F-Secure Antivirus İncelemesi – Güncellendi 2020

F-Secure Antivirus İncelemesi

F-Secure, yüksek fiyatlandırması ve çekici özelliklerinin olmaması nedeniyle pazarı fırtınaya götürebilecek mükemmel bir antivirüs çözümüdür. Bununla birlikte, yakmak ve güvenlik için çan ve ıslıklardan daha fazla bakım yapmak için paranız varsa, F-Secure Antivirus incelememize göz atın..


Slayt-1

Slayt-2

Slayt-3

Slayt-4

Önceki

Sonraki

F-Secure, bilgisayarları korumak için en güçlü ve iyi test edilmiş ürünlerden bazılarını sunar. Fiyat düşüşü veya özelliklerin artmasıyla F-Secure’un antivirüs koruması, pazardaki en üst nokta için sağlam bir rakip olabilir. Bununla birlikte, bu tam F-Secure antivirüs incelemesinde okuyabileceğiniz gibi, en üst sıraya çıkmayacak..

Bir cihazı koruma söz konusu olduğunda, F-Secure Anti-Virus Windows 7 ve üstü için temel virüs koruması sağlar. Bu arada, daha gelişmiş antivirüs ürünü seçenekleri olan F-Secure Safe ve F-Secure Total, herhangi bir masaüstü Windows veya macOS sistemini kötü amaçlı yazılımlardan koruyacaktır. Herhangi bir mobil cihaz için güvenlik sağlamak için Android ve iOS uygulamaları da mevcuttur. 

Özellik eksikliği, F-Secure’un en büyük düşüşü ve onu en iyi antivirüs yazılımı topluluğumuzun en üstünde tutan ana şeydir. Antivirüs korumasına iyi bankacılık koruması ve tam ebeveyn denetimleri ekleyen F-Secure Safe bile, Norton Security gibi çok yönlü bir güvenlik paketi olmaktan çok uzak. 

Bu çan ve ıslık eksikliği sizin için sorun değilse, F-Secure 30 günlük ücretsiz bir deneme sunar. Bu size F-Secure’un tam deneyimini sunar, böylece kendiniz deneyebilirsiniz. Ancak, sundukları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu tam F-Secure antivirüs incelemesini okuyun.

Güçlü & Zayıf Yönler

F-Secure Antivirus için alternatifler

Özellikleri

F-Secure Anti-Virus, diğer antivirüs çözümlerine kıyasla çok hafiftir. Tüm gelişmiş antivirüs koruması, daha pahalı F-Secure Safe ve Total ürünleriyle birlikte gelir. Bu ek özelliklerle bile Kaspersky Anti-Virus gibi yazılımlardan çok uzak.

Masaüstü kullanıcı arayüzü, kolayca erişilebilen küçük bir yararlı araçlar koleksiyonuna sahiptir. Buna karantinaya erişim, engellenen web sitelerinin listesi ve antivirüsün kapatılması seçeneği dahildir. Bunların çoğu yönetici ayrıcalıkları gerektirir, böylece diğer kullanıcılar yerinde bulunan güvenlik sistemlerini yanlışlıkla kaldıramaz.

Masaüstü kullanıcı arayüzünde bulunan bir diğer araç da F-Secure’a kötü amaçlı yazılım örnekleri gönderme yeteneğidir. Araç, dosya ekleyebileceğiniz veya URL girebileceğiniz bir web sayfası açar. Tespit edilmeyen kötü amaçlı yazılımlar veya yanlış pozitifler bu şekilde gönderilebilir ve 30 MB’tan büyük dosyalar için diğer seçenekler kullanılabilir. 

Numune-Gönder

F-Secure Anti-Virus, fidye yazılımı koruması veya herhangi bir tarayıcı güvenliği istiyorsanız, daha pahalı Güvenli veya Toplam ürünleri almanız gerekecek olsa da, çoğu kötü amaçlı yazılım türünden sizi koruyacaktır.. 

