ZoneAlarm Antivirus İncelemesi – Güncellendi 2020

ZoneAlarm Antivirus İncelemesi

ZoneAlarm Antivirus, eskiden beri iyi bilinen bir antivirüs çözümüdür. Ancak Age, ona iyi davranmadı ve şimdi arayüzünde bir güncelleme ve yeni bir güvenlik testi turunu kötü bir şekilde kullanabilirdi. Ne düşündüğümüzü görmek için ZoneAlarm incelememizin tamamını okuyun.


zonealarm-slayt-1

zonealarm-slayt-2

zonealarm-slayt-3

zonealarm-slayt-4

Önceki

Sonraki

ZoneAlarm Antivirus, 20 yıldan uzun süredir antivirüs / güvenlik duvarı topluluğunun dayanak noktası olmuştur. Bir güç merkezi güvenlik ve yazılım şirketi olan Check Point tarafından desteklenen, sıfır günlük istismarları kolaylıkla yakalama gücüne sahiptir. Ancak, kullanıcı arayüzü ve özellikleri, en iyi antivirüs yazılımı programımızda bazı rakiplerinin gerisinde kalıyor. Müşteri desteği de istenecek çok şey bıraktı.

Bu ZoneAlarm Antivirus incelemesinde, programı yukarıdan aşağıya değerlendireceğiz. Tüm bağlantıları test edeceğiz, kendi taramalarımızı gerçekleştireceğiz ve hatta yapabileceğimiz tüm kötü amaçlı yazılımları atarak ateşle deneme yapacağız. 

Elbette performans her şey değildir, bu nedenle kullanılabilirliği, müşteri desteğini ve fiyatına değse bile araştırmaya devam edeceğiz. Sonunda, kararımız size bu yazılımın en iyiler arasında olup olmadığını bildirecektir..

Ana işlevi – virüsten koruma ve güvenlik duvarı – söz konusu olduğunda, ZoneAlarm takdire şayan bir performans sergiledi ve size sağlam güvenlik sağlamak için güvenilir olabilir. Bununla birlikte, tamamen modası geçmiş kullanıcı arayüzü, müşteri hizmetleri portalıyla zayıf entegrasyon ve VPN gibi lüks özelliklerin eksikliği (en iyi VPN önerilerimize göz atın), onu ideal seçimden daha az yapar.

Güçlü & Zayıf Yönler

ZoneAlarm Antivirus için alternatifler

Özellikleri

ZoneAlarm oldukça saçma bir programdır. Ücretsiz katmandayken temelde bir virüsten koruma ve güvenlik duvarı koruması alıyorsunuz ve başka bir şey yok. 

Adil olmak gerekirse, ücretsiz katmanda aldığınız koruma sağlam ve güvenilirdir. McAfee gibi rakiplerinden farklı olarak bir şifre yöneticisi veya dosya parçalayıcı almayacaksınız (McAfee Total Protection incelememize göz atın).

Ancak, ZoneAlarm’ın diğer güvenlik programlarından ayıran birkaç benzersiz özelliği vardır. Ücretsiz olanlar da dahil olmak üzere her katman, ana şirketi Check Point aracılığıyla bir yıllık ücretsiz kimlik koruması ile birlikte gelir. 

Kimlik koruması ücretsiz kredi izleme biçimindedir, ancak yalnızca ABD’de kullanılabilir. Kimlik hırsızlığını önlemeye yönelik ipuçlarımız bu özellik ile mükemmel bir kombinasyon.

zonealarm kimlik

Ayrıca, güvenlik uyarılarını ve planlanan otomatik taramayı geçici olarak askıya alan bir özellik olan “oyun modu” sunar, böylece oyun sırasında kesintiye uğramazsınız. Bu özellik, herhangi bir dosya indirmediğinizi, web’e göz atmadığınızı veya sizi kötü amaçlı yazılımlara açık bırakabilecek diğer etkinliklere katıldığınızı bildiğinizde oyun oynamanızı çok daha kolay hale getirir..

