Dropbox İncelemesi – Güncellendi 2020

Dropbox İncelemesi

Bulut depolaması yapan servis olan Dropbox, hız ve kullanım kolaylığı sunan, yol tutucular için her zamanki tuzağa kurban gitmedi. Yine de güvenliği arzulanan çok şey bırakıyor ve bize sorarsanız Big Brother ile biraz fazla rahat. Ayrıntılar için Dropbox incelememizi okuyun.


Bulut Depolama İncelemeleri

Dropbox 2007 yılında piyasaya sürüldü ve piyasadaki en iyi bulut depolama hizmetlerinden biridir. Ayrıca en popüler ikinci Google Drive, Dropbox’ın 500 milyonuna kıyasla 1 milyara yakın daha fazla kullanıcıya sahip (bunun neden olabileceğini görmek için Google Drive incelememizi okuyun). Bununla birlikte, sayı hala etkileyici ve hizmet en iyi bulut depolama karşılaştırmamıza iyi geliyor.

Dropbox, 2012’de bir ihlale maruz kaldı ve sıfır bilgi şifrelemesinden yoksun, bu da onu en güvenli bulut depolama hizmetlerinden biri için aday yapmıyor. Bununla birlikte, kullanım kolaylığı kolaylaştırılmıştır, bu nedenle çoğu kullanıcı masaüstü, mobil veya web sürümünü kullanıp kullanmadığını evde hissedecektir. İşbirliği için de çalışır, çünkü Office Online ile entegre olur ve yerel bir not alma uygulaması vardır.

Ancak fiyatları hakkında övünemez, çünkü piyasadaki en rekabetçi ülkeler arasında yer almazlar. Bu Dropbox incelemesinde fiyatlandırmaya ve diğer kategorilere gireceğiz, bu nedenle hizmetle ilgili ayrıntıları öğrenmek için bizimle iletişime geçin.

Güçlü & Zayıf Yönler

Dropbox için alternatifler

Özellikleri

Dropbox’ın ticari sürümü olan Dropbox Business, işbirliği için en iyi bulut depolama hizmetlerinden biridir, ancak kişisel sürümde herhangi bir hata yoktur. İşletme sürümünü okumayı tercih ediyorsanız, Dropbox İşletme incelememize göz atın.

Dropbox-features-ofis-çevrimiçi

Birçok bulut depolama hizmeti, Google’ın ofis paketi veya Office Online ile entegre olarak iyi işbirliği seçenekleri sunar. Dropbox, ikincisiyle entegre olur. Doğrudan Dropbox klasörlerinizde bir Word, PowerPoint veya Excel dosyası oluşturmak için Office Online’ı kullanabilirsiniz. Belgeleri yükledikten sonra da düzenleyebilirsiniz.

Google’ın ofis paketi ve Office Online ile çalışmanız gerekiyorsa Box’ı deneyin. Yine de, ne yaptığınızı öğrenmek için Kutu incelememizi okuyun.

Dropbox-features-kağıt

Dropbox Paper, not almak, medya dosyalarını gömmek ve başkalarıyla işbirliği yapmak için kullanabileceğiniz bir uygulamadır. Yine de başka bir şey yapamaz. En iyi not alma uygulamaları makalemizde okuyabileceğiniz daha iyi not alma uygulamaları vardır. Bununla birlikte, Dropbox’ın sürümü sizi ilgilendiriyorsa, Dropbox Paper incelememizi okuyun.

Dropbox’ta Vitrin adı verilen başka bir uygulama var. Dosyalarınızı profesyonel görünümlü bir sayfada paylaşmanıza olanak tanır, bu da güzel bir ektir. Bununla birlikte, doğrudan sosyal ağlarda paylaşmanın bir yolu yoktur..