Cihazınızı fidye yazılımlarından korumak için bir antivirüs kullanmak yeni bir şey değildir, ancak verilerinizi bu tür saldırılardan korumak, gerçekleştikten sonra verilerinizi kurtarmaktan çok daha kolaydır. Fidye yazılımının bilgisayarınıza ne yaptığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için makalemizi okuyun.

F-Güvenli Tarama Koruması

Bir tarayıcı uzantısı özelliğine sahip olmak antivirüs yazılımı genelinde evrenseldir ve F-Secure bunun bir istisnası değildir. Güvenli ve Toplam ürünlerle bu “göz atma koruması” özelliği, yolunuza çıkmadan sizi koruman için basit bir çözümdür. 

Tarayıcı uzantısını yüklemeseniz bile, tüm F-Secure’un ürünleri hala kötü amaçlı yazılımlardan yanlışlıkla indirmenizi engelleyen temel “virüs koruması” özelliğini sunar. 

Bununla birlikte, tarayıcı uzantısı olmadan, kimlik avı saldırıları gibi daha gelişmiş tehditlere karşı hala savunmasızsınız ve girmeden önce bir web sitesinin güvenli olup olmadığını gösteren sembolü almazsınız.

Güvenli-Web sitesi

Tarayıcı uzantısı bu güvenliği eklediğinden, çevrimiçi koruma için özel bir tarayıcı kullanmanıza gerek yoktur. Avast Pro incelememizde okuyabileceğiniz gibi, diğer bazı antivirüs ürünleriyle de benzer özellikler bulabilirsiniz..

F-Secure’um

Hem F-Secure Safe hem de Total, F-Secure hesabım özelliğine erişim içerir. “Bulucu” ve “aile kuralları” bölümleri aracılığıyla hesabınızdaki herhangi bir cihazı kontrol etmek için bir yer sağlar. Bunlar size bazı içeriği engellemenin veya bir çocuğun cihazını yönetmenin bir yolunu sunar.

My-F-Secure

My F-Secure ile “bulucu” bölümünde dört araç seçeneği vardır, ancak bunlar yalnızca mobil cihazlar için kullanılabilir. İlk araç, mobil cihazın yerini söyleyen bir konumlandırıcıdır. Cihazı bulmak için yeterince iyi bir bağlantı yoksa, bilinen son konumu gösterebilir.

Sonraki iki araç “alarm” ve “kilit” özellikleridir. Alarm, teknik olarak kapalı olsa bile, maksimum ses seviyesine ayarlanmış yüksek bir ses çıkarır. Telefonu buradan kilitlemek kilidin açılmasını engellemez, ancak hızlı bir şekilde hareket eder. Son olarak, mobil sistemdeki tüm verileri silmek için bir araç var. Bu varsayılan olarak açıktır.

Korumalı Cihazlı

My F-Secure’un “aile kuralları” bölümünde iki ayrı zaman sınırlayıcısı ve bir içerik filtresi vardır. Uygulamaların yalnızca belirli saatlerde çalışmasına izin vermek için “yatma zamanı” sınırını ayarlayabilirsiniz. Zaman sınırını herhangi bir 15 dakikalık aralığa ayarlayabilir ve hafta içi ve hafta sonu için ayrı zamanlar verebilirsiniz. Cihazın belirli bir süreden daha uzun süre kullanılmasını durdurmak için zaman sınırını da kullanabilirsiniz..  

Tüm uygulamalar aynı zaman sınırlarında sayılır. Örneğin, istisna olarak ayarlamadığınız herhangi bir uygulama arasında iki saatlik kullanım süresi sınırı paylaşılır. Bir uygulamayı zaman sınırına dahil edilmeyecek şekilde ayarlama seçenekleri vardır, ancak bu, uygulamanın “uyku zamanı” sınırları dışında kullanılmasını sağlar.

