Mac 2020 için En İyi Antivirüs: Apple için Abjuration

Virüsten koruma yazılımı almak, bilgisayarınızın güvenliğini sağlama yolunda kritik bir adımdır. Yine de, Apple kullanıcıları soğukta kalmış gibi geliyor. Windows’u hedefleyen kötü amaçlı yazılımların çoğunda Mac, yerleşik yazılımın veya daha kötü, vasat adanmış seçeneklerin alt sürümlerini sunuyor gibi görünüyor.


Mac için en iyi antivirüs kılavuzundaki bu kılavuzda, mevcut birkaç iyi seçeneğin üzerinden geçeceğiz. Çoğu, çok cihazlı bir planın parçası olsa da, önyükleme için hala mükemmel koruma ve özelliklerin bir listesini sunar.

Seçimlerimizi nasıl yaptığımızı ele alacağız, laboratuvar sonuçlarını analiz edeceğiz ve size her birini sevmemiz için başka nedenler vereceğiz. Rehberlerimizin düzenli bir okuyucusuysanız, önce Bitdefender’ı derecelendirmemiz şaşırtıcı değildir, ancak bazı seçenekler istiyorsanız diğer dört seçmeyi de mutlaka okuyun. Daha da fazla koruma için Mac için en iyi VPN’deki makalemizi de okumanızı öneririz..

Mac 2020 için En İyi Antivirüs

Mac için Antivirüs Yapan Nedir?

Net Marketshare’a göre, tüm masaüstü bilgisayarların yüzde 88,13’ü Windows kullanıyor ve bu nedenle çoğu kötü amaçlı yazılım ona saldırmak için yazılıyor. Bununla birlikte, macOS önemsiz olmayan pazar payının yüzde 9.27’sini oluşturuyor. Apple kullanıcıları için sadece farklı bir tehdit grubu var.

Antivirüsler macOS’ta farklı yapılandırılmıştır, çünkü farklı şekillerde davranan farklı kötü amaçlı yazılımlar ararlar. İşletim sisteminde çalıştırmak için yazılımı hafifçe yeniden yazmak kadar basit değildir. Bu, en iyi virüsten koruma yazılımının bazılarının macOS için mevcut olmadığı veya daha da kötüsü, iyi olmadığı anlamına gelir.

Ana endişemiz, bir Mac antivirüsünün Apple ürünlerinin karşı karşıya olduğu tehditler listesine dayanamayacağıdır. Aynı siber suç yöntemleri uygulanırken uygulamalar farklı olabilir. Piyasadaki en güvenli macOS seçeneklerini bulmak için üç bağımsız laboratuvara danıştık.

Bilinen tehditlere karşı koruma önemlidir ancak basittir. Ayrıca, her antivirüsün gerçek zamanlı korumasına ve bir istismarın ortaya çıktığı aynı gün gerçekleştirilen saldırılar olan sıfır günlük kötü amaçlı yazılımlarla nasıl yapıldığına baktık..

Güvenlik birinci önceliğimizdir, ancak başka önemli alanlar da vardır. Tarama modları ve ayarları da dahil olmak üzere her programın kullanılabilirliğini, gücü ile ne kadar iyi dengelediklerini görmek için inceledik..

Antivirüsler geliştikçe daha fazla özellik eklediler, bu nedenle her güvenlik paketinde başka neler sağlandığını da inceledik. Bu, web kameranızın güvenliğini sağlama konusunda kılavuzumuzdaki ilk öneri olan web kamerası koruması gibi şeyleri içerir.

MacOS için Windows için olduğu kadar çok antivirüs yoktur, bu yüzden fiyat büyük bir faktör değildir. Bunu düşündük, ancak özelliklerin veya özellikle güvenliğin pahasına değil. Ücretsiz bir plan varsa, bu bir artıdır, ancak yalnızca antivirüs diğer ölçütlerimizi karşıladıysa.

Para kazanmak istiyorsanız, en iyi ücretsiz antivirüs kılavuzumuza göz atmayı unutmayın..

