HiDrive İncelemesi – 2020 Güncellendi

HiDrive İncelemesi

Birkaç şık özellik sunmasına rağmen, HiDrive’ın tamamı rekabeti kanıtlayacak kadar çekici değil.


Bulut Depolama İncelemeleri

2010 yılında başlatılan HiDrive, bir internet barındırma hizmeti olan Berlin merkezli Strato’nun bulut depolama çözümüdür. Dropbox’a benzer şekilde fiyatlandırılsa da, HiDrive, Dropbox alternatifler kulübünün çok çekici bir üyesini kanıtlamak için yeterli özelliğe sahip değil.

Bu HiDrive incelemesi sırasında, senkronizasyonuna ve dosya paylaşım özelliklerine bakmak da dahil olmak üzere, kaydolmadan önce bilmek isteyeceğiniz önemli noktalarda size yol göstereceğiz. Ayrıca, hizmetin kullanıcıya dosya şifrelemenin tüm sorumluluğunu üstlendiği gerçeğiyle öne çıkan güvenliğiyle ilgili bazı sorunlara da değineceğiz..

Hizmeti kendiniz denemek istiyorsanız, ücretsiz bir HiDrive planı var. Bununla birlikte, ücretsiz planın HiDrive’ın geleneksel planlarından farklı bir portal üzerinden sunulduğu ve yükseltmenin size daha pahalıya mal olacağı konusunda uyarınız. Daha fazla bilgi için aşağıdaki fiyatlandırma bölümüne bakın.

HiDrive’ın sizin için bulut depolama hizmeti olmadığına karar verirseniz, bulut depolama karşılaştırma aracımız, bulut depolama incelemeleri koleksiyonumuzdan çekilen diğer seçenekleri hedeflemenize yardımcı olur. Hâlâ ilgileniyorsanız, okumaya devam edin.

HiDrive için alternatifler

Güçlü & Zayıf Yönler

Özellikleri

HiDrive’ın temel amacı, tüm bulut depolama hizmetlerinde olduğu gibi, dosyaları uzak bir sunucuda depolamanıza izin vererek sabit diskte yer açmaktır. Bununla birlikte, çoğu modern bulut depolama hizmeti gibi, HiDrive’ın özellik seti çok daha fazlasını sunar.

Temel özellikler arasında “dosya paylaşımı” nda inceleyeceğimiz hem dosya paylaşımı hem de cihaz senkronizasyonu bulunur & senkronizasyon ”bölümüne bakın.

Platform desteğine gelince, HiDrive, hesabınızı yönetmek için kullanabileceğiniz hem Windows hem de Mac için bir web GUI’ye ve masaüstü istemcilerine sahiptir. Dosyalara erişmek için mobil uygulamalar Android ve iOS için kullanılabilir. Her iki mobil uygulama da otomatik olarak fotoğraf yükleme seçeneği ile dosya paylaşmak ve yüklemek için kullanılabilir.

HiDrive, daha gelişmiş ihtiyaçları olan kullanıcılar için WebDav, FTP ve rSync’i destekler. Ancak, bu protokolleri kullanmak için 4,95 ABD doları ek ücret ödemeniz gerekir.   

KOBİ kullanıcıları, hesaplarına ayda en fazla 10 ABD doları karşılığında beş ek hesap eklemelerine olanak tanıyan bir ekip çalışması paketi ekleyebilir. Ancak, akran işbirliklerinizi geliştirme konusunda ciddileşmek istiyorsanız, en iyi EFSS (kurumsal dosya senkronizasyonu ve paylaşımı) kılavuzumuzda belirtilen seçimlerden birine bağlı kalmanızı öneririz.

HiDrive ayrıca, sabit sürücünüzdeki herhangi bir klasörü sağ tıklayıp “HiDrive’a kaydet” seçeneğini seçerek yedeklemenizi sağlar. Bazıları bu özelliği yararlı bulacaktır, ancak HiDrive’ın çevrimiçi bir yedekleme aracı olduğunu düşünme hatasını yapmayın, çünkü.

En iyi çevrimiçi yedekleme kılavuzumuzda bahsedilen hizmetler için ortak olan, yedekleme zamanlaması da dahil olmak üzere birçok önemli özelliği eksik. Bulut depolama alanını ve çevrimiçi yedeklemeyi anlama konusunda sorun yaşıyorsanız, konuyla ilgili yardımcı olması gereken bir makalemiz var.

Fiyat

HiDrive ile karşılaştığımız sorunlardan biri, hizmete kaydolmak için iki farklı portal olmasıdır. Her iki site için planlar farklı fiyatlara sahip olmasına rağmen aynı adlandırma kurallarını kullanıyor.

