi. HubiC ile, oldukça düşük oranlar sayesinde daha da iyileşiyor gibi görünüyor: 10 TB için ayda 5 doların biraz üzerinde. Bu, rekabetin çoğunun size sağladığı maliyetin yaklaşık yarısı için on kat daha fazla bulut depolama alanı.

Örneğin Dropbox ile, 9,99 $ karşılığında 1 TB alırsınız. Bu noktada, herkesin okuduğu iki tepkiden birine sahip olma şansı yüksektir:

 • İkramiyeyi vurmaya karar verdiler ve hubiC’ye kaydolmaya hazırlar
 • Ananasla karıştırılmış çürük balıklar gibi şüpheli bir şekilde kokan bir şey koktuğuna karar verdiler.

İkinci kategori altına girip hala bizimle birlikteyseniz, tebrikler! HubiC’in fiyatlandırması gerçek olsa da, var olmayan güvenlik standartları ve müşteri desteği, bu hizmetle dosyalarınıza güvenmemek için fazlasıyla yeterli neden. Evet, blok düzeyinde dosya aktarımlarının hızı olmasa da dosyaları buluta senkronize edebilirsiniz. hubiC, yedekleme hizmeti olarak da iki katına çıkar, ancak bazı önemli özellikleri (iyi bir zamanlayıcı gibi) eksik.

Ancak bu sorunları göz ardı edebilseniz bile, hubiC’deki kişilerin ya şeyleri kapatma eşiğinde olduğuna ya da artık müşterilerini umursamayacağına inanmak için her neden var. Yani, orada dosyaları saklarsanız, yakında kaybolabilirler.

Hayal kırıklığına uğrattığımız için üzgünüz. Ancak iyi haber şu ki, maliyetlerinden daha fazla olan birçok mükemmel bulut depolama ve yedekleme hizmeti var:

 • En İyi Bulut Depolama 2017
 • En İyi Bulut Yedekleme 2017

hubiC, asırlık “bir kitabı kapağına göre yargılamayın” atasözünü – ancak tüm yanlış nedenlerle kanıtlıyor. İşletmenizi hak edip etmediğine karar vermeden önce bu hizmetin tam incelemesini okuduğunuzdan emin olun..

Ziyaret etmek 

Güçlü & Zayıf Yönler

HubiC için alternatifler

Fiyatlandırma

Çoğu hubiC kullanıcısı muhtemelen asla bir kuruş harcamaz.

25 GB’lık boş alan, iyi miktarda belge ve fotoğraf depolamak için yeterli olacaktır. Daha fazlasına ihtiyacınız varsa, hizmet birkaç kişisel plan sunuyor: biri 100GB ve diğeri 10TB için. Genellikle 1 TB veya 2 TB plan sunan diğer tüketici bulut depolama hizmetlerini biliyorsanız, 100 GB’tan 10 TB’a atlama muhtemelen garip görünüyor. 

Bununla birlikte, her iki planla ilişkili düşük maliyet göz önüne alındığında, bu göz ardı etmek oldukça kolay bir tutarsızlıktır.

hubiC’de ayrıca, kullanıcıların yönlendirme başına 5 GB ek depolama alanı (25 GB’a kadar) kazanabilecekleri bir yönlendirme programı vardır. 100GB planına kaydolduysanız, arkadaş başına 10 GB (500 GB’a kadar) alırsınız. 10 TB’lık plan size arkadaş başına 500 GB hız kazandırır (2,5 TB’a kadar ücretsiz).

Özellikleri

HubiC’yi birçok hizmetten ayıran bir şey, aynı anda bir bulut depolama ve yedekleme hizmeti olması ve onu oldukça nadir bir tür haline getirmesidir. Buradaki gibi, bulut depolama ve yedekleme arasındaki fark hakkında birkaç makale yazdık. Bu ikisi bir arada yaklaşımı alan diğer hizmetler arasında IDrive ve SpiderOakONE yer alır.  

Ne yazık ki, hubiC’nin bu yönü onu başka türlü seyrek özelliklerden kurtarmak için yeterli değil.