İçerik filtreleri yalnızca web tarayıcılarının belirli içeriği bulmasını engeller, ancak çoğu şeyin bir arama motorunda gösterilmesini engelleyebilirsiniz. “Yasadışı indirmeler” ve “rahatsız edici” gibi bazı filtre kategorileri neyi engellediklerinde net değildir. Bu filtreler bir tarayıcıda çalışır, ancak cihazdaki tüm içeriği kontrol etmeden, birçok uygulama yasaklanmış materyali görüntüleyebilir.

İçerik filtresi

F-Secure Toplam Özellikler

En pahalı ürün seçeneği olan F-Secure Total artık F-Secure Key’i de içeriyor. Bu, kullanımı kolay ve güvenliği iyi olan oldukça hafif bir şifre yöneticisidir. Antivirüs ile birlikte gelen bir şifre yöneticisi için bu sağlam bir çözümdür.

Ancak, F-Secure Key, en iyi şifre yöneticilerinden biri olmaktan uzaktır. İki faktörlü kimlik doğrulama seçeneklerinden yoksundur ve benzersiz bir özelliği yoktur, ancak modern şifreleme ve yerel olarak saklanan şifrelerle şifrelerinizi güvende tutacaktır. Bu konuda daha fazla bilgiyi F-Secure Key incelememizde okuyabilirsiniz..

Bu planla birlikte gelen başka bir yazılım parçası da F-Secure Freedome VPN’dir. ExpressVPN olmasa da bu sizi çevrimiçi olarak koruyacaktır. F-Secure VPN’deki ana sorun sunucu ve konum sayısıdır: 27 sunucuda yalnızca 18 mevcut ülke vardır ve bu da onu en iyi VPN’lerden birinden uzak tutar.

F-Secure Özelliklerine Genel Bakış

F-Secure Antivirus Logosuwww.f-secure.com

Aylık $ 300’dan başlayan fiyatlarla

Özellikleri

Şifre yöneticisi

Dosya parçalayıcı

Çoklu işletim sistemi desteği

Ebeveyn Kontrolü

Disk temizleme

VPN

Profiller

Koruma

Fidye yazılımı koruması

Web kamerası koruması

Gerçek zamanlı izleme

Güvenli tarayıcı

İndirme koruması

Kimlik avı koruması

Firewall

İşletim sistemi

pencereler

Mac os işletim sistemi

Linux

Android

iOS

Kullanılabilirlik

Masaüstü kullanıcı arayüzü

Mobil uygulama

Tarayıcı uzantısı

Destek

Yardım Merkezi

forum

Canlı sohbet

Telefon

E-posta

7/24 Destek

Video öğretici

Çeşitli

Ücretsiz Plan

Fiyatlandırma

F-Secure’un fiyatlandırma yapısı karmaşıktır. Temel antivirüs yazılımının düşük fiyatından yoksundur, IObit Malware Fighter daha ucuz bir alternatiftir. Bununla birlikte, Malwarebytes Antivirus gibi daha fazla yazılımdan beklediğiniz özelliklerden de yoksundur. F-Secure’un sunduğu üst düzey koruma, rakiplerini yenebileceği tek bölümdür.

Temel Anti-Virüs paketi, yalnızca kötü amaçlı yazılım koruması içerdiği için zayıf bir değerdir. Başka herhangi bir özelliğe (tarayıcı uzantısı veya fidye yazılımı koruması bile) erişim olmadan, bu sizi temel bir tehditten başka bir şeyden koruyamaz. Anti-Virüs seçeneği de üç cihazla sınırlıdır ve macOS, iOS veya Android sistemlerini koruyamaz. 

F-Secure Safe söz konusu olduğunda, değer biraz artmaya başlar. Diğer antivirüslere benzer bir fiyattır ve dikkate almaya değer. Şifre yöneticisinin bu fiyat noktasında iyi olmasına rağmen, bu plandaki sağlam koruma ve ebeveyn kontrollerinin diğer özelliklerin eksikliğini telafi ettiğini düşünüyoruz.