1. Mac için En İyi Antivirüs: Bitdefender

Bitdefender, Mac’ler için en iyi koruma puanlarından bazılarına sahiptir. AV-Test, Haziran 2018 analizinde mükemmel bir puan verdi. Dört hafta içinde keşfedilen 507 kötü amaçlı yazılım örneğine karşı yüzde 100 etkiliydi..

O zamanlar sektör ortalaması yüzde 95,5’di..

Bitdefender-Mac

Bitdefender’ın performansı da mükemmel. AV-Test, uygulamaları indirip dosyaları kopyalarken makineyi en fazla yüzde 1 yavaşlattığını tespit etti. İndirmeler için sektör ortalaması yüzde 12 ve dosyaları kopyalamak için yüzde 16.

AV-Comparatives benzer sonuçlar buldu. 310 örnekten Bitdefender yüzde 100 etkiliydi. Laboratuvarda macOS performansı için rakamlar yok, ancak Bitdefender Nisan 2018’de Windows’ta gelişmiş + derecelendirme, mümkün olan en yüksek seviye aldı.

Referans verdiğimiz üçüncü laboratuvar MRG Effitas’ın Mac sonuçları yok, ancak Bitdefender’a Q1 tam spektrum analizinde Seviye 1 sertifikası verdi, yani tehditlerin yüzde 100’ünü engelledi.

Testler Windows 10’da yapıldı, bu yüzden karşılaştırılacak macOS sonucu yok. Yine de, AV-Test ve AV-Comparatives’in sonuçları göz önüne alındığında, Bitdefender’ın Apple varyantının iyi performans göstermesi muhtemeldir.

Bitdefender’ı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Bitdefender’ın harika koruma puanları var, ancak bunun için çok daha fazlası var. Kullanıcı arayüzü, Windows sürümünden biraz farklı olsa da mükemmel. Mevcut sistem durumunuzu görebilir, web korumalarını etkinleştirebilir ve hızlı, sistem veya özel taramalar çalıştırabilirsiniz.

Ayrıca Autopilot için de küçük bir bölüm var, bu da Bitdefender’ın otomatik güvenlik öneri sistemi. Cihazınızın sahip olabileceği güvenlik açıklarını ve bunları gidermek için atabileceğiniz adımları size bildirir..

Bitdefender ana sayfası

Güvenli Dosyalar şeklinde fidye yazılımı koruması da vardır. Bu özellik belirttiğiniz dosya ve klasörleri izler ve bunlardaki değişiklikleri engeller. Bu kötü amaçlı kötü amaçlı yazılıma aşina değilseniz, fidye yazılımı nedir hakkındaki kılavuzumuzu okuyun.

Bitdefender sürekli olarak koruma, kullanılabilirlik ve özelliklerin en üst seviyesindedir. Üç cihazlı planın yılda yaklaşık 50 dolara mal olması da ucuz. Ayrıca, 10 adede kadar Windows, macOS, iOS veya Android cihazı koruyan çok cihazlı bir plan olan Total Security’yi de kullanabilirsiniz..

Bitdefender incelememizde daha fazla bilgi edinebilir veya 30 günlük ücretsiz bir deneme sürümünü indirebilirsiniz.

2. Trend Micro Antivirüs

Trend Micro, tek bir Mac için bir virüsten koruma yazılımına sahiptir, ancak çok cihazlı planı olan Maksimum Güvenlik ile parlar. AV-Test ile koruma ve performansta mükemmel bir puan veren macOS’u koruyan mükemmel sonuçlar aldı.

Trend-Micro-Mac

Kötü amaçlı yazılım testlerinde yüzde 100 etkiliydi ve yüzde 95,5’lik sektör ortalamasından daha iyiydi. Performans numaraları da etkileyici, ancak Bitdefender kadar değil. Sık kullanılan uygulamaları indirmek yüzde 1 yavaşlamaya neden oldu ve dosyaları kopyalamak yüzde 3 yavaşlamaya neden oldu. Yine de, sonuçlar sektör ortalamasından çok daha iyiydi.

AV-Comparatives de yüzde 100 etkili buldu. Bitdefender’da olduğu gibi, performans için macOS numaraları yoktur, ancak Windows sonuçları iyi idi. Trend Micro, AV-Comparatives’den standart ve gelişmiş derecelendirmeler almak arasında zıpladı. En son test Trend Micro’ya üç yıldızdan biri ile performans kazandırdı.

