Google Drive İncelemesi – Güncellenmiş 2020

Google Drive İncelemesi

Google Drive muhtemelen en iyi bulut işbirliği araçlarından biridir, ancak özellikleri, güvenliği ve yedekleme seçeneklerini senkronize etme konusunda eksiktir. Ayrıntılar için Google Drive incelememizin tamamını okuyun.


Bulut Depolama İncelemeleri

Bir milyara yakın kullanıcısıyla Google Drive, dünyanın en popüler bulut depolama hizmetidir. Bir Google kullanıcısıysanız veya bir Android telefonunuz varsa, zaten numaraları kullanmanıza yardımcı olan hizmeti zaten kullanıyorsunuz.

Google’ın uygulamaları kullanım kolaylıklarıyla ünlüdür ve Google Drive bir istisna değildir. Google’ın ofis paketi ve devasa üçüncü taraf uygulamaları kitaplığı sayesinde işbirliği için en iyi hizmetlerden biridir. İşletmenizin odağı buysa, faturaya uyan hizmetler için en iyi kurumsal dosya senkronizasyonu ve paylaşım kılavuzumuza bakın. Google Drive’ın da iyi paylaşım özellikleri ve hızlı aktarım hızları var.

Google’ın güvenliği ve gizliliği, bazı rakiplerinden alacağınız kadar güçlü değildir. Bunları en iyi bulut depolama hizmetleri listemizde bulabilirsiniz. Google Drive’ın fiyatlandırma planları da özellikle rekabetçi değildir. Bu Google Drive incelemesinde güvenlik, gizlilik ve diğer özellikler hakkında daha fazla konuşacağız.

Google Drive Web Arayüzü

Google Drive Senkronizasyon Klasörü

Google Drive Google Dokümanlar

Google Drive Bağlantı Oluştur

Google Drive Ağ Ayarları

Önceki

Sonraki

Güçlü & Zayıf Yönler

Google Drive için alternatifler

Özellikleri

Google Drive işbirliği için iyidir. Aslında, bunun için daha iyi olan tek hizmet Dropbox Business. Daha fazla bilgi edinmek için Dropbox Business incelememizi okuyun. Harika işbirliği hizmetlerinin tam listesini işbirliği parçası için en iyi bulut depolamamızda bulabilirsiniz..

google-drive-docs

Google Drive’ın işbirliği özelliklerine en büyük katkıda bulunan Google’ın Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar’ı içeren ofis paketi. Google Dokümanlar, metin dokümanlarında başkalarıyla oluşturmanıza ve ortak çalışmanıza olanak tanır; Google E-Tablolar, e-tablolarla çalışmanıza olanak tanır ve Google Slaytlar, sunumlar oluşturmanıza olanak tanır.

Bu uygulamalar Microsoft’un Word, Excel ve PowerPoint’ine karşılık geldiğinden, Google’ın ofis dosyalarını ve Microsoft’ları görüntülemenizi, düzenlemenizi ve bunlar arasında geçiş yapmanızı sağlayan bir Chrome uzantısı vardır. Çoğunlukla belgelerle çalışıyorsanız ve Google Drive size uymuyorsa, diğer seçenekler için belgeler için en iyi bulut depolama listemize bakın.

google-drive-foto-önizleme

Google Drive ile de fotoğrafları önizleyebilir ve video oynatabilirsiniz. Tescilli fotoğraf görüntüleyici fotoğraflarınızı düzenleyemez, ancak bunu yapmak için Pixlr Editor ile bağlantı kurabilirsiniz. Entegre oynatıcıyı kullanarak da video oynatabilirsiniz. Google Drive’ın fotoğraf ve video özellikleri, fotoğraflar ve videolar için en iyi bulut depolama alanımızda ikinci sırada yer aldı.

Bu kılavuzda üst sıralarda yer alan hizmet, pCloud incelememizde daha fazla bilgi edinebileceğiniz pCloud’dur..

Google’ın Fotoğraflar, Keep, Takvim ve diğer pek çok uygulaması vardır. Google Fotoğraflar, fotoğraflarınızı yönetmenizi kolaylaştırır ve “orijinal” yerine “yüksek kalitede” yaparsanız, sınırsız sayıda fotoğraf yüklemenize olanak tanır. Kullanımı kolaydır ve fotoğraflarınızı sosyal ağlarda paylaşmanıza olanak tanır. Onları da düzenleyebilir.