Dropbox-features-mobil tarama

Dosyalarınızın içeriği üzerinden tam metin araması yapabilir ve aradığınızı bulabilirsiniz. Bu, mobil uygulama ile taranan dokümanları da içerir; bu, mobil uygulama bir dokümanı taramanıza, taramayı değiştirmenize ve .pdf veya .jpeg dosyası olarak buluta yüklemenize izin verdiği için güzel bir ektir..

Artı planında, sürüm oluşturma son 30 gün içinde silinen dosyaları veya eski sürümleri geri yüklemenizi sağlar. Bundan daha fazla zamana ihtiyacınız varsa, Profesyonel plana veya takım planlarından birine abone olabilirsiniz. Sürümleme için en iyi bulut depolama alanımızda daha uzun bir süre geri yüklemeye izin veren ve pahalı planları olmayan alternatif hizmetler bulabilirsiniz..

Dropbox ayrıca fotoğrafları görüntülemenize ve müzik ve video oynatmanıza olanak tanır. Ses çalma özellikleri temeldir, bu nedenle müzik listesi için en iyi bulut depolama alanımızı yapmadı. pCloud, gelişmiş ses özellikleri sayesinde en üstte. Yine de Dropbox, fotoğraflar ve videolar için en iyi bulut depolama alanımızda yer alıyor.

Dropbox-senkron-online-files

Dropbox kullanarak sabit diskinizde yer kazanmak istiyorsanız, Profesyonel veya ekip hesabınız varsa akıllı senkronizasyonu etkinleştirebilirsiniz. Dropbox hesabınızdaki her dosya ve klasöre, sabit disk alanı kullanmadan bilgisayarınızdan erişmenizi sağlar. Bu, içeriğin bilgisayarınızla senkronize olmadığı, ancak çevrimdışıyken içeriğe erişemeyeceğiniz anlamına gelir.

Dropbox Özelliklerine Genel Bakış

Dropbox Logosuwww.dropbox.com

1000 GB için aylık 825 ABD dolarından başlayan fiyatlarla

Eşitleme

Klasörü Senkronize Et

Blok Seviyesinde Senkronizasyon

Seçici Senkronizasyon

Bant genişliği yönetimi

Herhangi Bir Klasörü Senkronize Et

Dosya paylaşımı

Dosya Bağlantı Paylaşımı

Bağlantı Şifreleri

Bağlantı Bitiş Tarihleri

Klasör Paylaşımı

Klasör İzinleri

Bağlantı İndirme Sınırları

Yükleme Bağlantıları

verimlilik

Dosya Önizlemeleri

Dosyaları Düzenle

Uygulama İçi İşbirliği

Office Online

Google Dokümanlar

Notes Uygulaması

Medya Oynatma

Mobil uygulamalar

Silinen Dosya Tutma

Sürüm

WebDAV

Güvenlik

Beklemede Şifreleme

Transit İçi Şifreleme

Şifreleme Protokolü
AES 256 bit

Sıfır Bilgi

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

Sunucu Konumu
BİZE

Destek

7/24 Destek

Canlı Sohbet Desteği

Telefonla Destek

E-posta desteği

Kullanıcı Forumu

Bilgi tabanı

Çeşitli

Ücretsiz Plan

Fiyatlandırma

Dropbox’ın rekabetçi fiyatları yoktur. Bulut depolama sıralamasında en iyi tekliflerimizi sunmamız ciddi bir güncelleme alacak.

Artı planı aylık 9,99 ABD doları veya yıllık 99 ABD dolarıdır. Size 1 TB depolama alanı, 30 günlük sürüm geçmişi, Microsoft Office 365 entegrasyonu, öncelikli e-posta desteği ve standart bulut depolama özellikleri sunar.

Profesyonel planla gitmeye karar verirseniz, paylaşılan bağlantı kontrolleri, genişletilmiş sürüm geçmişi, akıllı senkronizasyon ve Vitrin gibi gelişmiş işbirliği araçları ve sohbet desteğine erişim elde edersiniz. Aylık 16.58 $ veya yıllık 198.96 $.