MRG Effitas, Q2 tam spektrum analizinde Trend Micro Maximum Security’ye Seviye 2 sertifikası verdi. Bu, Trend Micro’nun tehditlerin en az yüzde 98’ini engellediği anlamına geliyor. Hizmet, potansiyel olarak istenmeyen uygulamaları engelleme dışında tüm testlerde iyi performans gösterdi.

Bu testler Windows’ta yapıldı, ancak MRG Effitas çok cihazlı bir plan olan Maximum Security’yi bir bütün olarak değerlendirdi.

Trend Micro’u Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Trend Micro, tek bir macOS makinesi için fidye yazılımlarına, tarayıcı korsanlarına ve daha fazlasına karşı koruma sağlayan bir Mac ürünü olarak iyi. Bununla birlikte, Maksimum Güvenlik paketi çok daha iyi.

İki kat fiyatla Windows, macOS, iOS veya Android kullanarak 10 cihaza kadar güvenlik sağlayabilirsiniz. Maksimum Güvenlik, yabancı dosyalardan kurtulmanıza yardımcı olacak bir sistem optimize edici ve bir şifre yöneticisi de dahil olmak üzere diğer özelliklerle birlikte gelir. İkincisi, en iyi şifre yöneticilerimizden biri değil.

Trend Micro bilgi bankası

Ayrıca, çevrimiçi kasaları kullanırken ekstra koruma sağlayan Trend Micro Pay Guard’a da sahiptir. Pay Guard bağlantınızı yalıtır ve tarayıcıda anormal davranışı izler. Şüpheli bir şey varsa, bilgilerinizi kimlik hırsızlığından kurtarmak sizin bağlantınızı keser.

Trend Micro’nun etkileyici koruma sonuçları vardır ve tek macOS planı tarayıcınızı ve masaüstünüzü tehditlere karşı korur. Bununla birlikte, mobil cihazlara yönelik risk arttıkça, Maksimum Güvenlik daha çekici görünüyor. Trend Micro Antivirus + incelememizde daha fazla bilgi edinebilir veya ücretsiz deneme sürümünü indirebilirsiniz.

3. Norton Güvenliği

Mac’e özgü bir ürüne sahip diğer sağlayıcıların aksine, Norton tüm ürün yelpazesini Windows veya macOS için sunar. Bununla birlikte, tek cihazlı plan pahalı, özellikle de 10 cihaza kadar yaklaşık 20 $ daha fazla koruyabileceğinizi düşünüyor. Bununla birlikte, hangi planı seçerseniz seçin aynı düzeyde koruma elde edersiniz.

en çok antivirüs-for-mac-norton

AV-Test, Norton’a koruma ve performansta mükemmel bir puan verdi. Kullanılan 507 macOS kötü amaçlı yazılım örneğine karşı yüzde 100 etkiliydi..

Performans için altı puandan altısını almasına rağmen, Norton Trend Micro veya Bitdefender’in parçalarına sahip değil. Sık kullanılan uygulamaları indirirken test makinesini yüzde 5, dosyaları kopyalarken yüzde 1 yavaşlattı.

AV-Comparatives’in Norton için macOS sonuçları yoktur, ancak Windows sonuçları etkileyicidir. Ağustos 2018 testi sırasında kötü amaçlı yazılımların yüzde 100’ünü engelledi. Nisan 2018’de yapılan en son performans testi, Norton’a gelişmiş bir derece ve üç olası yıldızdan ikisini verdi.

MRG Effitas’ın Windows sonuçları da etkileyiciydi. Q2 tam spektrum analizi sırasında, MRG Effitas Norton’a Seviye 1 sertifikası verdi, yani tüm tehditleri engelledi. Birçok tehdit davranış izleme yoluyla engellendi, yani Norton’un sıfır günlük kötü amaçlı yazılımlara karşı koruması iyi olmalı.