F-Secure Internet Security, Safe ürününe benzer. Tek fark, sadece Windows olması ve sadece üç bilgisayar için satın alınabilmesidir. Bu artık yeni kullanıcılar tarafından kullanılamadığından, web sayfası bunun yerine F-Secure Safe almanızı önerir..

Tam güvenlik paketine daha yakın bir seçenek olarak, F-Secure Total daha fazla güvenlik biçimine erişim sağlar, ancak aynı zamanda çok daha pahalıdır. Bununla birlikte, Bitdefender antivirüsünün daha maliyetli planlarına benzer bir fiyat noktasında, özellikle VPN’nin yıldız olmadığı göz önüne alındığında, bu ürünün önerilmesi zordur.

Hem Güvenli hem de Toplam ürünler daha fazla cihaz eklemenize izin verir. Her ekstra lisans size yılda yaklaşık 10 $ mal olacak. Bu, bir hane halkı korurken hızlı bir şekilde toplanırken, AVG AntiVirus’un sağladığı gibi bir rakibin sınırsız planı birçok cihaz için koruma sağlayacaktır.

Seç-Aygıtlar

Çoğu ücretsiz alternatif, F-Secure Anti-Virus planını mevcut özelliklerde yenmesine rağmen, F-Secure herhangi bir ücretsiz antivirüs koruması sağlamaz. Ancak, 30 günlük deneme ve 30 günlük geri ödeme süresi vardır.

Kullanıcı dostu

F-Secure’un web sitesi “iş için” ve “ev için” yazılım seçenekleriyle açılır. “Ev” bölümünü seçmek sizi sekmeleri üstte olan bir ürün sayfasına götürür. “Ürün” sekmesi, şifre yöneticisi de dahil olmak üzere mevcut tüm antivirüs ürünleri ve eklentileri içeren bir açılır menü oluşturur.

Ürünler-Açılan

Sayfaları hem F-Secure Safe hem de Total için yukarı yüklemek ücretsiz bir deneme düğmesidir. Bu, bir hesap oluşturmanızı ister ve ardından sizi F-Secure sayfama götürür. Burada, siz veya bir aile üyesi için kurulum boyunca size yol gösterir. Yükleme hızlı olmasına rağmen, iki yeniden başlatma gerektiriyordu.

F-Secure Anti-Virus ayrıca ücretsiz bir denemeye sahiptir. Bu bir hesap gerektirmez, sadece yazılım indirmeye başlamak için bir e-posta adresi gerektirir. Bu işlem farklıdır, çünkü temel ürünle birlikte bir F-Secure hesabım almazsınız.  

F-Secure’un masaüstü kullanıcı arayüzünü kullanırken, seçeneklerin çoğu yan taraftaki bir sekme sekmesinden kolayca kullanılabilir. Bu pencereden her şeyin çalıştırılması kolaydır ve tek bir ayrı pencere değiştirebileceğiniz ayarları tutar.

F-Secure, özellikler konusunda hafiftir, bu nedenle her bölümde gezinmek ve anlamak kolaydır. Sizi destek sayfalarına götürecek veya aboneliğinizi yenileyecek bağlantılar da vardır. 

Aboneliği yenile

Tarama Seçenekleri

F-Secure’un tarama seçeneklerinden bazıları kısıtlayıcıdır. Zamanlanmış taramalar yalnızca bir yinelenen tarama ile sınırlıdır ve tam bir tarama seçeneği içermez. Kullanılabilir manuel taramalar iyidir, ancak burada ikiden fazla seçeneği tercih ederiz. Mükemmel tarama seçeneklerine sahip bir antivirüs ESET NOD32.

F-Secure’un tek tek dosyaları ve klasörleri taramanın bir yolu vardır, ancak bunu masaüstü kullanıcı arayüzünde yapamazsınız. Bu, dosya gezginindeki bir dosyayı sağ tıklayıp “virüs tara” seçeneğini seçerek yapılabilir. Bu, ana UI’ye, tercihen belirli bir klasörü düzenli olarak tarama işleviyle entegre edilmelidir.