Tehdit Emülasyonu

ZoneAlarm için öne çıkan bir diğer özellik de “tehdit öykünmesi” dir. Bu, sizi yalnızca en son sıfır gün istismarlarından korumakla kalmayan, aynı zamanda tehdit veritabanını güncellemeye yardımcı olan bir gerçek zamanlı koruma biçimidir. Program bir dosyanın güvenli olup olmadığından emin değilse, dosyayı sanal bir makinede açabilir ve tam olarak ne yaptığını izleyebilir.

zonealarm-threatemulation

Bu muhtemelen ZoneAlarm sıfır gün koruması söz konusu olduğunda tabloların başında gelir. Sıfır gün saldırıları özellikle kritik öneme sahiptir çünkü bunlar, savunmasız yazılımın yaratıcısı tarafından ele alınmayan güvenlik açıklarıdır. Bu güvenlik açıkları için herhangi bir düzeltme yapılmadan, virüsten koruma yazılımlarından onlara karşı güçlü koruma idealdir.

ZoneAlarm, platform erişilebilirliği söz konusu olduğunda çok sınırlıdır. Windows 10, 8 ve 7’de, mobil cihazlarda iOS ve Android uygulamaları ve bir Chrome uzantısı aracılığıyla kullanılabilir. O değil 

Linux veya macOS’ta herhangi bir biçimde kullanılabilir, bu nedenle cihazlarınızdan biri bu işletim sistemlerinden birini çalıştırırsa, bu program tam olarak koruyamaz (Mac için en iyi antivirüs kılavuzumuza göz atın).

ZoneAlarm Antivirus özellik açısından benzersizdir. Birçok modern virüsten koruma programı için, ağ trafiğinizi gizli tutmak için bir sanal özel ağ veya bir dosya parçalayıcı da dahil olmak üzere beklenen bir dizi özellik vardır. 

ZoneAlarm bu özelliklere sahip değildir (bunu yapan bir antivirüs için Bitdefender Antivirus incelememize göz atın), bunun yerine kimlik koruması gibi kendine özgü özellikler vardır.

ZoneAlarm Özelliklerine Genel Bakış

ZoneAlarm Antivirüs Logosuwww.zonealarm.com

Aylık $ 500’dan başlayan fiyatlarla

Özellikleri

Şifre yöneticisi

Dosya parçalayıcı

Çoklu işletim sistemi desteği

Ebeveyn Kontrolü

Disk temizleme

VPN

Profiller

Koruma

Fidye yazılımı koruması

Web kamerası koruması

Gerçek zamanlı izleme

Güvenli tarayıcı

İndirme koruması

Kimlik avı koruması

Firewall

İşletim sistemi

pencereler

Mac os işletim sistemi

Linux

Android

iOS

Kullanılabilirlik

Masaüstü kullanıcı arayüzü

Mobil uygulama

Tarayıcı uzantısı

Destek

Yardım Merkezi

forum

Canlı sohbet

Telefon

E-posta

7/24 Destek

Video öğretici

Çeşitli

Ücretsiz Plan

Fiyatlandırma

Her ZoneAlarm katmanı bir öncekinden daha fazla özellik sunar. Ücretsiz katman size iyi tarama yetenekleri ve güvenlik duvarı sunarken, en iyi özellikler ücretli katmanların arkasında kilitlenir. Ne yazık ki, sunulan özellikleri düşündüğünüzde fiyat biraz yüksek.

ZoneAlarm ücretsiz katmanı yalnızca temel bilgileri içerir: tarama yazılımları, güvenlik duvarı ve oyun modu (karşılaştırma olarak en iyi ücretsiz antivirüs yazılımına bakın). Önemli kimlik avı koruması, web izleme ve bulut güvenliğine erişmek için ZoneAlarm Pro Antivirus + Güvenlik Duvarı’na yükseltmeniz gerekir..

ZoneAlarm’ın sunduğu özelliklerle fiyatlar oldukça dik. Örneğin, Kaspersky neredeyse tüm bu özelliklerin yanı sıra abonelik hizmetlerinde ZoneAlarm Pro’nun yıllık fiyatının yarısına daha fazlasını sunar (bkz. Kaspersky Antivirus incelememize bakın).

