Bulutun Durumu, Aralık 2019

Merhaba ve önceki ayın haberlerine baktığımız, ancak içinde bulunduğumuzdan sonra adlandırdığımız bu Bulut Durumu, Cloudwards’ın aylık sütununa hoş geldiniz. Kasım, ilk kez olduğu gibi garip bir ay haberiydi bu diziye Nisan 2018’de başladığımızdan beri, sondaki “küçük hikayeler” bölümümüzün kısa bir kenarı dışında, Facebook’tan hiç bahsetmeyeceğiz..


Bu, daha düzenli okuyucularımız arasında biraz sürpriz yapmalı ve ilk fark ettiğimizde kesinlikle kendimizden şüphe duymamıza neden oldu, ancak bunun Zuck’un nihayetinde hareketini temizlediği anlamına geliyor. Hayır, sadece şaka yapıyoruz, 2020’de her zamanki numaralarına geri döneceğinden eminiz. O zamana kadar, başka birçok şeyimiz var, o yüzden başlayalım.

Bulut Oyun Yükselişi

Bulut oyunları yükseliş halindedir ve bahsetmeye değer her isim ya olasılıkları araştırıyor ya da oyunları buluta taşıyacak yeni bir platform geliştiriyor gibi görünüyor. Ancak, sonuçlar her zaman harika değildir. Örneğin, Google Stadia Kasım ayında kullanıma sunulduğunda, incelememiz de dahil olmak üzere birçok kullanıcıyı hayal kırıklığına uğrattı..

Çok daha ilginç olan, Microsoft’un alana girişi olacak Project xCloud. Sadece birkaçına verilen bir onur olan xCloud önizlemesine erişebildik ve genel olarak çok daha etkilendik. Bununla birlikte, şu anda hala geliştiriliyor, bu yüzden bulut oyunlarına başlamak için gerçekten sabırsızlanıyorsanız, en iyi alternatif Gölge gibi görünüyor, bu harika çalışıyor.

İnternetin Engellenmesi

Sansür

Ancak bu, Kasım ayının güneşli ve parlak haberi için. Facebook çok fazla dalga yapmamasına rağmen (ciddi olarak, neredeyse iki yılda ilk kez), aksi takdirde dolaşmak için çok korkunç haberler vardı. 

Gizlilik, iktidardakilerin çoğuna bir şaka gibi görünüyor, bu da 21. yüzyılda hem hükümetler hem de şirketler anlamına geliyor ve geçen ay seçilecek çok sayıda örnek vardı.

Örneğin, Rus hükümeti Anavatan’da satılan tüm telefonların, rejim onaylı belirli uygulamaların önceden yüklenmesini istiyor, bu da kaldırılmayacak. 

Batı’da, bloatware hakkında orospu çocuğu yapabiliriz, ancak en azından telefonlarımızdaki şeyler eninde sonunda bir fikir sahibi olduğumuz için hapsedilmemize yol açmayacak. Bu yeni yasanın ne zaman yürürlüğe gireceğine dair henüz bir haber yok, ancak muhtemelen geçmesini izleyecek tutuklama dalgalarından anlayabileceğiz.

Bu tür sıkıntılardan, düz medya kesintilerine doğru gidiyoruz. İran, yakıt fiyatlarındaki büyük bir artıştan sonra protestolar ve ayaklanmalar gördü, ancak zam, Ortadoğu ülkesinde onlarca yıl süren yerleşik hayal kırıklığı için muhtemelen bir parlama noktasıydı.. 

Protestocuların birbirleriyle konuşmalarını engellemek için – ya da en azından Hong Kong muadilleri gibi yüzlerce ölüme neden olan polis vahşeti için uluslararası ilgi görmekten – İran’daki internet kapatıldı.

İran’ın bu kabiliyete sahip olduğunu biliyor olsak da – İran için en iyi VPN parçamızda kısaca konuştuk – özellikle de sadece web’i kullanan asılsız gençler değil, aynı zamanda işletmeler ve hükümetin kendisi. Bu kapanma ile rejimin ekonomisine verdiği zarar miktarından söz edilmiyor.

Pekin Baloney

Çin VPN yasağı

Yasalarına uymayan insanları daha iyi hale getirmek için teknolojiyi kullanan başka bir ülke, elbette Çin’dir. Hong Kong’da olup bitenler sayesinde, spot ışığı kesinlikle Orta Krallık’ta ve özellikle geçen ay boyunca, azınlık Uygur nüfusunun yaşadığı uzak batıdaki Xinjiang eyaletinde neler olduğu hakkında daha fazla rapor alıyoruz. asimile olmaya devam edelim, olur mu?

Bu Müslüman azınlığın maruz kaldığı korkuların tam listesi, burada özetlemek için çok uzun sürüyor, ancak dikkat çekici olan şey, teknolojinin oynadığı rol. Pekin, Uygurlara sürekli göz kulak olmak için izleme teknolojisinin tüm gücünden yararlandı, bu sıradan insanların hayatlarını 1984 üretimine dönüştürdü ve onları gerçek bir yaşam panopticonunda laboratuvar fareleri haline getirdi.

Kimsenin böyle yaşadığını görmek üzücü, ama ormanın boynundaki vicdansız politikacıların ve polislerin Çin’in uygulamalarını utangaç olmak yerine bir örnek olarak göreceğinden endişe ediyoruz. Tabii ki sadece zaman gösterecek, ancak dünyanın geri kalanı Big Brother’ın bakışlarının tam gücünü ne zaman hissediyor??

