Bulut Durumu Mart ve Nisan, 2020

Koklayabildiğimiz tüm endüstri haberlerine göz attığımız Cloudwards’ın aylık sütunu olan en son Bulut Durumu’na hoş geldiniz. İki yıldır ilk defa bu sütunu yapıyoruz, bir ay içinde iki ay yapıyoruz. Bu komik hatayı yaparken, son birkaç hafta içinde kendimizi biraz meşgul ettik..


Bu, bu sürümde müşteri desteği hikayeleri, e-posta hizmetlerinde hükümet baskıları ve bulut oyunuyla kurumsal rekabet de dahil olmak üzere, parlaklığı iki katına çıkardığımız anlamına geliyor.

Bununla birlikte, bunlardan herhangi birine ulaşmadan önce, son zamanlarda bizimle iletişim kuran herkese bağırmak istiyoruz. Bu sürümde öne sürdüğümüz dört hikayeden üçü, bahşiş verilmedikçe mümkün olmazdı, bu yüzden teşekkür ederim. Bu sütun ile Şubat ayının sütunu arasında oldukça fazla bir mıkraklama yaptık, böylece sürekli desteğinizle devam edebiliriz.

Sorunu GeForcing

Geforce-şimdi-logo

Yine de, daha yakın zamanda piyasaya sürülen bulut oyun kategorimizi doğrudan etkilediği için biraz daha genel bir şeyle başlayacağız. Deneyimsiz olanlar için, bunlar uzaktan oyun oynamanıza izin veren servislerdir, yani herhangi bir cihazı kullanarak bugün piyasadaki en yüksek özellikli oyunları her yerden oynayabilirsiniz. Cehennem kadar havalı ve gerçek (inlemeye hazır olun) bir oyun değiştirici olabilir.

Tabii ki, her türlü devrim olasılığı para kazanmak isteyen insanları getirecek ve bulut oyunları da farklı değil. Şu ana kadar tüm büyük isimler Google’dan Microsoft’a ve Sony’ye kadar. Ayrıca duyurulan ilk bulut oyun hizmetlerinden biri olan GeForce Now hizmeti ile ekran kartı üreticisi Nvidia da büyük.

Ancak, ilk sorun yaşayan ilk kişi. Ana çekişme kemiği, akış savaşları hakkındaki birçok yazımızda tartıştığımız gibi, her türlü yeni teknoloji için en büyük engel gibi görünen lisanslamadır. GeForce Now söz konusu olduğunda, Nvidia, geliştiricilerinden bir izniniz olmadan oyunları platformuna koydu..

Bunu karmaşık hale getirmek, oyunların zaman zaman Steam gibi başka bir platformdan sunulmasıdır, bu da geliştiricilerin oyunlarının nerede olduğunu, nasıl oynandıklarını ve kim tarafından oynandıklarını daha da zorlaştırır. Misillemede, Bethesda ve Activision ile diğer birkaç yayıncı ve indie, oyunlarının Nvidia’nın bulutuyla oynanmasını engelledi.

Bu itirazların nereden geldiğini az çok anlasak da, aynı zamanda bize müzik endüstrisinin birazını hatırlatıyor ve bu da hala akış üzerinden kaybedilen bir savaşla savaşıyor. Teknoloji, yazılım, müzik ve film gibi şeylerin eterik ve dağınık olmasını sağladı. Herkes, bu ürünlerin arkasındaki şirketler hariç,.

Bununla birlikte, bulut oyun dünyasının konsol veya akış dünyalarına çok benzediği, farklı hizmetlerin farklı stüdyolardan lisanslar aldığı ve bazılarının da karşısına çıktığı anlaşılıyor. Bu gerçekten utanç verici, özellikle de tüketicileri ya bazı seçimler yapmaya ya da fazladan kabuk yapmaya zorlayacağı için.