Norton’u Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Tüm Norton planları yüzde 100 garantilidir. Bu, makinenizde kötü amaçlı yazılım bulunmayacağı anlamına gelir. Başlamazsa Norton size geri ödeme yapar. Garanti tüm planlarla birlikte sunulsa da, ucuz Norton Security Standard diğer seçenekler kadar çekici değildir.

Tek bir cihazı kötü amaçlı yazılımlardan koruyabilir, ancak hepsi bu. İdeal plan, önyükleme yapmak için Windows, macOS, Android veya iOS kullanarak 10 cihaza kadar koruyabilen ve 25 GB güvenli depolama alanıyla birlikte gelen Norton Security Premium’dur. Bu, en iyi bulut depolama sağlayıcılarıyla karşılaştırıldığında çok fazla değil, ama bir şey.

Norton-Bilgi

Daha pahalı Norton Security Deluxe, LifeLock kimlik hırsızlığına karşı korumanın yanı sıra Premium’un tüm özelliklerine sahiptir. LifeLock paketi sizi 1 milyon dolara kadar garanti eder. Kredi raporunuzu ve karanlık ağı kimlik hırsızlığı belirtileri açısından da izler.

Dashlane kadar iyi olmayan ancak işi tamamlayan bir şifre yöneticisi de dahil olmak üzere başka kullanışlı özellikler de vardır (Dashlane incelememizi okuyun). Norton Security incelememizdeki özellikler hakkında daha fazla bilgi edinebilir veya Norton Security Premium’un ücretsiz deneme sürümünü indirebilirsiniz.

4. Kaspersky Anti-Virüs

Kaspersky, en güvenli antivirüs yazılımı kılavuzumuzda yer aldı. Referans verdiğimiz laboratuvarlardan mükemmel işaretler ve önyükleme için iyi bir özellik seti var. Diğer cihazların aksine, çekici bir tek Mac planına da sahiptir, ancak çoklu cihaz planları daha fazla değer sağlayabilir.

en çok antivirüs-for-mac-kaspersky

Kullanılan 507 örneğin tümünü bloke ederek AV Testinden korunmak için altı puandan altısını kazanmıştır. Ancak bunu performansta kazanmadı. Kaspersky dosya kopyalama testinde vasat sonuçlar nedeniyle yarım puan kaybetti.

Sık kullanılan uygulamaları indirirken test makinesini yüzde 2 yavaşlattı; bu, önceki üç seçeneğimiz kadar iyi değil, ancak yine de yüzde 12’lik sektör ortalamasından daha iyi. Dosya kopyalamada sektör ortalamasından daha kötü oldu, ancak makineyi yüzde 19 yavaşlattı.

AV-Comparatives, Temmuz 2018 testi sırasında onayladı. Kaspersky kullanılan 310 örneğin yüzde 100’ünü bloke etti. Windows performans sonuçları da mükemmeldi. Kaspersky, Nisan 2018’de Ekim 2014’ten bu yana sürdürdüğü ileri + derecelendirme aldı.

MRG Effitas’tan Q1 ve Q2 tam spektrum analizlerinde Seviye 1 sertifikası almak sadece üç antivirüsten biriydi. Norton gibi, örneklerin çoğu davranış izleme ile engellendi, yani sıfır günlük kötü amaçlı yazılımlardan korunma iyi olmalı.

Kaspersky’yi Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Kaspersky’nin özelliklerini ve fiyatlandırmasını çok seviyoruz, ancak bunu açıkça önermemizi engelleyen gizlilik endişelerimiz var. Yine de, iyi bir fiyata özellik yoğun bir antivirüs olarak, onu düşünmemek zor.

Güvenli Para, bir şifre yöneticisi, bir VPN ve daha fazlası ile birlikte gelir. Güvenli Para, ödeme portalına bağlantınızı diğer ağ bağlantılarından izole eden güvenli bir bankacılık modudur. Normal bağlantınızı kesebilecek kötü amaçlı yazılımlarınız olsa bile, Safe Money sizi bundan koruyacaktır.

VPN, etkileyici değil. Hotspot Shield incelememizde nazikçe almadığımız bir sağlayıcı Hotspot Shield tarafından sağlanır ve yeni sürüme geçmedikçe günde 200 MB ile sınırlandırılırsınız.

