Bulutun Durumu, Mayıs 2019

Merhaba, yeni bir Bulut Bulutu Durumu olan Cloudwards.net’in aylık sütununa hoş geldiniz, burada teknoloji dünyasında gerçekleşen her şeye sert bir ışık tutuyoruz. Doldurucu Çağında mümkün olduğu sürece ya da sadece beklenti içinde esnediğinde, hepsi haberleri kapsamlı bir şekilde okuyarak bilgilendirilen bilgilendirilmiş görüşlerimizle göz kamaştırmaya hazırlanın. Hepsi iyi.


Bu ay, her zamanki hedef Facebook’umuzun fotoğraflarını çekeceğiz ve Alexa’ya bakacağız, bu da Amazon’un insanların gizlilik hakkını önemsemediğinde Facebook veya Google kadar kötü olduğunu kanıtlıyor. Huawei durumu da bir görünüme kavuşacak ve başka daha küçük haberler de olacak, ancak önce VPN’lerde neler olduğuna bir göz atalım.

Rusçadan Sonuçlara

Rus VPN yasağı

Mart ayının sonunda, her şeyin iletişimindeki Rus gözetmeni Roskomnadzor, en iyi VPN’lerin bazılarına e-postalar gönderdi ve Rus kullanıcıları için birçok web sitesine erişimi engellemelerini emretti. İnsanlarını özgür düşünmeden korumak isteyen Moskova, birçok insanın bir VPN kullanarak bloklarından kaçtığını yakaladı, bu yüzden şimdi onları geçişte kesmeye çalışıyor.

Rus VPN girişimi girişimindeki makalemizde okuyabileceğiniz gibi, yaklaştığımız VPN sağlayıcıları Roskomnadzor’a kaybolmalarını söyledi, ancak bazıları diğerlerinden daha ileri gitti. ExpressVPN tarafından yapılan sert ifadelerin yanı sıra, NordVPN gibi birçok sağlayıcı Rus sunucularını kapattı.

Umarım Roskomnadzor yenilgisini iyi bir lütufla kabul eder. Sizi bilgilendireceğiz. Bununla birlikte, NordVPN konusunda bir veya iki hafta önce huzursuz edici haberler aldık. Kayıt uygulaması, okuyucularının birçoğunun uygulamayı kullanarak bağlandığında garip trafik bildirdiğini bildiriyor.

NordVPN’in bir botnet kullanıyor olabileceği gibi önceki söylentilerin yanı sıra, VPN incelemelerimiz arasında ikinci dereceden hizmetle ilgili neler olduğunu merak ediyor. Bu alanı izleyin, bir diggin yapacağız ”.

Facebook’larını Bir Daha asla Görmemeyi Umduk

Facebook e-posta yükler

Bu davulu yenmekten bıktığımızı itiraf edeceğiz – Nisan 2018’de başladık – ancak Facebook vermeye devam eden bir hediye. Herpes gibi kötü bir şekilde verir. Birkaç küçük skandal ay boyunca kırıldı ve hepsi kullanıcıların gizliliği için pervasız bir saygısızlık gösterdi.

Örneğin, şirket yeni kullanıcıların Facebook’a e-posta şifrelerini vermeleri gereken yeni şirket politikasıyla uyumlu olan 1,5 milyon kişinin e-posta adresini yükledi. Temel olarak, Facebook sadece e-posta adresinizi vermekle kalmıyor, aynı zamanda şifresini de içeriyor.

Bu tür bilgilerin güvenli bir şekilde saklandığını düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Şirketin onları şifrelenmemiş olarak sakladığı ortaya çıktı, ancak en büyük düşmanınızda istemediğiniz bir iş olan Facebook PR departmanı, o kadar da kötü olmadığını belirten bir açıklama yaptı. Spoiler uyarısı: özellikle de güvenli olmayan Amazon sunucularında birçok kullanıcı kaydı tutmasını hesaba katarsanız, o kadar kötü.

Facebook’un son kazanç raporunun, Federal Ticaret Komisyonu’nun The Zuck’un küçük ejderhasına teslim edeceği rekor para cezası için 3 milyar dolar rezerv bulundurmasına şaşmamalı. Bununla birlikte, hissedarların çok fazla endişelenmesine gerek yok, çünkü eski Mark, “ne yanlış gidebilir?” iş kararları kategorisi.