F-Secure antivirüsünün çalıştırdığı birincil tarama türü “virüs taraması” olarak adlandırdığı şeydir. Bu, zararlı olma ihtimali olan dosyaları hızla inceler. İlk geçişte bu işlem beş dakikadan biraz fazla sürdü ve 9.240 öğeyi taradı. Bundan sonra, programın hangi dosyaların kontrol edilmesi gerektiğini bildiği için taramaların tamamlanması bir dakikadan fazla sürdü.

Virüs tarama

Ayrıca tam bir tarama da çalıştırabilirsiniz. Dört saat 20 dakika sonra 1.621.251 madde tarandı. Bu tarama herhangi bir tehdit için tüm dosya türlerini inceledi, ancak sıkıştırılmış dosyaları el ile kaldırmamız gerekti.

Tarama sırasında F-Secure mevcut tüm CPU kaynaklarını kullandı. Diğer programlar çalışmaya çalıştıysa, CPU kullanımının yaklaşık yüzde 20’si taramaya adanmış olarak kaldı. Virüs taramasının hala diğer aktif programlarla makul bir hızda çalıştığını tespit ettik, bu nedenle bilgisayarınızı uzun süre yavaşlatan taramalarda sorun yaşamamanız gerekir.

CPU kullanımı

Koruma

Bir virüsten koruma yazılımı olarak, F-Secure’un bilgisayarınızı her türlü tehlikeye karşı güvende tutması gerekir. Bunu test etmek için, antivirüsün sizi gerçek dünyadaki kötü amaçlı yazılımlardan ne kadar iyi koruyabildiğini öğrenmek için güvenilir test kullanıcılarından uygulamalı araçların ve laboratuvar sonuçlarının bir kombinasyonunu kullandık.

AV-Test, F-Secure’a kullandığımız üç laboratuvarın en yüksek sonuçlarını verir. Her üç kategori de – koruma, performans ve kullanılabilirlik – en fazla altı puan aldı. F-Secure sürekli olarak yüksek puanlar alarak, altı yıldan uzun bir süredir koruma altında tam not alarak, cihazınızı güvende tutacağından emin olabilirsiniz.

AV-Comparatives biraz daha zayıf bir sonuç elde etti, F-Secure gerçek dünya performansı için üçte sadece bir yıldız kazandı. Kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma iki yıldıza layık olmasına rağmen, F-Secure’un 25 yanlış pozitifliği vardı. Bu, bazı kullanıcılar için bir sorun olabilir ve Avira gibi programların güvenliği bırakmadan çok daha az yanlış pozitifliği vardır. 

Kullandığımız son laboratuvar, F-Secure’un ikinci seviye bir pas aldığı ve 2019’un başından bir seviye geçtiği puanını kaybettiği MRG Effitas’tır..

Uygulamalı Test

Wicar ve AMTSO (Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Test Standartları Organizasyonu) tarafından sağlanan araçlarla uygulamalı testler gerçekleştiriyoruz. Bu testler, kötü amaçlı yazılım gibi davranan ancak zararlı içerik içermeyen dosyaları ve web sayfalarını içerir. Bunun bir örneği EICAR (Avrupa Bilgisayar Antivirüs Araştırma Enstitüsü) test dosyasıdır. Bunlar çevrimiçi araçlar olduğundan, bu testlerde F-Secure Safe kullandık.

Engellenen-Web sitesi

F-Secure Safe, tarayıcı uzantısı devre dışı bırakılmış olsa bile, Wicar’da bulunan 13 test sayfasının tümünü engelledi. Bu testler, farklı istismarlara ve saldırı stillerine karşı koruyabildiğini gösteren antivirüs korumasının kapsamlı bir görünümünü sunar..

AMTSO indirme korumasını daha iyi görmenizi sağlar. F-Secure, potansiyel olarak istenmeyen indirmeler ve hatta kimlik avı sayfası gibi farklı tehditleri engelleyebilir. Başarısız olduğu tek test, sıkıştırılmış dosyaları indirirken yapıldı.

