Bulutun Durumu, Şubat 2019

Merhaba ve 2019’un ikinci Cloud of State (Bulut Devleti) yazı sütununun son 31 günün haberlerine tuz ve sirke koyduğu aylık sütununa hoş geldiniz. Ocak 2019’un en önemli teknoloji hikayeleri olduğunu düşündüğümüz şeyleri seçtik, ayrıca Şubat için tahminler yapıyoruz.


Yıl yavaş başladı, ancak Facebook ve Google ilk haftadan sonra gizlilik ve demokrasiyi önemsemediği için haberlere geri döndü, ayrıca ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı tekrar ısınmaya başladı. Bizim görüşümüze göre en büyük haber ise, Reuters’in Project Raven adlı bir şeyle ilgili olarak 30 Ocak’ta çıkardığı seçkin Reuters’ti..

Kuzgunlar gibi siyah

Raven Projesi

Bildiğiniz gibi, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı insanları gözetliyor. Bu bir haber değil. Haber de olmayan şey, devlet hizmetlerinden ayrıldıktan sonra, ABD istihbarat operatörleri genellikle daha önce yaptıkları aynı işi, sadece eski ajansları ile sözleşme yapan özel şirketler için yapıyorlar. Bununla birlikte, Reuters’in bu makalede keşfettiği şey, bazılarının yabancı hükümetler için çalıştığı.

Raven Projesi’nde bu yabancı hükümet Birleşik Arap Emirlikleri’dir. BAE için en iyi VPN’imizin tanıtımında okuyabileceğiniz gibi, bu rejim insan haklarına derinden düşmanca davranıyor; kampanyacılar.

Tüm bunlar yeterince kötü, ancak Project Raven’ın resim, metin ve benzeri şeyleri indirmek için iPhone’lara (ve sadece iPhone’lara) sızabilen bir siber savaş silahı Karma’yı kullanabildiğini öğrendiğinizde daha da kötüleşti..

NSA operatörlerinin NSA’dan ayrıldıktan sonra bile ticaretlerini sürdürmek için hala geçimlerini sağlayabilmeleri iyi bir haber olsa da, Reuters’in bu hikayeyi kazabildiğine minnettarız. Umarım bundan sonra bir şey olur. Ayrıca, söz konusu eski NSA çalışanlarının Raven’ın Amerikalıları gözetlemeye başlamasına kadar ileri adım atmadıklarını da not etmeliyiz. Görünüşe göre, herkes adil oyun.

Tahmin ettiniz, Daha Fazla Facebook Öğesi

Facebook cezaları

Değirmencilikle ilgili daha fazla haberde, Facebook, bu sütunun Nisan baskısından bu yana gerçekleşen efsaneye rağmen hala önde ve merkezde. Birincisi, ABD Federal Ticaret Komisyonu Zuck’un küçük ejderhasını bilinmeyen bir miktarda para cezasına çarptırmayı düşünüyor, ancak bir sözcü bunu “milyonlarca” olarak aktardı. Canını yakmak için milyarlarca olmalı, ama bir şeyin hiçlikten daha iyi olduğunu tahmin ediyoruz.

Atlantik’in dört bir yanında, Almanya’nın antitröst gözetimi, veri toplama için Facebook’tan bahsederken, aynı zamanda dört yıllık araştırmasına devam ediyor. Vietnam da Facebook’tan sonra, ama onlar için neşelendirdiğimizi duymayacaksınız çünkü şirket komünist rejimin Vietnam için en iyi VPN’imizde okuyabileceğiniz katı sansür yasalarına uymamasıyla ilgili.

Her cephede beslenen Facebook, her zamanki Amerikan kurumsal taktiği olan bir topa kıvrılmak yerine hareketini temizliyor gibi görünüyor. ABD’deki Kasım ara sınavlarında iyi sonuç veren 2019’un gelecek seçimlerinde reklamların nelerden geçtiği ve trol ordularında daha da çökme konusunda daha katı olacak.

Muhtemelen İngilizce bir Rusça haber ajansı olan Sputnik’e bağlı yüzlerce hesabın kapanışını görmemiz gereken ışık budur. Söz konusu 364 sayfa dezenformasyon ve sahte haberler yayıyordu, bu yüzden yenilgileri dünyada iyi olan her şey için bir zafer gibi görünüyor.

Google’ın ABC’leri

Kaldırım Laboratuarları

Dünyada iyi olan her şeyin düşmanlarından bahsetmişken, Google’ın ana şirketi Alphabet, bulamacı verilerin neredeyse her sektörde kârlı olabileceğini kanıtlıyor. Başka bir Alfabe iştiraki olan Sidewalk Labs, şehir planlamacılarına işlerinde yardımcı oluyor ve bunu çok çok iyi yapıyor.

Aslında, The Intercept’in bu makalesinin gösterdiği gibi, bunu çok iyi yapıyor. Sidewalk Labs’ın insanların şehirleri nasıl kullandıklarını, nerede yürüdüklerini, işten önce ve sonra nereye gittiklerini ve bunların hepsini belirlemek için çalınmış veriler kullandıkları ortaya çıkıyor. Bu büyük bir gizlilik ihlalidir çünkü verileri önceden kullanılan hiç kimseye danışılmadı, ama daha iyisi için değil mi? çocuklar?