Alexa ile Sorun

Alexa gizlilik

Bahsetmişken, Amazon’daki Alexa bir felaket olmaya hazırlanıyor. Her zaman açık bir mikrofona sahip süslü kare kutu gizlilik tartışmasının ön saflarında yer alıyor, ancak satışların hala bir şekilde şaşırtıcı olduğunu belirtmek isteriz ki bu bir şekilde şaşırtıcı.

Gizliliğinizi garanti etmek için sistemde yerleşik olan korumaların çoğunun sahte olduğu ortaya çıkıyor. Birincisi, Alexa operatörleri – dinleyen kişiler, temel olarak anonimleştirilmiş veriler kullanmıyorlar, ancak aslında ev adresiniz de dahil olmak üzere sizinle ilgili her şeyi biliyorlar. Bu, hasta verilerine erişme ve bunları saklama yetkisine sahip bir cihazda istediğiniz bir şey değil.

5G Güvenliği? Huawei Kiddin ’?

Huawei

Şubat ayında da belirttiğimiz gibi, geçen ay ya da iki ayda bir her gün olduğu gibi, Çin telekomünikasyon devi Huawei’nin Avrupa, Kanada ve ABD’de 5G ağları kurmaya katılmasına izin verilip verilmeyeceği konusunda ciddi tartışmalar var. Washington ona karşı cehennem gibi.

Cloudwards.net’te, Trump yönetimiyle karakteristik olmayan ve yan bir şey yapacağız. Çin hakkında bildiğimiz her şeyle birlikte, devlet tarafından finanse edilebilen bir şirketin hayati altyapı oluşturmaya katılmasına izin vermek sadece kötü bir fikirdir. Pekin’in insan haklarına düşmanca bir rejimin ne pahasına olursa olsun konuşmamızı dinlemesi engellenmeli.

Bununla birlikte, Almanya farklı hissediyor ve şirketin kurallara uyması koşuluyla Huawei’nin 5G ağları oluşturmasına yardımcı olacak. İngiltere benzer bir stratejiyi izleyerek belirli “çekirdek” bileşenlerden yasaklayarak diğer her şeyi açık bırakacak.

Bu stratejilerdeki sorun, teknolojinin hızlı hareket etmesidir. Bir zamanlar zararsız olan şey daha sonra önemli olabilir. Bir örnek Y2K hatasıdır. Jeopolitik ve teknolojik aşamalar değiştiğinde, Huawei’nin donanımının 10 yıl boyunca şebekenin kullanımını nasıl etkileyeceği hakkında hiçbir fikrimiz yok.

Huawei’nin içeri girmesiyle hükümetler, ucuz donanım için hangi fiyata ödeyeceklerini bilmiyorlar. Huawei ile çalışmayı seçmeleri halinde ABD istihbarat topluluğunu müttefikleriyle veri paylaşım stratejilerini yeniden düşündüğü için suçlamıyoruz.

Küçük Hikayeler

Rus VPN yasağı

Google, sponsorlu yerleri daha agresif bir şekilde zorlayarak en kullanışlı uygulamalarından biri olan Haritalar’ı çok daha az kullanışlı hale getirmeye hazırdır. Birkaç yıl verin, tüm reklamları gözbebeklerimize patlayan kağıt haritaları tekrar kullanmamız gerekecek.

Her meslekte olduğu gibi, nasıl zengin ve başarılı bir internet dolandırıcısı olunacağına dair çevrimiçi kurslar olduğu ortaya çıkıyor. Kaçınılmaz ancak komik bir bükülmede, bu rehberlerin çoğu hileli, yani zor kazançlı nakitlerinden hile yapmak isteyen erkekler başlamadan önce bilkediliyor. Şiirsel adalet?

Bu ayı kapatmak için Amazon Web Services’in en büyük müşterisinin Apple? Cupertino’nun çok fazla veri depolamak için ihtiyaç duyduğu bulut alanına sahip olmadığı ortaya çıkıyor, bu yüzden rekabetin avantajlarından yararlanıyor. Tuhaf bir dünyada yaşıyoruz.

Son düşünceler

Bununla birlikte, akınlarımızı durduracağız ve yorum yazmaya geri döneceğiz. Nisan, daha büyük hikayelerin hazırlandığı bir ay gibi geldi ve Mayıs’ın getireceği şeyi şimdiden bekliyoruz. Facebook fiyaskolarının bir sonucu güzel olsa da, Huawei’nin manşetlere ve olağan muhtelif güvenlik ihlallerine hâkim olmaya devam edeceğine bahse giriyoruz..

Geçen ayki haberler hakkında ne düşünüyorsunuz? Önemli hikayeleri kaçırdık mı? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Orada güvende kalın.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me