Bir set www.free-hidrive.com adresinde bulunabilir. Bu portalda bulunan planlar ücretsiz 5GB’lik bir plan içeriyor olsa da, yükseltme planları saçma bir şekilde overpriced. Örneğin, 1 TB fiyat planı sizi aylık 50 ABD dolarından fazla tutar ve üç aylık taahhüt gerekir.

Ücretsiz bir plan olmamasına rağmen, ikinci portalı (www.strato.com) kullanarak çok daha fazla değer bulacaksınız. İşte fiyatlandırmaya bir bakış:

Aylık indirime gidebilir veya küçük indirim için bir yıl önceden ödeme yapabilirsiniz. Hizmet maliyeti, Dropbox ve Google Drive gibi bulut depolama hizmetleriyle karşılaştırılabilir. Maliyetler www.free-hidrive.com adresinde bulacağınızdan kesinlikle daha sindirilebilir olsa da, daha az para için Sync.com veya pCloud’dan 2 TB bulut depolama alanı elde edebilirsiniz.  

Gerçekten, abonelik maliyetleri söz konusu olduğunda HiDrive hakkında sevdiğimiz tek şey, eğer bir terabayt veya daha fazla depolamaya ihtiyaç duymayanlara hitap etmesi gereken rekabetin çoğundan daha fazla seçim sunarsa.

Kullanım kolaylığı

HiDrive’ın iki farklı fiyat planı portalına sahip olması sayesinde HiDrive’a kaydolmak biraz karışıklık yaratabilir. Ne yazık ki, tüm bunları sıralayıp kaydolduktan sonra, kaos HiDrive web GUI ile devam ediyor.

Gezinme bağlantılarını sol kenar boşluğu boyunca dikey olarak veya sayfanın üst kısmı boyunca yatay olarak yerleştirmek yerine, HiDrive yardımcı olmaktan çok dikkat dağıtan yarı kiremitli bir düzen ile gitti. Soruna ek olarak, GUI tam tarayıcı penceresini kullanmaz ve sağ tarafta çekici olmayan ölü boşluk bırakır.

HiDrive GUI’deki en önemli görünüm, kullanım istatistiklerinizi görüntüleyebileceğiniz ve dosyalarınıza erişebileceğiniz dosya yönetimi sayfasıdır. Burada, aslında sol kenarda bulunan çeşitli klasörlerinize erişmek için gezinme seçenekleri vardır ve liste ve küçük resim görünümleri arasında geçiş yapmak için kullanışlı bir geçiş vardır..

Çevrimiçi GUI aracılığıyla dosyaları doğrudan buluta yükleyebilirsiniz, ancak hizmetten en iyi şekilde yararlanmak için masaüstü istemcisini makinenize yüklemek ve bunun yerine bunu kullanmak istersiniz..

Bunu, “bilgisayarınızı HiDrive ile bağlayın” yazan kutucuğa tıklayarak yapın. Windows veya Mac bilgisayarınız için istemciyi indirmek üzere bir sayfaya yönlendirileceksiniz.

Kurulum, internet bağlantınıza bağlı olarak sadece bir dakika sürer. Bunu yaptıktan sonra, müşteri aracılığıyla hesabınızda oturum açmanız ve uygulamaya depolama alanınıza erişmesi için izin vermeniz gerekir.

İstemci, dosya senkronizasyonunu ayarlamanıza izin vermeden önce size bazı servis vurgularında yol gösterir. Tamamlandığında, dosya sisteminizde bir HiDrive eşitleme klasörü oluşturulur. İleride, yapmanız gereken tek şey dosyaları bulutlara göndermek için bu klasöre sürüklemektir.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta, HiDrive’ın senkronizasyon klasörünüzde diğer birçok bulut depolama hizmetinde olduğu gibi alt klasörler ayarlamadığıdır. Dosyalarınızı düzenlemek için kendi belgelerinizi, müzik ve fotoğraf klasörlerinizi veya istediğiniz herhangi bir şeyi oluşturmanız gerekir.

Dosya paylaşımı & Senkronize ediliyor

Dosya senkronizasyonu, belirtildiği gibi, dosya sisteminizde oluşturulan özel bir HiDrive senkronizasyon klasörüne dayanır. İçinde depolanan dosyalar varsayılan olarak hem bilgisayarınızın sabit diskinde hem de bulutta tutulur.

Dosyalar ayrıca, aralarında içerik senkronize ederek buluta bağladığınız diğer cihazlara da gönderilir. Aygıtlar arasında yeni dosyalar paylaşmanın yanı sıra, varolan dosyalarda yapılan değişiklikler de kopyalanır.

Tabii ki, birçok kullanıcı için bulut depolamanın kök amacının sabit sürücü alanı boşaltması, dosyaları hem bilgisayarınızda hem de bulutta depolamak her zaman mantıklı değildir. Bu amaçla, HiDrive belirli klasörler için senkronizasyonu kapatmanızı sağlayan seçici bir senkronizasyon özelliği ekledi.