Otur ve Tutanota’yı Al

Bloklar halinde koşmaktan bahsetmişken, güvenli bir e-posta hizmeti olan ve buradaki en iyilerden biri olan Tutanota bir sorunla karşılaştı. İçinde bulunduğu işi göz önünde bulundurmakta zorluklara yabancı değil, ancak Şubat ayında Rusya’da ve AT için tamamen engellendi&ABD’deki T aboneleri.

Şimdi, Rus kararı kimseyi şaşırtmamalı, gerçekten, yerleşik normdan farklı düşüncelere sahip insanların sıklıkla kendilerini bulduğu yerlerden biri… Pekala, “engelli” ile gidelim mi? Sadece Kuzey Kore ve Çin gibi ülkeler daha kötü ve bu bir şey söylüyor.

Öyleyse, Rusya’nınki gibi paranoyak bir rejimin güvenli iletişime izin veren bir hizmeti engellemesi şaşırtıcı değil. Ancak neden AT&Bir telekom sağlayıcısı olan T, bir sır olarak kalacaktır. Tutanota CEO’su Matthias Pfau AT’ye ulaştığını söyledi&T, sorun henüz çözülmediğinden, bu ağı kullanıyorsanız Tutanota postanızı kontrol edemezsiniz.

Bununla birlikte, daha da önemlisi, bu, net nötrlüğün neden bu kadar önemli olduğunun bir işareti gibi davranır. Devletler korumaları yerinde tuttular mı, AT&T bunu başaramazdı. Ancak, telekom sağlayıcıları kaldırıldıktan sonra istediklerini yapabilirler. Belki AT&Tanıtılan rakip bir e-posta hizmeti var mı? Her iki durumda da, görünürde hiçbir sonuç olmadan internet özgürlüğüne bir darbe.

Gürleyen Sürücü

ThunderDrive-logo

Daha büyük sorunlardan, şimdi daha küçük olanlara gidiyoruz. Son iki aydır okuyuculardan biraz scuttlebutt aldık, bu yüzden iki ilginç hikayeye bir göz atalım. Bulut depolama dünyasından bir şeyle başlayacağız.

ThunderDrive, bulut depolama incelemelerimiz arasında göreceli yeni bir oyuncu. İlk kez gözden geçirdiğimizde, yaklaşık altı ay önce, birkaç kaba kenar olsa da, iyi bir söz verdi. Ancak, bizim incelememizde iyi bir derece verdi bunun için yeterli gidiş vardı.

Bununla birlikte, bu iyi derecelendirme, birçok okuyucunun ThunderDrive’ı denemesi için yeterliydi, her zaman gelişen ve birçok dijital istifçinin mümkün olan en iyi fırsatı aradığı bir sektörde sürpriz yok. 

Ancak aylar geçtikçe, incelemenin altında olumsuz yorumlar hızla birikmeye başladı. Bunlar, yeni bir hizmet için olağan dışı olmayan olağan “beklediğim değil” şikayetlerinden, şirket adına doğrudan dolandırıcılık suçlamalarına kadar uzanıyordu.. 

“Sahtekarlık”, çok hafif atılmaması gereken ağır bir kelimedir, ancak bunun bir gerekçesi vardır. Daha da önemlisi, ThunderDrive’ın Amazon’u depolama için kullanırken hizmetini güçlendirmek için BeDrive adlı bir komut dosyası çalıştırmasıdır, bu da kimsenin gerçekten bir problemi yoktur, ancak daha sonra açıkça kanıtlara rağmen bunu kullanmayı reddeder. Bu en büyük anlaşma değil, ama kabul etmeyi reddettiğinizde bir olur.

Ancak, hiçbir koşulda önemli bir sorun para iade garantinizi yerine getirmemek. Bu muazzam hayır, bizim görüşümüze göre herhangi bir hizmeti kullanmamayı diskalifiye ediyor ve ThunderDrive, çalışmaya başladığımızdan beri karşılaştığımız en kötü suçlulardan biri.