İndirilebilecek 10 sıkıştırılmış dosyadan üçü durdu. Diğer yedi tanesini kötü amaçlı yazılım olarak tanıması için manuel olarak taramamız gerekiyordu. F-Secure bu sıkıştırılmış dosyaları bulsa bile, onları manuel olarak silmemiz gerektiği konusunda bizi uyardı.. 

Genel olarak, F-Secure şu anda en iyi antivirüslerden alabileceğiniz korumayı sağlamamaktadır, bu nedenle diğer incelemelerimiz, cihazlarınızı korumak için en iyi yazılımı bulmak için okunmaya değer. Bununla birlikte, F-Secure hala güçlü bir geçmişe ve iyi güncel sonuçlara sahiptir, bu nedenle ortalama bir kullanıcı sağladığı hizmetlerle ilgili herhangi bir sorun görmemelidir.

Destek

F-Secure, destek sağlamak için bilgi tabanına ve forumlarına büyük önem vermektedir. Neyse ki, ikisi de iyi çalışıyor, bu yüzden bu çok büyük bir sorun değil. Müşteri hizmetlerinin kısıtlamaları, 7/24 destek ve e-posta seçeneklerinin olmamasıdır..

F-Secure-Antivirüs-Bilgi

Bilgi tabanı muhtemelen yardım ararken ilk gideceğiniz yerdir. Burada sık karşılaşılan sorunlara ilişkin birçok nasıl yapılır kılavuzu ve çözümü bulacaksınız. Bazı makaleler, onlarla birlikte daha kolay takip etmenizi sağlayan kısa videolar içerir.

Buradaki makaleler sorununuzu çözemezse, forumlar da mevcuttur. Her ürünün kendi sayfası ve en üste sabitlenmiş bir “ortak sorunları” vardır. Topluluk çoğu soruyu bir gün içinde çözebilir, ancak daha karmaşık konular daha uzun sürebilir.

F-Secure-Antivirüs-Forum

Bazen bir kişiyle konuşmak isteyebilirsiniz ve F-Secure, bir telefon görüşmesi veya canlı sohbet için seçenekler sunar. Her ikisi de gün boyunca kullanılabilir ve farklı diller için telefon hatları vardır. Canlı sohbetinin ne zaman açık olduğu belli değil, ancak 7/24 görünmüyor, bu da F-Secure’un desteğine çok yardımcı olacak.

Güçlü bir bilgi tabanına ve foruma sahip olmasına rağmen, F-Secure’un 7/24 canlı sohbeti veya e-posta seçenekleri yoktur, bu nedenle her zaman daha zorlu sorunlara yardımcı olamaz. Birçok kullanıcı için bu bir sorun olmayabilir, ancak bu konuda endişe duyan diğer kişiler, iyi desteklenen bir ürün için Trend Micro Antivirus + incelememize bakmalıdır..

Karar

Hafif ve basit bir antivirüs için F-Secure, cihazlarınızı güvende tutmanın harika bir yoludur. Güçlü koruma ve yüksek kaliteli destek sistemi, sisteminizi çok çeşitli tehditlerden korumak için herhangi bir sorun yaşamayacağınız anlamına gelir.

Genel olarak, F-Secure’un ana dezavantajı, özellik eksikliğidir. Ancak, yalnızca temel bir antivirüs aradığınız ve ara sıra tam taramayı manuel olarak çalıştırmanız gerekmediği sürece harika bir seçenektir. Daha pahalı ürün seçenekleriyle güçlü ebeveyn kontrollerini kullanabiliyorsanız, bu sizin için bir antivirüs olabilir.

En sevdiğimiz antivirüsümüz olmasa da, mevcut daha iyi ürünlerden biridir. Karar vermeden önce daha fazla incelemeye bakmak isterseniz, diğer antivirüs makalelerimiz bazı harika alternatifler sağlayabilir.

F-Secure antivirüs hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda düşüncelerinizi bizimle paylaşın. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map