Son koruma katmanı, ZoneAlarm Pro’nun neredeyse iki katı maliyete sahip olan ve tuş kaydedicilerden ve fidye yazılımlarından özel koruma ve tehdit emülasyonu içeren ZoneAlarm Extreme Security’dir. Fidye yazılımı koruması genellikle yalnızca ödeme yapan müşteriler tarafından kullanılabilir, bu nedenle anlaşılabilir bir durumdur (bir istisna örneği için AVG incelememizi okuyun). 

Tehdit öykünmesi, dosyalarınızı sanal bir makinede test edecek, buluttaki tehdit algılamayı güncelleyecek ve dosyalarınızın güvenli olmasını sağlayacak şekilde özeldir. Bu tehdit öykünmesi harika bir güvenlik özelliğidir, ancak tek heyecan verici yükseltme olarak, tam olarak paraya değmez.

Kullanıcı dostu

ZoneAlarm’da kurulum sadece biraz iştir ve oraya vardığınızda, kullanıcı arayüzü tamamen güncel değildir. Ancak, işlevsel olarak sezgiseldir ve tarama sırasında sisteminize oldukça hafiftir.

Web sitesi, özellikle ücretsiz katman için Avast’tan farklı olarak basit indirme ve kullanma işlevselliği için tasarlanmamıştır (Avast Pro İncelememize bakın). ZoneAlarm Free’nin bir güvenlik duvarı içerdiği, bunun yerine ayrı ve ücretli bir ürün sunduğu da açık değil.

ZoneAlarm Kurulumu

Programı bulup yüklemeye başladıktan sonra, biraz uğraşmanız ve ilgilenmediğiniz hiçbir şeyi indirmediğinizden emin olmanız gerekebilir. 

ZoneAlarm Free Antivirus + Firewall yükleyicisi, VPN araç çubuğu gibi istemeyebileceğiniz yabancı üçüncü taraf yazılımlarla birlikte gelir. Artı tarafta, yükleme sırasında Google Chrome uzantısını da sunarlar, böylece her ikisi için de tek tıklamayla hızlı bir yükleme yaparlar..

zonealarm-araç çubuğu

Kurulduktan sonra, kullanıcı arayüzü basit ancak çok eski. Kesinlikle 2000’lerde tasarlanmış ve daha sonra hiç güncellenmemiş gibi görünüyor. Eski görünüm, 2018’den beri güncellenmemiş bir telif hakkına sahip “yaklaşık” sayfası ile eşleştirildi.

zonealarm-ui

Bununla birlikte, gezinmek çok kolaydır. Programın her bölümü, ana sayfadan bir veya iki tıklama içerisindedir. Mantıklı olan kategorilere ayrılmıştır: antivirüs & güvenlik duvarı, web’de gezinme ve mobil güvenlik. 

Web tarama ve mobil güvenlik, bu programa dahil edilmese de, aslında bu programa dahil değildir. Bu özelliklerden gerçekten yararlanmak için Google Chrome uzantısını veya mobil uygulamayı indirmeniz gerekir.

Tarama seçenekleri, tehlikeye girme olasılığı en yüksek olan verilerin hızlı bir şekilde taranmasını ve tüm sisteminizin tam olarak taranmasını içerir. İkisini de denedik. 

Hızlı bir tarama yaklaşık 90 saniye sürerken, tam bir tarama üç saatten biraz uzun sürdü. Her ikisi de tarama sırasında CPU üzerinde minimum bir etkiye sahipti, yaklaşık yüzde beş sıçrama ile F-Secure gibi rakiplerle karşılaştırıldığında harika (F-Secure Antivirus incelememizi okuyun).

