Bulutun Durumu, Haziran 2019

Merhaba, Cloudday.net’in aylık 31 günlük teknoloji haberlerini gözden geçirip hepsini anlamaya çalıştığımız yeni bir Bulut Durumu’na hoş geldiniz. Bu sürümde Google, Huawei hakkında konuşacağız ve buna asla inanmayacaksınız, Facebook.


Facebook davulumuzun yenilmesinin yorucu olabileceğini fark etsek de, şirket yöneticilerinin yaratıcılığına hayran kaldık. Her zaman insanları verilerini bırakmak için manipüle etmenin ve ardından korkunç şeyler yapmanın yeni yollarını hayal ediyorlar. Bu kadar kötü olmasa huşu uyandırıcı olurdu.

Yeni Çin El

Huawei ticaret savaşı

İlk olarak, haber sitelerinde sadece teknoloji bölümünün başlıklarına hakim olmayan, her geçen gün ana hikayesi haline gelen bazı büyük haberler hakkında konuşalım: Huawei ve ABD-Çin ticaret savaşı.

Şimdi, bunlar birbirine bağlı, ancak ayrı konular, ancak bazen bir ve aynı gibi hissedebilirler. Bununla birlikte, ticaret savaşı çoğunlukla Amerikan ithalatı ve ihracatı arasındaki dengesizlik ve Çin’de ticaret yapmak isteyen firmaların fikri mülkiyet haklarının bir kısmını vermek zorunda kaldıkları teknoloji transferi uygulamasıyla ilgilidir..

Bununla birlikte, Huawei olayı daha çok casusluk ile ilgilidir. Teknik olarak devlete ait olmayan ancak az ya da çok uygulamada olan firma, birçok şeyle suçlanıyor, en dikkat çekici olanı, ürün yazılımı aracılığıyla insanları gözetliyor olabilir..

Bu düşündüğünüzden daha büyük bir problem. Huawei, modern telekomünikasyon ekipmanlarında, özellikle planlanan 5G ağlarında bulunan çok miktarda parça üretiyor. Bu, aşağı yukarı her yerde olacağı anlamına gelir ve şirket ekipmanlarını casusluk için kullanıyorsa, büyük bir sorun olacaktır. Şimdiye kadar hepsi iddia edildi, ama orada çok gerçek bir güvenlik riski var.

Tekel? Huawei’den Söylemek?

Huawei ticaret savaşı

Huawei bu gülünç derecede iyi konumda çünkü pek çok şirket bu ekipmanı ya da en azından Huawe’un seviyesinde üretiyor. Ticaret savaşı iddiaları burada devreye giriyor: Çin devletinin yardımıyla her zaman nüfusunu takip etmenin yeni yollarını arayan rekabet gücünü koruyabildi..

Batılı rakiplerin bu tür bir devlet desteği yoktu, politikacıları (* öksürük * vergi indirimleri * öksürük *) talep ederek Huawei’yi en iyi köpek olarak bir ayakkabı haline getirdi. Ancak, sonuç şu ki, Huawei olmadan herhangi bir gelişmiş ağ kurmak zor olacak, böylece birçok AB ülkesini güvenlik endişelerini elden atmaya ve böylece ABD istihbarat topluluğundan gelen korkunç uyarıları görmezden gelmeye zorlayacak..

Trump’ın güçlü müttefikleri silahlandırması çok güzel olmasa da ve bu tatlı 5G nakitlerin bir kısmını Amerikan şirketlerine yönlendirmenin bir yolu olarak bile yorumlanabilse de, Huawei’nin batıdaki hayati altyapı üzerinde çalışmasına izin vermenin büyük bir tahta at şehir kapılarına sürükleyerek Truva atlarının dijital eşdeğeri. Sadece zaman gösterecek.

Facebook’ta Mavi Olmak

GlobalCoin

Yoldan çekilince, olağan düşmanı Facebook’a geri dönelim. Geçen yıl Nisan ayında başlayan neşeli turda herhangi bir yavaşlama belirtisi görülmezken, Federal Ticaret Komisyonu Kongre’nin Amerikan halkını AB’nin GSYİH’sından farklı olarak Zuck’un yıkımlarına karşı korumak için gizlilik korumaları düzenlemesini önerdi..

İnsanların yeni bir skandal kırılması olmadan bir ay değil, Facebook’a karşı tartışmalı olarak korunması gerektiği gerçeğini ele alacağız. Mayıs 2019, Facebook’un insanları izlemek ve casusluk yapmak için cep telefonu operatörleriyle aktif olarak çalıştığını gösteren The Intercept tarafından getirildi. Gerçek bir tavşan deliği olsaydı, şimdi diğer tarafa çıkardık; bu daha çok dipsiz bir çukur.

Bununla birlikte, en iyisini en iyi şekilde tasarruf ediyoruz: Facebook kendi başına bir kripto para birimi başlatmayı planlıyor. GlobalCoin olarak adlandırılacak ve henüz ne oranda bilinmediği halde ABD dolarına sabitlenecek. Zuck bu şeyi başlatmak ne kadar kötü ki, onun bazı acı düşmanları ile müzakere etme istekliliği ve detayları incelemek için Fed’lerle oturmaya istekli olması gerçeğiyle görülebilir..