Özellik Açıklama:
Masaüstü uygulamalarıWindows, Mac ve Linux desteklenir
Mobil uygulamalariOS, Android ve Windows 8
Senkronize ediliyorDosyaları cihazlar ve bulut arasında senkronize etme
Destek olmakOtomatik yedekleme için etiket klasörleri
Otomatik YedeklemeYedeklemeler saatlik, günlük veya haftalık çalışacak şekilde ayarlanabilir
Taşıma katmanı güvenliği (TLS)Dosyalar güvenli TLS tünelleriyle korunur
Dosya SürümüYalnızca yedeklemeler için kullanılabilir (senkronizasyon değil)

Yukarıdaki listede eksik olanlar:

 • Blok düzeyinde artımlı aktarımlar
 • Beklemede şifreleme
 • Sıfır bilgi güvenliği

Ayrıca, hubiC otomatik yedekleme yaparken, gerçekleştiklerinde çok az kontrole sahip olursunuz. Bir sonraki kullanıcı deneyimi bölümünde de göreceğiniz gibi, hubiC’nin Android uygulamasının çalışmasını sağlamada bazı sorunlar yaşadık.

Kullanıcı deneyimi

HubiC’yi masaüstünüze kurmak bir hubiC senkronizasyon klasörü oluşturur. Bu senkronizasyon klasörü, Dropbox tarafından popüler olan modele göre çalışır, içindeki her şey hem sabit diskinizde hem de hubiC’in bulutunda depolanır.

Dosyaları senkronizasyon klasörünüze taşımanın yanı sıra, herhangi bir klasörü sağ tıklayabilir (ancak dosyaları değil) ve otomatik yedekleme için işaretleyebilirsiniz.

Senkronizasyon, hubiC’ye eklediğiniz tüm cihazları iki yönlü bir dosya aktarım sistemi kullanarak bağlarken, yedekleme kesinlikle tek yönlü bir işlemdir: bilgisayarınızdan hubiC bulutuna.

İş verimliliğini artırmak yerine bir sabit sürücünün içeriğini korumak için tasarlanmıştır. Bir klasörü yedeklemeyi seçtikten sonra, hubiC bir ayarlar ekranı açar. Oradan, hubiC’nin kaç dosya sürümünü koruyacağını ve yedeklemenin ne sıklıkta çalışacağını ayarlayabilirsiniz..

Sürüm oluşturma, dosya kopyalarının geçmiş kopyalarını saklar, böylece istediğiniz zaman önceki bir duruma dönebilirsiniz. Bunu yapabilmek sizi şunlardan korur:

 • Kullanıcı hatası
 • bozulma
 • Ransomware

Yedekleme zamanlamasıyla ilgili olarak hubiC, klasörleri yalnızca bir kez, saatte bir kez, günde bir kez veya haftada bir kez yedekleme seçeneği sunar. İşi yaparken hubiC yedekleme, aşağıdaki gibi hizmetlerin yanı sıra neredeyse çalışmaz:

 • IDrive
 • CrashPlan
 • Backblaze

Veya çevrimiçi yedekleme alanındaki diğer girdilerin çoğu. Diğer hizmetlerle, kullanıcılar sabit sürücünün verilerini neredeyse gerçek zamanlı olarak korumak için sürekli bir yedekleme döngüsü ayarlayabilir veya haftanın belirli günlerinde belirli saatler arasında çalışacak bir yedekleme ayarlayabilir.

Ayrıca, diğer bulut yedekleme araçları klasörlerin yanı sıra yedekleme için ayrı ayrı dosyaları etiketlemenize izin verir, ayrıca zaman kazanmak için belirli klasörleri yedekleme için otomatik olarak etiketleyebilirler. Backblaze ve Carbonite, sınırsız yedekleme desteği sayesinde yapabilecekleri belirli bir türdeki tüm dosyaları otomatik olarak yedekler.

HubiC’nin bazı yönlerini yönetmeniz gerekiyorsa, görev çubuğu simgesine sağ tıklayarak bunu yapın. Senkronizasyonu hemen başlatabilir, duraklatabilir, ayarları kontrol edebilir ve yedeklemelerinizi ve çalışan işlemleri kontrol edebilirsiniz.

Ayarlarda, belirli klasörler için senkronizasyonu kapatma ve bir senkronizasyon boşluğu ayarlama gibi yararlı seçenekler vardır.

Gelişmiş ayarlar sekmesi altında, hubiC sisteminizin kaynaklarını etkiliyorsa yükleme ve indirme hızlarını da sınırlayabilirsiniz.

Bu arada yedekleme sekmesi, yedekleme için etiketlediğiniz her klasörün ayarlarını değiştirir.

Tarayıcı Deneyimi

HubiC tarayıcısı herhangi bir bilgisayardan içeriğe erişebilir. Bu şekilde, kişisel bilgisayarınız herhangi bir nedenden dolayı kullanılamıyorsa, masaüstü uygulamasını yüklemenize gerek kalmadan başka birinin verilerine erişebilirsiniz.