Google Keep, en iyi not alma uygulamaları listemizde yer alan bir not alma uygulamasıdır. Google Takvim etkinliklerinizi ezberleyebilir ve birden fazla cihazda senkronize edebilir.

google-drive-üçüncü parti-apps

Yerel uygulamaların yanı sıra, Google Drive’da ekleyebileceğiniz yüzlerce olmasa da binlerce yazılım entegrasyonu içeren bir üçüncü taraf uygulama kitaplığı vardır. Birçoğu da ücretsiz.

Bu işbirliği seçenekleri, son seçim olsa da, ekipler için en iyi bulut depolamamızı yapmasına yardımcı oldu.

Dosya yedekleme, Google’ın Haziran 2017’de masaüstü istemcisini yenilemesinden bu yana bir seçenek olmuştur. Artık “yedekleme ve senkronizasyon” olarak adlandırılan istemci, klasörleri Google Drive’a yedeklemenizi sağlar.

Yedekleme süreklidir, yani yedekleme için etiketlenen klasörlerde dosyalarda değişiklik olduğu için bu değişiklikler uzak sunucuya kopyalanır. Bu kullanışlı, ancak özel bir çevrimiçi yedekleme aracının kullanım kolaylığını ve hızını sağlamaz.

Google Drive Özelliklerine Genel Bakış

Google Drive Logosuwww.google.com

100 GB’den başlayan fiyatlarla 167 $ ‘dan başlayan fiyatlar

Eşitleme

Klasörü Senkronize Et

Blok Seviyesinde Senkronizasyon

Seçici Senkronizasyon

Bant genişliği yönetimi

Herhangi Bir Klasörü Senkronize Et

Dosya paylaşımı

Dosya Bağlantı Paylaşımı

Bağlantı Şifreleri

Bağlantı Bitiş Tarihleri

Klasör Paylaşımı

Klasör İzinleri

Bağlantı İndirme Sınırları

Yükleme Bağlantıları

verimlilik

Dosya Önizlemeleri

Dosyaları Düzenle

Uygulama İçi İşbirliği

Office Online

Google Dokümanlar

Notes Uygulaması

Medya Oynatma

Mobil uygulamalar

Silinen Dosya Tutma

Sürüm

WebDAV

Güvenlik

Beklemede Şifreleme

Transit İçi Şifreleme

Şifreleme Protokolü
AES 128 bit

Sıfır Bilgi

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

Sunucu Konumu
BİZE

Destek

7/24 Destek

Canlı Sohbet Desteği

Telefonla Destek

E-posta desteği

Kullanıcı Forumu

Bilgi tabanı

Çeşitli

Ücretsiz Plan

Fiyatlandırma

Google’ın planları eskiden daha pahalıydı, ancak kısa süre önce bunları güncelledi. Hala bulut depolama alanındaki en iyi fırsatlar arasında değiller, ancak Google Drive’ın niteliği olmayan miktarlarda. Ücretsiz planı da harika.

Ücretsiz plan, Google Drive’ın en iyi ücretsiz bulut depolama listemizde bir yer kazanmasına yardımcı olan 15 GB depolama alanı sağlıyor..

Google Drive, altı ücretli planıyla çok esneklik sunuyor. Ayda 2 dolar veya yılda 19,99 dolar karşılığında 100 GB alabilirsiniz. Bundan daha fazlasına ihtiyacınız varsa, 2 TB’lık planın maliyeti aylık 9,99 ABD doları veya yıllık 99,99 ABD dolarıdır.

Daha yüksek katman planları yıllık indirim sunmaz. 2 TB’dan ayda 19,99 dolardan başlayıp 20 TB’dan ayda 199,99 dolardan bitiyorlar. Hiçbiri bulut depolamadaki en iyi değerler arasında değildir. En iyi şekilde, pCloud’un ayda yalnızca 9,99 ABD doları tutarında bir 2 TB abonelik planı sunması, Google Drive’ın maliyetinin yarısı.

Kullanım kolaylığı

google-drive-web uygulaması

Google Drive’a bir web, masaüstü veya mobil istemci kullanarak erişebilirsiniz. Web istemcisi, herhangi bir bilgisayardan bir tarayıcı kullanmanızı sağlar. Tasarımı minimal, anlaşılır ve diğer birçok Google uygulamasından tanıyacaksınız.

Soldaki menü sürücünüzde gezinmenizi ve yeni klasörler veya dosyalar oluşturmanızı sağlar. Üstteki arama çubuğunu kullanarak içeriğinizde arama yapabilirsiniz. Tam metin araması yapar, yani belgelerinizin içeriğinde arama yapar. Nereye bir şey yazdığınızı hatırlayamıyorsanız bu yararlıdır.