Standart ve Gelişmiş planlar takımlar için uygundur. Standart, kullanıcı başına aylık 12,50 ABD doları veya kullanıcı başına yıllık 150 ABD doları karşılığında 3 TB paylaşılan alan sağlar. Hesap aktarma aracı, HIPAA uyumluluğu, ekip klasörü ve merkezi faturalandırma gibi özellikleri içerir.

Gelişmiş, kullanıcı başına aylık 25 ABD doları veya kullanıcı başına yıllık 240 ABD doları için gereken miktarda depolama alanı sağlar. Tek oturum açma, yönetici rolleri, günlük denetimi ve çalışma saatleri içinde telefon desteği gibi gelişmiş ekip özelliklerini masaya getirir.

Premium planlardan herhangi birine abone olmadan önce, hizmeti test etmek için 2GB’lık bir depolama alanı sunan ücretsiz planı kullanabilirsiniz. Görevleri tamamlayarak ekleyebilirsiniz, ancak yine de en iyi ücretsiz bulut depolama parçamızdaki fırsatlardan uzak.

Kullanım kolaylığı

Bir hizmeti kullanmanın ne kadar kolay olduğu, daha önemli olmasa bile sahip olduğu özellikler kadar önemlidir. Bunun nedeni, kullanıcıların bir özelliğe doğrudan erişemedikleri ve kullanamadıkları takdirde ne kadar iyi olduğunu bilmeyecek olmasıdır. Tasarım da önemlidir, çünkü modern ve çekici bir uygulamayı kullanmak daha zevklidir.

Dropbox, iyi bir kullanıcı deneyimi sağlama konusunda bir üne sahiptir ve bu çoğunlukla haklıdır. Bununla etkileşime geçmek için masaüstü, web veya mobil uygulamayı kullanabilirsiniz.

Masaüstü sürümünü sistem tepsisi simgesine erişerek kullanırsınız. Senkronizasyon klasörünüzü, web uygulamanızı veya Dropbox Paper’ınızı açabilir. Ayrıca, bildirimlerinizi ve son dosyalarınızı gösterir.

Dropbox-masaüstü-sistem-tepsisi

Dropbox’ı değiştirmek için dişli çark simgesini tıklamanız ve tercihleri ​​açmanız gerekir. Burada genel, hesap, senkronizasyon ve diğer ayarları değiştirmenize yardımcı olan sekmeler görürsünüz. Masaüstü uygulaması şık ve çekici bir tasarıma sahiptir, böylece ne yapacağınız konusunda kafanız karışmaz.

Dropbox-web uygulaması

Web uygulamasını kullanarak aynı şarkıyı yapabilir ve dans edebilirsiniz. Solda, ana sayfa, dosyalarınız, Dropbox Kağıdı ve Vitrin arasında gezinmenizi sağlayan bir menü var.

“Dosyalar” sayfası işin çoğunu yapacağınız yerdir. Orada, dosyalarınızı büyük veya küçük bir ızgarada ve bir liste olarak görebilirsiniz.

Dosyaları tek tek işlemek için üç noktanın arkasındaki menüye gitmeniz gerekir, bu da yaygın bir çözümdür, ancak sağ tıklama ile de yapmayı tercih ederiz. Birden fazla dosya seçebilir ve sağdaki menüden bir eylem gerçekleştirebilirsiniz.

Sağ üst köşedeki tüyler ürpertici gülen yüz simgesi, ayarlarınıza erişmenizi, hesabınızı yükseltmenizi veya masaüstü uygulaması için yükleyiciyi indirmenizi sağlar.

Web uygulaması açık ve kullanımı kolaydır. Bir dosyayı herhangi bir yere sürükleyip bırakabilirsiniz; yüklemeye başlayacaktır. Sayfalara ve özelliklere erişmek de hızlı.