HiDrive, hem masaüstü istemcisi hem de web GUI’sı üzerinden dosya paylaşımını destekler. İkisinden birini kullanarak, başkalarının içeriğinize erişmek için kullanabileceği bir bağlantı oluşturmak için herhangi bir klasörü veya dosyayı sağ tıklayabilirsiniz. Bununla birlikte, çevrimiçi web GUI’sini kullanmak biraz daha hoş.

HiDrive aslında tasarruf zarafeti olabilecek bazı çok güzel paylaşım özelliklerine sahiptir. Bu özellikler, bağlantıları parola ile koruma, son kullanma tarihleri ​​verme ve indirme sınırlarını ayarlama becerisini içerir. Bunlar, içerik kontrolünü desteklemek için eklenecek mantıklı özellikler gibi görünse de, çoğu bulut depolama hizmeti bunları içermez.

Bir bağlantı oluşturduktan sonra, kopyala ve yapıştır özelliğini kullanarak manuel olarak paylaşabilir veya e-posta yoluyla belirli kişilere gönderebilirsiniz. Bununla birlikte, e-posta seçeneğini kullanmak, işletim sisteminizin e-posta programının GUI üzerinden işlemek yerine açılmasına neden olur. Bu küçük bir sıkıntı, ama yine de bir sıkıntı.

Ayrıca, başkalarının dosyaları bulut depolama alanınıza kaydetmesine izin vererek yükleme bağlantıları da oluşturabilirsiniz..

Biraz garip olduğunu fark ettiğimiz bir şey, HiDrive’ın paylaşılan klasörler için herhangi bir izin seçeneğinin olmamasıdır. Çoğu bulut depolama hizmeti, diğerlerini salt okunur ve düzenleme izinleriyle kısıtlamanıza izin verir, ancak HiDrive bunu yapmaz. Bu özledim, en iyi dosya paylaşımı bulut depolama hizmeti için konuşmada Sync.com, pCloud ve Dropbox Professional gibi hizmetlere katılmasını önler.

Genel olarak, HiDrive’ın dosya paylaşımı ve senkronizasyon seçenekleri, hizmeti kaçırmaktan ve hizmetten biraz yararlanmaktan daha fazlasını yapar.

hız

Çoğu bulut depolama hizmeti, eşitleme klasörü modeli olan aygıt eşitlemesini etkinleştirmek için aynı yaklaşımı benimser. Fark, sunucu yükü ve iyi altyapı da dahil olmak üzere birçok faktörün bir sonucu olan senkronizasyonun nasıl çalıştığıdır.

HiDrive’ı, diğer bulut depolama hizmetleriyle yaptığımız aynı testlerden geçirdik, bir araya getirdiğimiz 1 GB’lık sıkıştırılmış test klasörünü yükleyip indirdik. Bu testler, 15 Mbps indirme ve 10 Mbps yükleme hızlarına sahip bir WiFi ağı üzerinden gerçekleştirildi.

Birinci Test: İkinci Test: Ortalama:
Yükle:22 dakika21 dakika21.5 dakika
İndir:11 dakika10.5 dakika10.75 dakika

Zamanlar göz kamaştırıcı değildi, ama korkunç da değiller. Testlerimizi Güneydoğu Asya’dan gerçekleştirdiğimiz ve HiDrive sunucularının Almanya’da bulunduğu göz önüne alındığında bu özellikle doğrudur.

HiDrive’ın senkronizasyon özelliklerinin ağ kaynaklarınızı etkilediğini ve başkalarını yapmanıza engel olduğunu fark ederseniz, masaüstü istemci ayarlarında bir gaz kelebeği seçeneği vardır..

Güvenlik

HiDrive’a gönderilen dosyalar, HTTPS, SFTP, şifreli WebDAV ve şifreli rynync protokolleri ile ödeme yapmak istiyorsanız, güvenli bağlantılar üzerinden aktarılır. Ancak, dosyaların kendisi istemci tarafından şifrelenmez. Bu, çoğu transit depolamada ve sunucularında kalan dosyaları şifreleyen bulut depolama hizmetlerinin çoğunun çalışma biçiminden bir çıkıştır.

Bu da iyi bir kalkış değil. Dosyaları HiDrive ile depolamaya karar verirseniz, bunları önce servisin önerdiği şekilde şifrelemek için adımlar attığınızdan emin olun. HiDrive ile uyumlu Boxcryptor kullanmanızı öneririz.

İlginç bir şekilde, HiDrive, şifreleme yokluğunun kullanıcının yararına yapıldığını ve dosyalarının şifreleme anahtarlarını kontrol etmelerine izin verdiğini iddia ediyor.