Kaspersky-Safe-Para

ExpressVPN gibi en iyi VPN sağlayıcılarımızdan birini kullanmak daha iyi bir fikirdir (ExpressVPN incelememizi okuyun).

Kaspersky Password Manager incelememizde okuyabileceğiniz gibi, şifre yöneticisi mükemmel.

Tek bir Mac’te veya Total Security özellikli cihazlarda koruma için Kaspersky mükemmel bir seçimdir. Kaspersky Anti-Virus incelememizde daha fazla bilgi edinebilir veya nasıl sevdiğinizi görmek için ücretsiz deneme sürümünü indirebilirsiniz.

5. Intego VirusBarrier

Intego, koruma açısından da yüksek puan alan Mac’e özel bir virüsten koruma yazılımıdır. Uygulama Mac’lere özgü olsa da, macOS, OS X ve Windows kötü amaçlı yazılımlara karşı korur. Ağ ve kimlik avı tehditlerine karşı da korumaları vardır.

Intego-Mac
© Cloudwards.net

AV-Test, koruma ve performansta mükemmel bir puan verdi. Laboratuvarın Haziran 2018 testinde kullandığı 507 kötü amaçlı yazılım örneğine karşı yüzde 100 etkili, sektör ortalamasından yüzde 4,5 daha iyi oldu.

Performans sayıları neredeyse Bitdefender’ınki kadar iyiydi. Sık kullanılan uygulamaları indirirken test makinesini yüzde 1, dosyaları kopyalarken yüzde 3 yavaşlattı. Sektör ortalamasının en az yüzde 10 daha hızlı olmasını sağladı.

AV-Comparatives, Temmuz 2018 testi sırasında yüzde 100 kötü amaçlı yazılım tespitini engellediğini buldu. Intego Mac’lere özel olduğundan, başvurulacak Windows performans numarası yoktur.

MRG Effitas’ın Intego için sonuçları yok.

Intego Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Intego bir ila beş Mac’i kötü amaçlı yazılımlardan koruyabilir. Üst düzey Mac Premium Paketi de makul fiyatlı. Beş cihazı yılda yaklaşık 100 $ karşılığında koruyabilirsiniz; bu, dahil edilen özelliklerin paketi göz önüne alındığında iyi bir orandır..

Temel özellik sizi gerçek zamanlı olarak kötü amaçlı yazılımlardan koruyan VirusBarrier’dir. Intego ayrıca NetBarrier ve ContentBarrier içerir. Birincisi, ağ bağlantılarını izleyen bir güvenlik duvarıdır ve ikincisi, çocukları çevrimiçi güvenli tutmak için ebeveyn kontrolü sağlar.

Intego-anasayfa-2018
© Cloudwards.net

En sevdiğimiz özellik, cihazınızı yedekli veya gereksiz dosyalar için tarayan ve silen bir Mac yazılım temizleyici olan Çamaşır Makinesi’dir. Bu, artık gerekli olmayan önbellekler ve yabancı dil dosyaları gibi şeyleri içerir.

Intego Windows makinelerini korumasa da, kullanıma aldığınızda Windows koruması satın alabilirsiniz. Intego, kötü performans nedeniyle maalesef bir miktar parlaklık kaybeden iyi bir sağlayıcı olan Windows için Panda Security ile ortaklık yapıyor. Panda Security incelememizde bu konuda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Son düşünceler

Mac kullanıcıları sağlam bir antivirüs bulmakta zorlanıyor. Çoğu durumda, macOS sürümleri sonradan hissedilir. Beş seçkimizin hepsi bağımsız laboratuvarlardan yüksek puan aldı ve iyi bir özellik listesi ile birlikte geliyor.

Kaspersky hariç, tek Mac planları halsiz hissediyor. Neyse ki, Bitdefender, Norton ve Trend Micro, masaüstü ve mobil cihazınızı koruyan çok cihazlı planlar sunuyor.

Özel Apple hayranları, Mac için en iyi bulut depolama alanı ve en iyi Mac yedek parçamız hakkındaki makalemize göz atmak isteyeceklerdir.

Hangi Mac antivirüs programını kullanıyorsunuz? Yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me