Dropbox-mobil uygulama

Mobil uygulama da hayal kırıklığına uğratmıyor. Kullanımı kolaydır ve fotoğraflarınızı ve videolarınızı otomatik olarak yedekleme seçeneği sunar. Ayrıca dosyalarınızı paylaşmanıza ve çevrimdışı erişim için kaydetmenize de olanak tanır.

Dosya Senkronizasyonu & Paylaşım

Paylaşım, bulut depolama hizmetlerinin temel öğelerinden biridir, bu nedenle yapılması kolay olmalıdır. Doğrudan büyük sosyal ağlara bağlantıları paylaşmak, e-posta ile göndermek veya kopyalayıp yapıştırmak için kullanabilirsiniz. Paylaşımlarınızı koruyan içerik kontrol seçenekleri çok önemlidir. Bir klasörü paylaşmak istediğinizde, kullanıcıları davet edebilmeniz ve onlara bir dizi izin atayabilmeniz gerekir.

Sakladığınız her klasörü ve dosyayı masaüstünüzden, akıllı telefonunuzdan veya tarayıcınızdan Dropbox ile paylaşabilirsiniz.

Her bulut nesnesinin tarayıcı arayüzünde kendisiyle ilişkilendirilmiş bir “paylaş” düğmesi vardır. Bu düğmeye tıklamak, paylaşmak istediğiniz kişilerin e-posta adreslerini girebileceğiniz bir pencere açar.

Dropbox paylaşımı içerikli kontrol

Dropbox, bağlantıları kopyalayıp yapıştırarak veya e-posta ile göndererek paylaşmanıza olanak tanır, ancak doğrudan sosyal ağlarda paylaşamaz. Paylaşımı durdurmak istiyorsanız, bir bağlantıyı silebilirsiniz. Bağlantınızı bir şifre veya son kullanma tarihi kullanarak, indirmeleri devre dışı bırakarak veya erişebilen belirli kişileri seçerek koruyabilirsiniz..

Artı planına abone olan kullanıcılar bu özelliklere sahip değildir ve bu hizmetin en büyük dezavantajlarından biridir. Bunları kullanmak istiyorsanız, Profesyonel plana abone olmalısınız, bu da maliyetin iki katıdır..

Sync.com, Dropbox’ın sahip olmadığı özelliklerin yanı sıra tüm planlarında bu özellikleri sunar. Daha fazla karşılaştırma için Sync.com vs. Dropbox makalemize göz atın. Sync.com ile ilgileniyorsanız, Sync.com incelememizi okuyun. Birden fazla hizmeti aynı anda karşılaştırmak isteyenler, paylaşım için en iyi bulut depolama hizmetlerimizi okumalıdır.

Dropbox paylaşımı klasör paylaşımı

Klasörleri paylaşırken, “düzenleme” veya “görünüm” için izinler ayarlayabilirsiniz. Ne paylaştığınızı da gösteren bir sayfa var.

Dropbox paylaşımı dosya istek

Başkalarını sizinle paylaşmaya davet etmek istiyorsanız, “dosya isteği” özelliği bunu yapmanıza yardımcı olabilir. Dropbox hesabı olmayan kullanıcıları bile davet edebilirsin.

Dropbox, çoğu bulut depolama hizmetinin kullandığı senkronizasyon modelini icat etti. Bir sistem tepsisi simgesi ve bir senkronizasyon klasöründen oluşur. Senkronizasyon klasörüne yerleştirdiğiniz herhangi bir dosya veya klasör, bulutla ve ona bağlı cihazlarla senkronize edilir.