ZoneAlarm özel bir tarama seçeneği sunmaz. Birçok virüsten koruma programı size yalnızca tehlikeye atılabileceğini düşündüğünüz sürücüyü tarama olanağı sunduğundan bu önemli bir gözetimdir. Örnek olarak Avira incelememizi okuyun.

zonealarm tarama

ZoneAlarm Güvenlik Duvarı

“Antivirüs altında & güvenlik duvarı ”sekmesinde, ZoneAlarm içermeyen güvenlik duvarını ve uygulama kontrolünü özelleştirmek için ayarlar bulacaksınız. Güvenlik duvarı tarafından sizden herhangi bir girdi olmaksızın bir dizi programın “güvenli” olduğunu gördüğünüz için ifadeler biraz kafa karıştırıcıdır. Bu, engellendikleri veya ZoneAlarm’ın tehlikeli olduklarını belirlediği anlamına gelmez.. 

Bu, basitçe programı analiz ettiği ve bu programın güvenlik duvarı üzerinden izin verilip verilmeyeceğini, aksi takdirde uygulama kontrolü olarak bilinip bilinmediğini yargıladığı anlamına gelir. Benim girişim olmadan ZoneAlarm, Adobe Reader ve Windows Update gibi programların güvenli olduğunu kabul etti.

zonealarm-SmartDefense

Buradaki ayarlar çok açıklayıcı değildir, ancak oynamak ve anlamak kolaydır. Bu, ZoneAlarm’ın otomatik öğrenme özelliği SmartDefense Advisor’ın bir parçasıdır. Bu özelliği kullanmamayı seçerseniz, internete ilk kez erişmeye çalıştıklarında, işletim sistemi işlevleri ve Skype ve Spotify gibi popüler programlar da dahil olmak üzere her bir program hakkında size soru soracaktır..

Koruma

ZoneAlarm’ın koruma yeteneğini değerlendirmek için, uygulamalı bir deneme yaptık ve ilk üç laboratuvarı, AV-Karşılaştırmalıları, MRG Effitas ve AV-Testini de kontrol ettik. Bu program için laboratuvar sonuçlarının azlığı nedeniyle, uygulamalı testlerimize daha fazla güvenmek zorunda kaldık, bu da neredeyse her şeyden iyi bir koruma olduğunu gösterdi, ancak kimlik avı konusunda yetersiz kaldı. 

Kendi ellerinizi almak ve kendiniz denemek önemli olsa da, laboratuvar sonuçları zorlu koşullarda çeşitli makinelerde test edilir ve bu nedenle güvenlik testi için altın standarttır. 

Ne yazık ki, sadece AV-Test’in ZoneAlarm için herhangi bir sonucu vardır, bu yüzden kendi testlerimize normalden daha fazla güvenmek zorunda kaldık. Bu, antivirüs yazılımı için duyulmamış olmasa da (kıt testli başka bir antivirüs için Sophos Home incelememize göz atın), daha kapsamlı testlerle incelenirse daha rahat oluruz.

ZoneAlarm AV-Test Sonuçları

AV-Test’in sonuçları sıfır gün ve yaygın kötü amaçlı yazılım saldırıları söz konusu olduğunda eşittir, tüm tehditlerin yüzde 99,9’unu ve sıfır gün saldırılarının yüzde 100’ünü engeller. Bu, sıfır gündeki güvenlik açıkları söz konusu olduğunda, özellikle birçok kişi tarafından karşılanmayan bir çubuk olduğunda etkileyicidir.. 

Tek istisna dışında performansı da oldukça sağlam – ZoneAlarm etkinken uygulamaların yüklenmesi, sektör ortalamasından önemli ölçüde daha uzun sürer. Meşru yazılımı tanımlamakla ilgili bir sorunu yoktu ve tek bir yanlış pozitif hakkında uyarı yapmadı.

Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Test Standartları Organizasyonu özellik test paketini kullanarak ZoneAlarm Antivirus’ü test ettik ve neredeyse mükemmel performans gösterdi. Manuel olarak indirilen kötü amaçlı yazılımı, sürücü indirme ve PUA’ları (potansiyel olarak istenmeyen uygulamalar) başarıyla engelledi. Ayrıca bulut tabanlı tehdidi başarıyla engelledi, ancak kimlik avı sayfasını tespit etmedi.

zonealarm bloke

ZoneAlarm Wicar Sonuçları

Wicar’ın kötü amaçlı URL aracını kullanarak ZoneAlarm’ı web dayağı üzerinden de yayınladık. Dosyaların engellendiğini belirten bir bildirim olmamasına rağmen, ZoneAlarm kötü amaçlı web sitelerinden indirmeleri engellemeyi başardı. 