Tarayıcı oldukça basittir. Senkronize edilmiş içeriğe, depolandığı klasörü tıklayarak ana sayfadan erişebilirsiniz. Dosyaları indirip yükleyebilirsiniz. Ayrıca, herhangi bir dosyaya URL bağlantısı oluşturan bir paylaşım düğmesi de vardır..  

hubiC aşağıdakiler yoluyla dosya paylaşabilir:

 • E-posta
 • Facebook
 • heyecan
 • Google artı

Ya da sadece bir bağlantı oluşturabilir ve istediğiniz yere kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. HubiC ile dosya paylaşımı ile ilgili güzel şeylerden biri, bir bağlantınızın son kullanma tarihini ayarlamanıza izin vermesidir. Birçok bulut depolama hizmeti bunu yapmaz, bu da bir sorun, çünkü paylaştıklarınızı unutmak kolaydır.

Ancak, istediğimiz bağlantı son kullanma tarihini ayarlamayı tercih etmiştik. Ayrıca, bağlantıları süresiz olarak paylaşmanın bir yolu yoktur – 30. günde sınırlandırılırsınız. hubiC ayrıca şifre korumalı bağlantılar da sağlamaz. Ayrıca, oluşturduğunuz tüm bağlantıları hızlı bir şekilde denetlemenin bir yolu yoktur.

Senkronize edilmiş içeriği görüntülemeye ek olarak, sağ üst köşedeki menü simgesini tıklayıp “yedeklemem” i seçerek yedekleme için etiketlenen klasörlere erişebilirsiniz.

Son bir nokta, özellikle teknoloji konusunda sabırsızsanız: web sitesinde gerçekleştirdiğimiz birçok eylemin yavaş gerçekleştiğini gördük. Örneğin, paylaşım bağlantıları oluşturmamız yaklaşık 30 saniye sürdü. Diğer hizmetlerle, bağlantı oluşturma anlık bir süreçtir.

Mobil Deneyim

Normalde mobil deneyim hakkında konuşmak isteriz, ancak hubiC’in durumunda küçük bir engelle karşılaştık. Ve bir engelle, uygulamanın çalışmadığını kastediyoruz.

Android uygulamasını sorunsuz bir şekilde indirebildik. Ancak bir kez açtığımızda, masaüstümüzde senkronize ettiğimiz dosyaların hiçbiri mevcut değildi. Bir gün verdik ve birkaç kez yeniledik, ama hiçbir şey gelmedi.

Senkronizasyon klasörünüze erişebilmenin yanı sıra, hubiC Android uygulamasının aşağıdaki gibi telefon verilerini yedeklemenize izin vermesi gerekir:

 • Fotoğraflar
 • Videolar
 • Müzik
 • İletişim
 • Takvimler

Birçok bulut yedekleme hizmeti akıllı telefon değil, yalnızca bir masaüstü yedeklemesi yaptığı için bu özellik hakkında oldukça heyecanlıydık. Bununla birlikte, hubiC’nin Android yedekleme özelliklerini test etmeye çalıştığımızda bir hata mesajı aldık:

Google Play mağazasındaki kullanıcı yorumlarına bakılırsa, bu sıkıntılarda yalnız değildik. Bazı kullanıcılar verilerine hiç erişemedi, diğerleri ise yalnızca bazı verilerine erişebildi.

Sorun hubiC’nin Ağustos 2014’ten bu yana uygulamasını güncellememiş olmasından kaynaklanıyor olabilir. Güncelleme olmadan yaklaşık üç yıl genellikle bir uygulamanın kararlılığına işaret etmez. Aksine, yayıncının artık umursamadığını şiddetle öneriyor.


 

hız

Verimli dosya aktarım mimarisi bulut depolama işlemi için kritik öneme sahiptir. Cihazlar arasında daha hızlı senkronizasyon, yedeklemeler için daha az zaman ve sistemin kaynakları üzerinde daha az etki anlamına gelir. HubiC’nin devam edip edemeyeceğini öğrenmek için, çeşitli dosya türlerini içeren 256MB sıkıştırılmış bir klasör hazırladık ve hızını artırmak için bazı yükleme ve indirme işlemleri gerçekleştirdik..

Speedtest.net’e göre bu testler, 32Mbps ve 12Mbps indirme ve yükleme hızlarıyla bir Wi-Fi ağı üzerinden gerçekleştirildi..

İşte sonuçlarımız:

Yükleme süresi:04:45
İndirme süresi:02:30

Bu ilk yükleme hızı fena değil ve diğer servislerle karşılaştırılıyor. Ancak indirme süresi biraz daha yavaştır. Genellikle bu testle, dosyalarımızı bir dakikadan az bir sürede ve genellikle 30 saniyeden daha kısa bir sürede indirebiliriz. HubiC ile olsa da, iki dakika 30 saniye sürdü.