Arama çubuğunun altındaki hızlı erişim alanı, son dosyalarınızı hızlı bir şekilde açmanıza yardımcı olur. İçerik alanı dosyalarınızı ve klasörünüzü bir ızgara veya liste görünümünde gösterebilir. Onunla çalışmak kolaydır, çünkü içeriği değiştirmek için sağ tıklayabilir veya taşımak için sürükleyip bırakabilirsiniz. Dosyaları yüklemek için sürükleyip bırakabilirsiniz, ancak içeriği yüklemek için herhangi bir yere bırakıp bırakmamayı tercih ederiz.

google-drive-masaüstü-app

Masaüstü uygulaması bir senkronizasyon klasörü ve sistem tepsisi simgesinden oluşur. Kullanırken sorun yaşamayacaksınız, çünkü gezinmesi kolay ve basit. Windows ve macOS için kullanılabilir. Linux desteğine ihtiyacınız varsa, Linux parçası için en iyi bulut depolama alanımızı okuyun.

google-drive-mobil uygulama

Mobil uygulama çoğu Android telefona önceden yüklenmiştir ve dosyalarınıza hareket halindeyken veya çevrimdışı olarak erişmenizi sağlar. Bunları önce indirmeden bile düzenleyebilirsiniz, bu da diğer birçok hizmetin gerektirdiği bir şeydir. Uygulama iOS için de kullanılabilir. Google Drive ile yer paylaşan Google Fotoğraflar, fotoğraflarınız ve videolarınız için otomatik yükleme özelliğine sahip.

Dosya paylaşımı & Senkronize ediliyor

Google Drive ile dosya ve klasör paylaşmak kolaydır. Bir bağlantı oluşturabilir ve kopyalayıp yapıştırabilir veya e-posta ile gönderebilirsiniz. Ayrıca doğrudan Facebook veya Twitter’a da gönderebilirsiniz. Bağlantıyı alan kişiler, belirlediğiniz izinlere bağlı olarak görüntüleyebilir, yorum yapabilir veya düzenleyebilir. Size kimin erişebileceğini gösteren bir tablo var.

Editörlerin erişimi değiştirmesini ve yeni kişiler eklemesini engelleyerek daha da ileri gidebilirsiniz. Yorum yapanlar ve görüntüleyenler için indirme, yazdırma ve kopyalama seçeneklerini de devre dışı bırakabilirsiniz.

Yine de bir erişim şifresi belirlemenin bir yolu yoktur. Ayrıca yükleme bağlantıları gönderemez veya indirme sayısını sınırlandıramazsınız. Yapabileceğiniz, içeriğinizi paylaştığınız her bir kişi için bir son kullanma tarihi belirlemektir. “Benimle paylaşılanlar” klasörüne giderek başkalarının sizinle neler paylaştığını anlayabilirsiniz, ancak paylaştığınız içerik için böyle bir klasör yoktur.

Klasörleri paylaşmak benzer bir şekilde fakat farklı seçeneklerle çalışır. Davet ettiğiniz kişiler “düzenleme, düzenleme” iznine sahip olabilir & görüntüleme “veya” yalnızca görüntüleme “.

Google Drive, paylaşım konusunda sağlam bir yaklaşım benimser, ancak paylaşım için en iyi bulut depolama alanımıza inmek için yeterince iyi değildir. Üstelik, en iyi bulut depolama hizmetimiz olan Sync.com. Paylaşırken neyin iyi olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için Sync.com incelememizi okuyun.

google-drive-senkron-klasör

Google Drive’ın senkronizasyon işlevi, dosya sisteminizde senkronizasyon klasörü adı verilen özel bir klasöre dayanır. Klasöre bir dosya eklediğinizde, dosya bulut ve hesabınıza bağlı diğer cihazlara gönderilir. Bu çalışma şekline ortak senkronizasyon modeli denir ve Dropbox tarafından icat edildi. Popüler hizmet hakkında daha fazla bilgiyi Dropbox incelememizde bulabilirsiniz..