Dosyanın indirildiği tek durumda ZoneAlarm, indirme işlemi tamamlanmadan dosyayı engelledi. Karşılaştırma için en güvenli antivirüs programlarını inceleyin.

Genel olarak, bu analizde laboratuvar sonuçlarına daha fazla ağırlık verilmelidir. Ancak, hem testlerimiz hem de laboratuvar sonuçlarımız ZoneAlarm’ın temel işlevlerinde harika bir iş yaptığını ve kötü amaçlı yazılımların bilgisayarınıza erişmesini engellediğini gösteriyor. 

Kimlik avı korumasına sahip olduğunu iddia etse de, etkili olmayabilir ve çevrimiçi bilgi girmeden önce her zaman kendi en iyi kararınızı kullanmalısınız. Daha fazla bilgi için kimlik avı dolandırıcılığı kılavuzumuza göz atın.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, ZoneAlarm’ın tarama işlemi sırasında Kaspersky Labs tarafından oluşturulan birkaç teknik virüs temizleme yardımcı programını daha tavsiye etmesidir. Bu “ortaklık”, kendi taramalarında Kaspersky’nin virüsten koruma motorunu kullanmalarıdır.

zonealarm-virusremoval

Bunlara gerçekten ihtiyacınız olmamasına rağmen, zaten kötü amaçlı yazılım bulaşmış bir cihaz için iyi bir kaynaktır. Birçok kötü amaçlı program virüsten koruma programlarının çalışmasına veya tamamen üstlenmesine neden olarak belirli dosya konumlarını tarama veya beyaz listenize kötü amaçlı yazılım ekleme yeteneğini ortadan kaldırır. Bu araçlar, bir virüsün ZoneAlarm’ın diskinizi tamamen taramasını engellemesi durumunda yardımcı olur.

Destek

ZoneAlarm’ın sağladığı destek, erişebildiğimizde yardımcı oldu. Bununla birlikte, teknik sorunlarla boğuşuyor ve hatta son zamanlarda bir veri ihlali yaşadı, bu da diğer seçeneklere ayak uydurmak için mücadele ediyor.

ZoneAlarm’ın yakın zamanda müşteri destek portalını güncellediği anlaşılıyor, ancak uygulamayı eşleşecek şekilde güncellemedi. Masaüstü uygulamalarındaki “yardım” kategorisi altında, sizi ayrı yardım sayfalarına yönlendirecek üç bağlantı vardır.

zonealarm kendine yardım

“İlk 10 soru”, “yardım” ve “teknik destek” bağlantılarının tümü, muhtemelen sistemlerini güncelledikleri ve ait oldukları yere yönlendirmek için bu bağlantıları güncellemedikleri için aynı destek ana sayfasına yönlendiriyor. 

Çevrimdışı yardım da pek yardımcı değil. Çevrimdışıyken ihtiyacınız olan tek yardımın tekrar çevrimiçi olmanın ipuçları olduğu varsayımı altında çalışır. Bu, özellikle bir antivirüs için kafa karıştırıcıdır, çünkü bir virüs nedeniyle kasıtlı olarak çevrimdışı veya güvenli modda çalıştırıyor olabilirsiniz. 

Bu durumda yardıma ihtiyacınız olursa, web portallarına başka bir bilgisayar veya telefon kullanarak erişmenizi çok yardımcı olurlar..

zonealarm-çevrimdışı

Bu yeni destek sistemi hala bazı küçük hatalarla karşı karşıya. Bilet göndermenin ilk adımı olan destek sayfasına bir hesabın kaydedilmesi bir sunucu hatası döndürür.

zonealarm-supporterror

Destek ekibi bunu, neyse ki kayıt zorunluluğu olmayan sohbet sistemleri aracılığıyla çözdü. Sorunun kaydolmak için sadece kötü bir bağlantı olduğu ortaya çıkıyor, ancak bunun farkında değilseniz, denemeye devam edebilir ve süresiz olarak kayıt yapamayabilirsiniz.. 