Buradaki en büyük sorun, hizmetin “blok düzeyi” dosya aktarımı olarak bilinen şeyi desteklememesidir. Birçok bulut hizmeti, dosyanın tamamını kopyalamak yerine yalnızca değişen bölümlerini eşitleyen veya yedekleyen bu tür mimariyi kullanır. Bunu yapmak hızda dramatik bir fark yaratır ve bir cihazdan diğerine sorunsuz bir şekilde atlamanızı sağlar.

Güvenlik

hubiC, gizli dinleyicilerin içeriğinizi takmasını önlemek için dosyaları SSL ile transit olarak korur. Güvenlik söz konusu olduğunda, hizmetin sunduğu hemen hemen hepsi bu kadar. Çoğu bulut depolama ve yedekleme hizmetinden farklı olarak, hubiC ile depolanan dosyalar şifrelenmez. Bu, herhangi bir hubiC çalışanının veya bir hubiC sunucusunu ihlal eden herkesin orada depoladığınızı görüntüleyebileceği anlamına gelir.

Önce dosyaları şifreleme adımını atabilirsiniz, ancak bu zaman alır. Güçlükten geçmek istemiyorsanız, aşağıdaki gibi sıfır bilgi hizmetini düşünün:

 • Sync.com
 • pCloud
 • SpiderOak

Kullanıcı desteği

hubiC desteği, SSS’lerin konuya göre sıralandığı bir yardım merkezi sitesi aracılığıyla gerçekleştirilir. Çoğu SSS bir veya iki satırda yanıtlanır ve sitenin ayrıntılı makaleleri veya öğreticileri yoktur. HubiC’nin araçları zaten oldukça basit olduğundan, eğitim eksikliği çoğu kullanıcı için büyük bir sorun olmayacaktır..

Ancak, sözde soru sorabileceğiniz bir kullanıcı forumu vardır. Ancak forumda yayın göndermenin bir yolunu bulamadık. Bir de mesaj var:

“Bu forumu taşıma sürecindeyiz. Yakında yeni bir alan açılacak. Verdiğimiz rahatsızlık için özür dileriz. ”

Bu yüzden, bunun nedeni olabilir. Bununla birlikte, foruma göz atarken, Şubat ayının başından beri herhangi bir kullanıcı yayını olmadığını fark ettik. Ayrıca, en son gönderilerin çoğu, hubiC’nin neden sorulara cevap vermeyi durdurduğunu soruyordu..

Örneğin:

Forumun ötesinde, hubiC’nin doğrudan iletişim araçları yok gibi görünüyor. Aranacak telefon numarası, canlı sohbet ve hatta bir e-posta adresi yok.

Son düşünceler

hubiC’nin cömert ücretsiz depolama planları, son derece düşük maliyet ve hem bulut depolama hem de bulut yedekleme hizmeti olarak kullanılabilir olması, hepsi sadece kağıt üzerinde çok etkileyici özelliklerdir. Blok düzeyinde dosya aktarımının olmaması, rakiplerle aynı senkronizasyon ve yedekleme hızlarına sahip olamayacağınız anlamına gelir. Daha da kötüsü, sunucu tarafı şifrelemesi olmadan içeriğinize başkaları tarafından erişilip okunabilir.

Buradaki en büyük sorun, hubiC’nin gizlenmeye başladığı anlaşılıyor.

Mobil uygulama sonsuza kadar (üç yıl) güncellenmedi ve çalışmıyor, hubiC ayrıca destek forumundaki kullanıcı yanıtlarına yanıt vermiyor ve şirketle doğrudan iletişime geçmenin bir yolu yok. Tüm bu kırmızı bayraklar bize firmanın yok olmanın eşiğinde olabileceğini söylüyor. Ya o ya da hizmet para kazanmak için sadece parlak bir tuzaktır, kimse artık onu denetlemekle uğraşmaz.

Her iki durumda da, şirketin yarın ve verilerinizle birlikte kaybolması için oldukça iyi bir şans olması nedeniyle, dosyalarınızı hubiC ile depolamanızı önermiyoruz. Bir bulut depolama hizmeti, kullanıcı içeriğiyle ilk kez yok olmazdı. HubiC yaşadınız mı? Bir dakikanız varsa, aşağıdaki yorumlarda bunu duymak isteriz. Okuduğunuz için teşekkürler!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map