Bir örnekte, okuyucumuz Alex geri ödeme talebinde bulundu ve takip eden takas sırasında destek personeli tarafından “zihinsel engellilik” yapmakla suçlandı (aynı zamanda olağan “biz değiliz” savunmasını dağıtmakla). 

Hiç sözümüz yok. Cidden, hiçbiri. Bunu birkaç yıldır yapıyoruz ve hiçbirimiz aşağıdaki resmi görürken mırıldanmış bir ünlemden daha fazlasını söyleyemedik..

Yani, dolandırılıp istismar edilmezse, ThunderDrive’dan uzak durmanızı öneririz. Her şeyi düzgün bir şekilde yeniden yazana kadar incelememizdeki tüm derecelendirmeleri ayarladık, ancak en alttan daha iyi bir şey çıkacağından şüpheliyiz. Tahmin edebileceğiniz gibi, ThunderDrive’dan bu sorunlardan herhangi biri hakkında herhangi bir tepki almadık.

BoxPN’de Yaşamak

BoxPN-logo

Ne yazık ki, bu sütunda yanlış giden tek müşteri deneyimi ThunderDrive fiyasko değil. Son zamanlarda, rahatsız edici bir hikayesi olan uzun bir VPN Box BoxPN müşterisi olan John tarafından bizimle iletişime geçildi.. 

Kısa bir süre önce taşınmıştı, ancak koronavirüs salgını nedeniyle düzenli internete bağlanamadı ve bunun yerine 5G bağlantısıyla gitmeye karar verdi. Bununla birlikte, BoxPN bağlanmaz, bu da John’un bazı sorun giderme işlemleri yapması gerektiği anlamına gelir. Ancak, BoxPN kontrol paneline giriş yaptıktan sonra, başka birinin hesabına giriş yaptığını hemen fark etti..

Şimdi, bunun gerçekten kötü olduğunu anlamak için 1337 hacker olmanıza gerek yok. Bir VPN (gerçekte sizi güvende tutmayı amaçlayan bir hizmet) kullanarak olması, oldukça kötü bir pastanın üstünde acı bir ironik kiraz..

Ancak John iyi bir vatandaştır, bu nedenle bu bilinmeyen kişinin kredi kartı ayrıntılarını parçalamak veya hesapları üzerinden büyük miktarda telif hakkıyla korunan materyal indirmek yerine – kolayca yapabileceği – BoxPN desteğini bilgilendirdi. Ancak, Cloudwards’ın gördüğü belgelerde, bunların hiçbirini ciddiye almıyorlardı.

Sadece güvenlik sorununu pooh-pooh yapmakla kalmadılar (gerçekten, bunun için başka bir kelime yok), aynı zamanda onun hesabına giriş yapmaktan başka bir şey yapmayan John’a da suçu koymayı başardılar. Kısa bir borsadan sonra BoxPN’in artık onun için hizmet olmayacağına karar verdi, bunun üzerine hesabı gerçekten kapatamayacağını, sadece ödemeyi iptal edip atlamasına izin verdi.

Genel olarak tuhaf bir hikaye ve John’u bizimle paylaştığı için teşekkür ediyoruz, özellikle de BoxPN için ılık tavsiyemizi tamamen geri çektiğimiz ve bunun yerine en iyi VPN hizmetlerindeki bu makaleye göz atmanızı tavsiye ettiğimiz için. 

Son düşünceler

Bu tüketici sıkıntısı hikayesiyle, karantinadaki levrekinizden biraz daha akıllıca ve birkaç kıkırdama sahip olmanız umuduyla sizi ay boyunca bırakacağız. Nisan, ilginç bir ay olarak şekilleniyor çünkü kapsadığımız endüstriler başarısız ekonomiye rağmen bir artış görüyor ve ortaya çıkan skandalları paylaşmayı dört gözle bekliyoruz..

Bu çalkantılı zamanlarda hepinizin güvende kalmasını ve teknoloji dünyasından gelen tuhaf hikayeleri paylaşmaya devam etmenizi umuyoruz. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map