Dropbox, senkronize etmek istediğiniz klasörleri seçmenizi sağlayan seçici senkronizasyona sahiptir. Bunu yapmak için sistem tepsisi simgesini, ardından sağ üst köşedeki dişli çark simgesini tıklayın ve “tercihler” i seçin. “Senkronizasyon” sekmesini, ardından “seçici senkronizasyon” u tıklayın, ardından senkronize etmek istemediğiniz klasörlerin işaretini kaldırın.

dropbox'ı senk-klasör

Seçimini kaldırdığınız klasörler yer kaplamaz, ancak bilgisayarınızda da gösterilmez. Her iki dünyanın da en iyisini istiyorsanız, daha önce bahsettiğimiz akıllı senkronizasyon özelliğini kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, Sync.com ile olduğu gibi dosya gezgininizin içerik menüsünden dosyaları veya klasörleri senkronizasyon klasörünüze hızlı bir şekilde kopyalama yeteneğine sahip olmak güzel olurdu.

hız

Dropbox’ın ABD’de sunucuları vardır. Aktarım hızlarınız, onlara ve internet servis sağlayıcınıza ne kadar yakın olduğunuza bağlı olacaktır. Testlerimizi Sırbistan’ın Belgrad kentinde, saniyede 6 megabit yükleme hızı ve 100 Mbps indirme hızı ile bir WiFi bağlantısı kullanarak gerçekleştirdik. Sam Amca’ya yakın değildik, ancak sonuçlar hala harikaydı.

Yükleme hızları bağlantımızda beklediğimiz kadar yüksek değildi, ancak yine de 1GB’lık bir dosya için ortalama 27 dakika 20 saniyeydi. Yüklemeler ortalama üç dakika 42 saniye ile sahip olmaları gereken sürenin iki katından fazla sürdü.

İlk deneme: İkinci deneme: Ortalama:
Yükleme süresi:00:32:0000:22:4000:27:20
İndirme süresi:00:03:4800:03:3700:03:42

Bununla birlikte, Dropbox, blok düzeyinde senkronizasyon sayesinde zaten yüklenmiş dosyaları aktarırken parlıyor. Algoritma, dosyanın hangi bölümlerinin yeni olduğunu belirlemesine yardımcı olur, bu nedenle uygulama yalnızca bunları aktarmak zorundadır. Yararlı ve Dropbox icat etti, bu yüzden şirketin bunu iyi yapması şaşırtıcı değil.

Dropbox bilgisayarınızı yavaşlatırsa, tercihler menüsüne gidebilir ve bant genişliğini azaltabilirsiniz. Dropbox senkronizasyonu iyi işlediğinden, bunu yapmanız gerekmez..

Güvenlik

Bulut depolama hizmetleri internette olduğu için, kötü niyetli kişiler için olgun bir hedeftir, bu nedenle iyi bir güvenlik şarttır. Bilgisayar korsanları, fidye yazılımı veya ortadaki adam saldırılarıyla verilerinizin peşinden gitmekte tereddüt etmeyecektir. Giriş bilgilerinizi de çalmaya çalışabilirler.

Bulut hizmetleri, verilerinizi potansiyel tehditlere karşı korumak için birçok yöntem kullanır. TLS protokolü, ortadaki adam saldırılarının başarılı olmasını engeller ve şifreleme, verilerinizi taşıma sırasında ve beklemede korur. Özel, uçtan uca şifreleme, sizden başkalarının dosyalarınızı okumasını engeller.

İki öğeli kimlik doğrulaması, şifrenizi çalan bilgisayar korsanlarının hesabınıza erişmesini önler. Yine de, güçlü bir şifreniz olduğundan emin olmalısınız..

Dropbox’ın güvenlikle çalkantılı bir geçmişi var. 2012 yılındaki bir ihlal sırasında dikkatin merkeziydi. Altmış sekiz milyon şifre çalındı ​​ve olay yıllar sonra rapor edilmedi. Dropbox, 2013 yılında da PRISM projesine bağlandı. Şirket, ihlal sonrasında önlemler aldı ve güvenliği çok daha iyi.

Dosyalarınızı taşıma sırasında korumak için AES 256 bit dinlenme ve AES 128 bit içeren TLS protokolünü kullanır. Şifreleme düzeyi güçlüdür, ancak Dropbox, veri merkezine vardıklarında dizine ekleme için meta verileri ayıklamak ve daha sonra yeniden şifrelemek için dosyalarınızın şifresini çözer.