Google Drive’ın “yedekleme ve senkronize etme” masaüstü uygulaması, belirli klasörleri hem de bilgisayarınızdan buluta herhangi bir klasörü senkronize etmenizi sağlar. Tek bir klasör seçtik, ancak uygulama Drive’ımızdaki her şeyi senkronize etmeye başladı. Uygulamayı yeniden açmak sorunu çözdü. Genel olarak, senkronizasyon işlemi sorunsuz.

google-drive-backup-senkronizasyon

Masaüstü uygulamasını kullanarak klasörleri de yedekleyebilirsiniz. Windows 10’da “belgeler”, “resimler” ve “masaüstü” varsayılan olarak seçilidir.

hız

Google Drive’ın dünya çapında bir sunucu ağı vardır, bu nedenle aktarım hızlarınız bir sunucuya olan uzaklığınızdan etkilenmemelidir. Testlerimizi Sırbistan / Belgrad’da saniyede 6 megabit yükleme hızı ve 100 Mbps indirme hızı ile bir Ethernet bağlantısı kullanarak yaptık.

Ortalama yükleme süresi, yükleme hızımızı göz önünde bulundurarak beklediğimiz süreye yakındı, bu nedenle Google Drive en yüksek notu aldı. İndirme işlemi ortalama üç dakika dokuz saniye ile iki katından fazla sürdü.

İlk deneme: İkinci deneme: Ortalama:
Yükleme süresi00:22:4200:22:4000:22:41
İndirme süresi00:03:1500:03:0400:03:09

Google Drive, yalnızca değiştirilmiş bölümleri aktararak zaten yüklenmiş olan dosyaların aktarımını hızlandıracak blok düzeyinde bir senkronizasyon algoritması kullanmaz.

Google Drive’ın masaüstü uygulaması bilgisayarınızı yavaşlatırsa, tercihler menüsüne gidebilir ve bant genişliğini azaltabilirsiniz.

Güvenlik

google-drive-güvenlik

Google, düzenli olarak birkaç bağımsız üçüncü taraf güvenlik denetiminden geçer. G Suite ve Google Cloud Platform, ISO / IEC 27001, 27017 ve 27018 için SOC1, SOC2 ve SOC3 denetimleri alır. Ayrıca, bilgisayar korsanı gibi hissediyorsanız Google’a ait web mülkleri için Güvenlik Açığı Ödül Programı’nı sunar..

Verileriniz AES 256 bit kadar güçlü olmayan AES 128 bit ile şifrelenir. Yine de, tüm amaç ve amaçlar için kırılmaz. Aktarım sırasında, dosyalarınız TLS protokolü ile birlikte algoritmanın daha güçlü bir sürümü kullanılarak korunur. Google ayrıca HTTPS’yi kullanıcılar ve hizmetleri arasındaki tüm iletimler için zorlar ve mükemmel ileri gizlilik kullanır.

Bununla birlikte, Google Drive özel bilgi içermediğinden sıfır bilgi değildir. Bu, şifreleme anahtarınızı kontrol ettiği ve dolandırıcı bir çalışanın verilerinizi potansiyel olarak okuyabileceği anlamına gelir. En iyi sıfır bilgili bulut depolama hizmetleri listemizdeki sağlayıcılar dosyalarınızı koruma konusunda daha iyidir, bu yüzden mutlaka okuyun.

Kimlik bilgilerinizi daha fazla korumak istiyorsanız Google Drive, iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmenize olanak tanır.

Dosyalarınızı daha da koruyan bir hizmet bulmak için en güvenli bulut depolama hizmeti listemize başvurabilirsiniz. Dalış yapmak istiyorsanız, Sync.com’un listedeki en iyi hizmet olduğunu bilmelisiniz.

Gizlilik

Google Drive, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın PRISM projesine bağlandı. NSA, projenin sadece terörist tehditleri hedeflemek için kullanıldığını ve Google’ın NSA’ya özel verilere tam erişim vermeyi reddettiğini söylese de, teknolojinin varlığı ve daha fazla erişim potansiyeli sinir bozucu.

Bunun da ötesinde, Google, gizlilik politikasında hedeflenen pazarlama için Gmail ve Google Drive’daki içeriğinizi tarama ve analiz etme hakkını saklı tutar:

“Size özelleştirilmiş arama sonuçları, kişiselleştirilmiş reklamlar veya hizmetlerimizi nasıl kullandığınıza göre uyarlanmış diğer özellikler sunmak için içeriğinizi analiz eden otomatik sistemler kullanıyoruz. Ayrıca spam, kötü amaçlı yazılım ve yasa dışı içerik gibi kötüye kullanımları tespit etmemize yardımcı olmak için içeriğinizi analiz ediyoruz ”

Bununla birlikte, Google size ırk veya sağlık gibi hassas kategorilere dayalı reklamlar göstermemeye özen gösterir. Ayrıca, izninizi vermedikçe, sizi adınız veya e-posta adresiniz gibi kişisel olarak tanımlayan bilgileri reklamverenlerle paylaşmaz..