İki sentimizi ya da Facebook penniesindeki karşılığı ne olursa olsun, herkesin GlobalCoin’den uzak durmasını öneririz. Facebook’un veri satma isteğiyle karıştırılan bitcoin’in oynaklığı, akşamdan kalma ile sizi terk edecek sarhoş edici bir karışım olacak ve yöneticiler ıslık çalıyor.

Google Goggles

Google Yusufçuk

Bir diğer favori hedefimiz kısa bir tatilden döndü. Google’ın maskaralıklarından en son bahsettiğimiz Şubat 2019’a geri döndü ve bazı küçük hikayelerin yanı sıra arama motoru deviyle pek bir şey olmadı. Ancak, Mayıs ayında Google ipucunu bahar çiçeklerinden almaya ve heybetle çiçek açmaya karar verdi..

İlki, konum geçmişinizi ve diğer verilerinizi otomatik olarak silinecek şekilde ayarlayabileceğiniz için biraz hoş bir haber, ancak Google’ın sunucularından da silinip silinmediği belli değil. Bir başka iyi haber ise, Titan Güvenlik Anahtarını sadece içinde kötü bir hata olduğunu keşfetmek için satın alan kişilerin ücretsiz bir yedek alacağıdır (böceksiz olacağını varsayıyoruz).

Yine de iyi haber için bu kadar. Birincisi, Ocak ayında gömülü olduğu ilan edilen Çin için sansürlenen arama motoru Dragonfly, Google’ın eski CEO’su Ericx Schmidt’in Çin’in “daha ​​açık olmasına” yardımcı olacağını bile iddia etti. İfade özgürlüğünün sıfır toplamlı bir oyun olmadığını fark etsek de, Eric’in gözlerindeki dolar işaretlerinin onu komünist rejimin dehşetine kör ettiğini düşünüyoruz.

Bununla birlikte, komünizmin, tam istihdam gibi, görünüşe göre Google’daki işçilerin çok azı, birçoğunun temps olduğu ortaya çıktığı hakkında bir şeyler bildikleri bazı artışlar var. Bu, ne zaman çalışacakları, ne kadar çalışacakları konusunda hiçbir fikirleri olmadığı ve Google’ın onlara herhangi bir fayda sağlaması gerekmediği anlamına gelir. Zengin bir şirket serveti biraz yaymadığında adil görünmüyor.

Bununla birlikte, Google çok fazla iş sağlar, böylece biraz ofset yapar. Örneğin, şu anda insanlar Google Duplex’te yapay zekanın yerini alıyor çünkü görünüşe göre akıllı makineler onu kesemiyor. Evet, doğru okudunuz: Görünüşe göre AI devrimi uyarıldığımızdan biraz daha uzakta.

Küçük Hikayeler

Julian Assange Vikipedi

Julian Assange, Ekvador büyükelçiliğinden ayrıldı ve şimdi büyük olasılıkla ABD’ye sürülmesine yol açacak uzun bir yasal savaşta. Savaş henüz yapılmamasına rağmen, yasal belgelerinin Amerikan yetkilileri ile paylaşılması duvardaki yazıdır. En hoş adam olmasa da, olası kader devleti muhtemelen suça uymayacak.

Bir İsrail şirketinin WhatsApp çağrılarını aldattığı ve telefonlara eriştiği tespit edildi. Bu hizmetler daha sonra hem dünyadaki tehlikeli rejimler tarafından yapıldı hem de çoğunlukla insan hakları aktivistlerinin ve diğer “yıkıcıların” peşinden gidiyordu. WhatsApp neyse ki sızıntıyı tıkadığını iddia ediyor,

Apple, Spotify’ın Cupertino’nun lisansı ele alma şeklini protesto etmesinin ardından AB’de antitröst eylemiyle karşı karşıya. Tüm dünya Big Tech’e karşı hareket ettiği için görünüm Apple için iyi değil. Sizi bilgilendireceğiz.

Alexa ile konuştuğunuzda veya sizi duyduğunda, sesi silseniz bile duyduğu her şeyin kaydını tutar. Bu bariz bir mahremiyet ihlalidir, ama yine de, insanlar internete bağlı bir mikrofonu evlerine getirdiklerinde ne beklediler?

Son düşünceler

Korkuyoruz ki bu ayın sütununu yüksek bir notla bitirmiyoruz, Mayıs bulutun durumu için zor bir aydı. Haziran, Apple’ın kullanıcılar için daha iyi gizlilik vaad etmesiyle biraz daha arıyor ve daha iyi gizlilik korumalarıyla ilgili olarak Washington’dan bazı şeyler göreceğimizi hissediyoruz.

Bütün bunlar hakkında ne düşünüyorsun? Mayıs ayında önemli hikayeleri kaçırdık mı? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkür ederim.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map