Yine de, Google bir soda makinesinde denetimsiz bir şişman çocuk gibi kaybolur ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği ihlalleri için teknoloji devine para cezası verdiğinden artık tembel durmuyor. Google para cezasına itiraz ediyor, bu yüzden biraz adaletin aydınlık limboda bir süre takılı kalmasını bekleyin.

Bu, Google’ın GDPR ihlallerinden tek suçlu olduğu anlamına gelmez. Bir Avusturyalı gizlilik aktivisti tüm Big Tech’i bunu yapmakla suçluyor.

Google, düzenleyici sıkıntılarının yanı sıra, bir yöneticiye altın bir el sıkışma verdiği için şirkete dava açtığı için hissedarlarından muhalefetle karşı karşıya. Bu normalde şirket dünyasında büyük bir sahte pas değildir, ancak söz konusu idam cinsel taciz suçlamalarından sonra serbest bırakılmıştır. Bu, bu gün ve yaşta göndermek istediğiniz sinyal türü değil.

Silahsız Savaş

Ticaret savaşı

Bu arada, Donald’ın Çin’in başlattığı ticaret savaşı ısınıyor, ana piyon bir telekomünikasyon ekipmanı üreticisi olan Huawei, diğer şeylerin yanı sıra. ABD, Yeni Zelanda ve Almanya, 5G ağlarının hayati ve stratejik öneme sahip olacağını ve düşman hükümet rejimlerini içermemesi gerektiğini söyleyerek 5G ihalelerine teklif vermesini yasakladı..

ABD’nin bir anlamı olabilir. Huawei resmi olarak devlete ait olmaktan ziyade çalışanlara ait olmasına rağmen, Pekin’in telefonlarına casus yazılım yüklemesine izin verdiğine dair kanıtlar var. Bu ay ayrıca, Huawei telefonları Çinli kullanıcıların fotoğraflarını normalde Büyük Güvenlik Duvarı’nın arkasında olan bir web sitesi olan Twitter’dan otomatik olarak sildi. Bu, Çin hükümetinin şirket üzerinde çok fazla etkisi olduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte, hepsi kötü haber değil. Baş finans memurunun Kanada’daki tutuklanması da dahil olmak üzere Huawei’ye uygulanan baskı ve Çin’in geri kalanı meyve veriyor. Çin yüksek mahkemesi, ülkeye yayılan fikri mülkiyet hırsızlığı suçlamalarını araştırıyor.

Ticaret kılıcı yine de her iki şekilde de kesiliyor. Silikon Vadisi paralarını saklamak isteyen Çinli işadamları tepelere doğru ilerlerken yatırım parasını kaybediyor. Birlikte ele alındığında, ticaret savaşı iyi olabilir, ancak her iki tarafın tek bir yanlış adımı herkesin yüzüne patlayabilir. Bu alanı izle.

Küçük Hikayeler

Çin VPN yasağı

Daha kısa hikayelerimize, Çin’in VPN yasağını resmen uyguladığı korkunç haberlerle başlayacağız. Totaliter devletin vatandaşlarını kötüye kullanma biçimini izleyen kimseye sürpriz olmayacak, ancak Orta Krallık’ta temel insan haklarını kullanmak isteyen insanlar iki kat farkında olmalıdır. Yakında geliştirmeyi yansıtacak Çin için en iyi VPN makalemizi güncelleyeceğiz.

Apple CEO’su Tim Cook, dünyayı daha da kötüleştiren insanların dünyayı nasıl daha iyi hale getirebileceğimizi anlatan yüksek ve güçlü bir araya gelen Davos’ta, Apple CEO’su Tim Cook veri toplamayı durdurma gereği hakkında konuştu. Çoğu zaman bir milyar dolarlık bir adamla aynı fikirde değiliz, ama Tim Cook!?

Herkes için net tarafsızlığın ne kadar az şey yaptığına dair havalı bir tezgâhta, Başkan, ABD Federal İletişim Komisyonu başkanı Ajit Pai tarafından ağların genişleyeceği iddiasını geri bıraktı. Pai, telekom şirketlerinin tüketicileri izlemesine izin verdiği için Kongre’den de ateş altındaydı. En sevdiğimiz kurumsal şilin için kötü bir aydı ve daha güzel bir arkadaşım olamazdı.

Yeni bir rekor haberiyle özetimizi bitireceğiz, ancak duymaktan memnun olmayacaksınız. Güvenlik araştırmacısı Troy Hunt, 87GB değerinde çalınan en büyük kimlik bilgilerini buldu. Siber suçlar için Yay?

Son düşünceler

Bu mutlu notta, ay boyunca bitireceğiz. Şubat ayının daha fazla ticaret savaşı eğlencesi ayı olacağını tahmin ediyoruz, ancak Facebook, Google ve ark. bizi her zamanki gibi memnun etmenin yollarını bulacak.

Sizce Şubat ayının büyük hikayeleri ne olacak? Ocak ayında hiç özledik mi? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkür ederim.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me