Bazı insanlar Google’ın bu yönünü beğense de, diğerleri bunu kişisel bir istila ve daha güvenli hizmetleri dikkate almanın bir nedeni olarak görecek. Google Drive’a sadık kalmak istiyorsanız, bilgisayarınızdaki veya akıllı telefonunuzdaki dosyaları şifrelemek için Boxcryptor (Boxcryptor incelememizi okuyun) gibi araçları kullanarak gizliliğinizi koruyabilirsiniz..

Google’ın gizlilik politikasını okumak kolaydır, kafa karıştırıcı olabilecek terimlerle ilgili açıklamaları vardır ve okumaya hevesli değilseniz önemli noktaları açıklayan kısa videolar sunar. Sizi farklı gizlilik kategorilerine karşılık gelen ayar seçeneklerine götüren bağlantılar da vardır, böylece bunları daha kolay değiştirebilirsiniz.

Google’ın Google hesabınızda sakladığı bilgilerin bir kopyasını dışa aktarabilirsiniz. Geçerli yasaya göre belirli Google hizmetlerinden içerik kaldırmasını da isteyebilirsiniz.

Google, Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne uymaktadır. Bu, AB vatandaşlarının AB dışına aktarsalar bile AB vatandaşlarının verileri için geçerlidir. Bu yasa hakkında daha fazla bilgiyi GDPR kılavuzumuzdan edinebilirsiniz..

Ayrıca Google, sizin için doğru olan gizlilik ayarlarını seçmenize yardımcı olan bir gizlilik kontrol aracı sunar.

Her şey yolunda ve güzel, ancak sonunda Google Drive’ın özel şifrelemesi yok, verilerinizi tarar ve hükümete veri sağladı. Hassas verileri bulutta tutmak istiyorsanız veya gizliliğinizle ilgili endişeleriniz varsa, daha özel bir hizmete başvurmalısınız. Böyle bir hizmet, Tresorit incelememizde daha fazla bilgi edinebileceğiniz Tresorit’tir..

Müşteri servisi

google-drive-yardım merkezi

Çoğu hizmet, Google Drive’ın teknik desteği ile rekabet edemez. Bir sorunla karşılaştığınızda ilk durağınız yardım merkezi olacak. Sorununuza bir cevap aramanıza veya çeşitli kategoriler arasından seçim yapmanıza olanak tanır.

Cevaplar açık ve takip edilmesi kolaydır, ancak video eğitimleri eklenerek geliştirilebilir. Her cevabın üç sekmesi vardır – “bilgisayar”, “Android” ve “iPhone & iPad ”- cihazınızın yanıtını bulmanızı kolaylaştırır.

Yardım merkezi sorununuzu çözmezse, kullanıcı forumlarında bir soru sorabilirsiniz. Topluluk aktif ve ürün uzmanları soruları düzenli olarak cevaplıyor.

Hala yanıtınız yoksa Google ile iletişim kurabilirsiniz. E-posta desteği 24 ila 48 saat içinde yanıt verdiğini söylüyor, ancak cevabımızı yedide aldık. Yine de, birçok hizmete kıyasla hala yavaş.

Daha hızlı bir yanıt için başlaması iki ila üç dakika süren bir sohbet isteyebilirsiniz. Bir Google temsilcisinin sizi bir dakikadan kısa bir süre içinde aradığı bir geri arama seçeneği bile var.

Karar

Google Drive sıfır bilgi şifrelemesi sunmadığından ve NSA’ya bağlandığından, hassas dosyaları depolaması gereken kullanıcılar için iyi değildir. Fiyatlandırma planları iyi bir değer olmadığı için ucuza çok fazla içerik depolamanız gerekiyorsa işe yaramaz. Belgelerle çalışıyorsanız ve birkaç şeyi saklıyorsanız, ücretsiz plan yapılabilir.

Bununla birlikte, kullanım kolaylığı ve hızları harika. Bir ekipte çalışıyorsanız, verimliliğini ve üçüncü taraf uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Güvenlik bölümünde parlamaz, bu yüzden sizin için bir öncelikse, diğer bulut depolama incelemelerimize göz atın.

Google Drive, belgeler üzerinde birlikte çalışma, paylaşımda bulunma ve belgelerle çalışma ihtiyacı duyan kullanıcılar için mükemmeldir. Bunu denemeniz için yeterli olacak mı yoksa daha iyi güvenlik ve gizliliğe sahip bir çözüm seçecek misiniz? Aşağıdaki yorumlarda ne düşündüğünüzü bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map