Meta verileriniz ayrı bir sunucuda düz metin olarak kalır. Gizliliğiniz için en iyi senaryo bu değil, bu nedenle özel bir şifreleme eklentisi olan Boxcryptor’u kullanmayı düşünün (Boxcryptor incelememizi okuyun).

Gizlilik

Dropbox sıfır bilgi şifrelemesine sahip değildir, dosyalarınızdan meta verileri çıkarır ve PRISM projesiyle bir geçmişi vardır. ABD’de de var, bu yüzden oradaki yasalara uymak zorunda. ABD Vatanseverlik Yasası ve CLOUD gibi yasalar kullanıcıların gizliliğine yardımcı olmaz.

Bu, Dropbox’ın gizliliğe yaklaşımına karşı birkaç grev var, ancak daha fazlası olup olmadığını görmek için gizlilik politikasını inceleyeceğiz..

Gizlilik politikası, AB vatandaşlarının gizliliğini koruyan yasa olan Genel Veri Koruma Yönetmeliği’nden bahsetmiyor, ancak Dropbox, buna uyma hazırlığını detaylandıran bir sayfaya sahip. GDPR ile uyumlu olduğunu söylüyor, ancak gizlilik politikasının bundan bahsetmediği kafa karıştırıcı.

Gizlilik politikası, kullanıcıların sahip olduğu haklardan bahsetmektedir ve GDPR’deki bazı kişilere karşılık gelmektedir. Bilgilerinizi silme, değiştirme veya erişip indirme hakkı vardır.

Şüpheli hükümler bulamadık, ancak gizlilik politikası daha net olabilir. Tresorit, okunması ve gezinmesi en kolay olanıdır. Bir güvenlik santrali hakkında daha fazla bilgi edinmek için Tresorit incelememizi okuyun.

Müşteri servisi

Dropbox yardım merkezi

Yardım almak için yapabileceğiniz en kolay ve en hızlı şey yardım merkezindeki makalelere başvurmaktır. Hızlı erişim için kategorilere ayrılmıştır. Makaleler açık ve takip edilmesi kolay, ancak video eğitimlerinin eklenmesi ile geliştirilebilir.

Sorununuza bir çözüm bulamazsanız topluluk forumunda bir soru sorabilirsiniz. Çok sayıda aktif üye var ve Dropbox’ın topluluk moderatörleri sorunları çözmeye yardımcı oluyor.

Bir Basic veya Plus hesabı kullanıyorsanız desteğe başvurmak için bir e-posta gönderebilirsiniz. E-posta iletişim formu, bir yanıtın bir ila üç gün içinde geleceğini söylüyor. Ücretsiz bir hesap kullanarak, bir günden biraz daha sonra bir yanıt aldık. Bununla birlikte, yanıt süresi denediğimiz çoğu hizmetten daha yavaş.

Tweet atmak isterseniz, Twitter’da da teknik desteğe başvurabilirsiniz..

Karar

Dropbox, ihlalden bu yana güvenliğini güçlendirmek için uzun bir yol kat etti. Bu, kullanım kolaylığı, hızlı senkronizasyon ve paylaşım özellikleri sunma konusundaki itibarını artırır. Yüksek fiyat etiketi, eksik sıfır bilgi şifrelemesinin yanı sıra genel izlenimden uzaklaşır.

Gizlilikleri konusunda endişe duyan veya hassas bilgileri bulutta saklamayanlar, haydut çalışanların verilerini okuduğu konusunda endişelenmek zorunda kalmayacaklar. Dropbox’ın Office Online entegrasyonunun, Dropbox Paper’ın, Showcase’in ve akıllı senkronizasyonun tadını çıkarabilecekler.

Dropbox’ın özellikleri denemenizi sağlamak için yeterli mi? Meta veriler ve özel şifreleme eksikliğiyle ilgili şüpheli uygulamaları ne olacak? Aşağıdaki yorumlarda ne düşündüğünüzü bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me