Ayrıca, dosyalar HiDrive’a yüklenmeden önce ücretsiz programlarla şifrelenebilir. Bunun avantajı, depolanan dosyaları otomatik olarak şifreleyen birçok çevrimiçi depolama sağlayıcısının aksine, yalnızca dosyaları şifreleyen kişinin parolayı bilmesi. Bunun nedeni, bu sağlayıcıların sunucularında şifrelemenin yalnızca veri sunucuya ulaştığında gerçekleşmesidir; bu, operatörün şifrelemeyi devre dışı bırakabileceği / dosyaların şifresini çözebileceği anlamına gelir. Bu nedenle STRATO, müşterilerinin dosyaları yüklemeden önce şifrelemelerini önerir..

Yapılan öneri, şifreleme anahtarlarını yöneten Dropbox gibi hizmetlerin daha az güvenli olmasıdır. Bu tamamen doğru, ancak HiDrive’ın kullanıcılara bunu yapmak için başka bir hizmet bulmasını söylemek yerine özel, uçtan uca şifreleme seçeneği de uygulayabileceği gerçeğini göz ardı ediyor.

Diğer birçok bulut depolama hizmeti de bunu yapar. Gizliliğinizi sağlamak istiyorsanız, ancak bunun bir güçlük olmasını istemiyorsanız, en iyi sıfır bilgili bulut depolama hizmetleri listemize göz atın..  

Şifreleme sorununa ek olarak HiDrive, şifreniz çalınsa veya kırılsa bile verilerinizi güvende tutmanın bir yolu olan iki faktörlü kimlik doğrulamayı desteklemez. Bu özellik özledim, HiDrive kullanırken güçlü bir şifre oluşturmak için adımlar atmanızı özellikle önemli hale getirir.

HiDrive veri merkezleri Almancadır ve Alman Veri Koruma Yasası kapsamında korunmaktadır. Ayrıca her yıl bağımsız bir güvenlik şirketi TÜV Rheinland tarafından test edilmekte ve veri merkezi bütünlüğünü sağlamak için bankalar tarafından kullanılan aynı standart olan ISO 27001 standardı kullanılarak sertifikalandırılmaktadır..

Destek

Strato, HiDrive dahil tüm bulut depolama çözümlerinin kapsamlı bir bilgi tabanını korur. Orada da e-posta desteği almak için bir iletişim seçeneği bulacaksınız.

E-posta gönderme formuna gerçekten ulaşmak için, elinizdeki sorunla tamamen alakasız olan çeşitli destek makalelerini yönlendirmek için birkaç denemeyi atlamanız gerekir..

Sonunda e-posta gönderme formuna ulaştığınızda, yanıt süreleri makul olur. Örneğin, bazı temel soruları içeren bir test e-postası gönderdik ve bir gün içinde bir yanıt aldık. Ancak cevap, sorularımıza tam olarak cevap vermedi ve özellikle iyi yazılmış değildi. Destek merkezi Berlin’de bulunuyor, bu yüzden bir dil boşluğu olabilir.

Kendin Yap yardımı için Strato bilgi tabanının kendisi fena değil. Makaleler, ilgili bilgileri daha hızlı bulmanıza yardımcı olmak için iyi yazılmış ve kategorize edilmiştir. Ayrıca bir arama çubuğu var.

Genel olarak, tüm destek deneyimini biraz şaşırtıcı bulduk. İyi tasarlanmamıştır ve bir teknisyene başvurmayı kolaylaştırmaz. Son bir notta, www.free-hidrive.com üzerinden hizmet için kaydolursanız, hiç destek almazsınız, bunun yerine resmi Strato portalından geçtiğinizden emin olun..

Son düşünceler

Strato HiDrive, terabayt veya daha fazla depolamaya ihtiyaç duymayanlara 100 GB ve 250 GB’lik planlar sunması dışında, gözlerimizde bir bulut depolama hizmeti olarak ciddi bir düşünmeyi garanti etmek için yeterli değildir..

Bağlantı şifreleri ve indirme sınırları gibi dosya paylaşım korumalarından bazılarını sevsek de, aynı şeyi yapan daha iyi hizmetler var. HiDrive dosyalarınızı hiç şifrelemezken sıfır bilgi şifrelemesi de sağlayan Sync.com ve pCloud iyi örneklerdir.

Sonuç olarak, iki farklı abonelik portalı tarafından karıştırılan bir kayıt işleminde başarılı bir şekilde gezinebilseniz bile, değerin orada olmamasıdır. En iyi bulut depolama kılavuzumuzda bahsedilen hizmetlerin çoğundan farklı olarak, HiDrive kendisini kalabalıktan ayırmak için etkileyici bir şey yapmaz.

Her neyse, bu bizim görevimiz. Her zaman farklı görüşlere açıktır, bu nedenle aşağıdaki yorumlar bölümünde konu hakkındaki düşüncelerinizi bırakmaktan çekinmeyin ve okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map