Bülbül Tatlı Şarkısı

Google-Evil-Gözler

ABD ve Avrupa’daki suçlamayı yönlendiren hükümetler değil, şirketler. Ancak düşündüğümüzden daha erken öğrenebiliriz. Sadece milyarlarca gelir elde etmekten memnun değil – çoğu denizaşırı sığınaklara gönderiliyor, bu yüzden vergilendirilemiyor – bu şirketler haklarımızı çiğneyerek gelirlerini artırmak için yeni yollar buluyor.

Şimdiye kadar ortaya çıkan en büyük hikaye, gerçekten korkutucu fikirlere kuş temalı kod adlarının verildiği bir eğilimin göstergesi gibi görünen Project Nightingale (Project Raven’ı sunduğumuz daha fazla kanıt için).

Nightingale, “kötü olma” sloganını bir süre önce bir loooooong’a düşüren Google ile ülke çapında 2.600 klinik ve hastane işleten bir ABD sağlık hizmeti sağlayıcısı Ascension arasındaki bir işbirliğidir. Kısacası, anlaşma Yükseliş’in on milyonlarca hastanın dosyasını Google’a teslim etmesini ve ardından Google’ın bu verileri işlemek için yeni yollar bulmasını içeriyor.

İlk başta çok kötü görünmüyor, itiraf edeceğiz, ancak sonra bağladığımız Nightingale makalesini okuyorsunuz ve Google’ın son zamanlarda insanların verileriyle uğraştığı tüm çılgın şeyleri düşünmeye başlıyorsunuz ve bu ürperticiler taramaya başlıyor sırtın. 

Birincisi, hastalar Yükseliş’in Google’ı değil verilerini işleyeceğini kabul ettiler. Büyük olasılıkla, gizlilik politikasında, üçüncü tarafların da verilere erişmesine izin veren “kabul et” i tıklamadan önce kimsenin okumadığı bazı maddeler vardı. Ancak, bu hastalar maddeyi görmüş olsa bile, hiç kimse üçüncü tarafın dünyadaki en büyük veri karıştırıcı olacağını düşünmedi.

İkinci olarak, bu veriler insanlar hakkında çok hassas bilgiler içermektedir. Bazıları muhtemelen sadece utanç vericidir (büyükbaba alkış yakaladı), ancak bazıları işverenlerin ve sigortacıların sizi düşünme şeklini değiştirebilir. Bir kabus senaryosunda, bir kanserden kurtulan alternatif tedaviler için reklamlar almaya başlayabilir ve bu gibi.

O halde, düzenleyicilerin bu anlaşmaya büyük bir ilgi duyduklarına şaşmamalı ve haberlerin ifadeleri, özellikle HIPAA’yı ihlal ediyorlarsa, bu veri paylaşımı uygulamalarına çok az bir bakış açısı alınacağını gösteriyor. Umarız Yükseliş hastalarının lehine sonuç verir.

Küçük Hikayeler

Facebook Gizlilik aksine

Facebook’un iPhone uygulaması, sizden herhangi bir girdi olmadan bile kendisini açar ve kaydeder. Görünüşe göre bu “hata” hızlı bir şekilde düzeltildi, ama birileri bir şey bulmadan önce Zuck ve onun cronies’lerinin tüm bu verilerle ne yaptığını merak ediyor. 

Staten Island, New York’ta bir Amazon deposu, kendi rakamlarına göre, kereste fabrikalarından ve çelik dökümhanelerinden daha kötü bir yaralanma oranına sahip. Bu kendi başına yeterince kötü, ama daha rahatsız edici yapan şey, diğer Amazon tesislerinin daha iyi veya daha kötü oranlara sahip olup olmadığını bilmiyoruz.. 

İklim değişikliğini vatandaşlar için biraz daha acil hale getirmek amacıyla – kasırgalar ve sıcak yazlar yeterince ikna edici olmadığından – bir enstitü yakında işler değişmezse kıyı topluluklarına ne olacağını göstermek için VR kullanıyor. Şık korkutucu buluşuyor. 

Apple’ın kredi kartı dünyayı değiştirmenin bir yolu olarak lanse edildi, ancak görünüşe göre tüm yaptığı geri veya en azından kadın hakları açısından geri döndü. Kart için başvururken kadınlara erkeklerden daha az kredi verildiği ortaya çıkıyor, bu antika uygulamaların öfkesi viral hale geldiğinde şirket çare alacağına söz verdi..

Son olarak, Interpol Kasım ayında çıktı ve mesajlaşma uygulamalarında ve e-postalarında uçtan uca şifreleme ile ilgili olarak, tek yaptığı sübyancıları korumak olduğunu açıkladı. Her yerde insan hakları aktivistlerine ve gazetecilere sürpriz olan bu bildirinin topuklarında sıcak olan, elbette, arka kapıların tüm bu tür uygulamalara yerleştirilmesi önerisi geldi. İnşallah son hamlede olduğu kadar sert başarısız olurlar.

Son düşünceler

Kasım hem hava hem de haber açısından kasvetli bir aydı ve Aralık ayı o kadar da iyi görünmüyor. Umarım gelecek yıl gelgit gizliliğe yönelik tüm bu saldırılara açık olabilir, ancak o zamana kadar okuyucularımız adına bir göz atacağız.

Bütün bunlar hakkında ne düşünüyorsun? Büyük Kardeş çok güçlü mü oluyor yoksa sonuçta o kadar da kötü değil mi? Ayrıca, geçen Kasım ayından büyük hikayeleri kaçırdığımızı düşünüyor musunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkür ederim.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me