ZoneAlarm Kaydı

Ücretsiz katmanda destek isteseniz bile, kayıt için fiziksel adresinizi ve telefon numaranızı girmeniz gerekir. ZoneAlarm’ın müşterilerinin çoğunun işletme olduğunu düşündüğünüzde bu mantıklıdır, ancak bireysel kullanıcı için pek bir anlam ifade etmez.

Bu sorunu çözdükten sonra, bir bilet oluştururken ikinci bir birlikte gösterimle karşılaştık: Bilet oluşturma sayfasının kendisi ilerlememize izin vermedi, sadece bir dizi soru işareti ve bölgemizi gösterdi. Destek ekibiyle ikinci bir görüşmeden sonra oturumu kapatıp tekrar açmak bu sorunu çözdü.

Artı tarafta, bu sorunların her ikisi de, destek web sitesi hakkında şaşırtıcı miktarda teknik bilgiye sahip olan sohbet sistemleri aracılığıyla hızlı bir şekilde ele alındı.. 

Ayrıca, e-posta desteklerini test ettik ve mesajımızın hafta içi çalışma saatlerinde gönderilmesine rağmen, bir saatten kısa bir sürede ve doğru bilgilerle yanıt verdiklerini bulduk. Sonuçlarınız zamana ve güne bağlı olarak değişebilir.

Destek portalı bir forumun “yakında” çıkacağını iddia ediyor. Muhtemelen, bunun nedeni geçen Kasım ayında forum üyeleri için tüm kişisel verilerin sızdırıldığı veri ihlali. Neyse ki, bu forum müşterinin tam adresi ve telefon numarası bulunan bir destek hesabına bağlı değildi.

Sosyal medyaya göre, ZoneAlarm bir Twitter ve YouTube kanalını korur, ancak ikisi de Trend gibi antivirüs programlarının aksine destek odaklı değildir (daha fazlası için Trend Micro Antivirus + incelememize bakın). Her ikisi de daha çok reklamcılığa ve zaman zaman ürünleri hakkında duyuru göndermeye odaklanmıştır. Telefon üzerinden hiç destek sunmuyorlar.

Karar

ZoneAlarm Antivirus ürününün yükseltilmesi gerekiyor. Ciddi derecede sağlam güvenlik taramaları ve bazı harika özellikler sunan harika bir temel üründür. Bununla birlikte, maliyet için, özellikle tüm cihazlarınızda Windows 10, 8 veya 7 kullanmıyorsanız daha iyi seçenekler vardır. ZoneAlarm’ın güvenliği ile karşılaştırmak için diğer virüsten koruma seçeneklerinize göz atın.

Yaşı düşünüldüğünde, ZoneAlarm Antivirus kötü bir program değildir. Koruması kimlik avı dışındaki tüm amaçlar için mükemmeldir ve özellikle sıfır gün istismarlarına karşı parlar. Tarama sırasında bilgisayarınızı yavaşlatmaz ve ücretsiz kredi izleme ve tehdit öykünmesi şeklinde yerleşik kimlik koruması gibi çok çeşitli benzersiz özellikler sunar.

Ancak, eğrinin hemen arkasında. Görünüşe göre, 2020’ye değil, 2005’te bir bilgisayara ait ve bir program için belirli bir işletim sistemine kilitli olmak bugün mantıklı değil. Bir VPN, şifre yöneticisi ve dosya parçalayıcı gibi güvenlik özelliklerinden yoksundur (ZoneAlarm ile birlikte kullanmak için en iyi ücretsiz VPN hizmetlerinin topluluğuna göz atın).

Fiyat için, neredeyse aynı güvenlik seviyesine sahip bir antivirüs ve bunu tamamlamak için bir dizi kaygan özellik satın alabilirsiniz..

ZoneAlarm Antivirus hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Her zaman olduğu gibi, okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me