Ako zálohovať svoje NAS do cloudu

Neexistuje nič podobné ako zariadenie NAS, ktoré naráža na naše blbecek. Či už používate jeden na spustenie vlastného osobného cloudového úložného systému na hosťovanie vašej filmovej zbierky alebo na zálohovanie podnikových údajov, úložné zariadenia pripojené k sieti sú moderné a užitočné – rovnako ako pár kamuflážnych nákladných šortiek.


Niet pochýb o tom, že prenos údajov do az NAS zariadenia je rýchlejší ako práca s cloudom. Ako sme však uviedli niekde inde, najlepším prístupom k hosťovaniu súborov – či už ide o úložisko v cloude alebo online zálohovanie – je využiť oba prístupy..  

Dôvod je jednoduchý: zatiaľ čo lokálne tlačenie súborov môže byť rýchlejšie, zariadenia NAS sú náchylnejšie k poškodeniu ako cloudové servery. Navyše, pre tých, ktorí potrebujú pracovať na cestách, cloudové servery majú tendenciu byť ľahšie prístupné na diaľku vďaka záložným zdrojom energie a miestnym inžinierom..

Aj keď podstata uchovávania údajov lokálne aj vzdialene môže byť teoreticky celkom jasná, tieto zásluhy majú tendenciu rýchlo sa rozmazávať tvárou v tvár nepriazni (t.j. príliš veľa práce). Kľúčom je nájdenie online zálohovacej služby, ktorá podporuje hybridné zálohovanie tým, že pre vás spravuje miestne aj vzdialené zálohovacie procesy. Dobrou správou je, že možnosti zahŕňajú dve z najlepších dostupných online zálohovacích možností, ktoré sú dnes k dispozícii: o nich si prečítajte v našej recenzii IDrive a recenzia CloudBerry Backup.

V tomto sprievodcovi vám ukážeme proces zálohovania NAS s oboma službami a pomôžeme vám na ceste k získaniu údajov NAS v cloude, kde bude v bezpečí pred pustošením času aj rozliatych nápojov..

IDrive zálohovanie NAS

Či už považujete IDrive Personal alebo IDrive Business za svojho poskytovateľa zálohovania online, oba ponúkajú zálohu zariadení NAS. IDrive je v skutočnosti jedna z najprijateľnejších dostupných platforiem služieb, schopných zálohovať neobmedzené množstvo počítačov a smartfónov. Z tohto dôvodu uvádzame IDrive popredné miesto v našej najlepšej online záložnej príručke pre firmy (ďalšie informácie si môžete prečítať v našej recenzii IDrive for Business)..

Prvým krokom, ktorý musíte urobiť, aby ste mohli zálohovať svoje NAS pomocou IDrive, je zaregistrovať sa na účet a stiahnuť si klientsky softvér. IDrive neponúka bezplatnú skúšobnú verziu, má však navždy bezplatný 5 GB plán. To nebude stačiť na ochranu vášho NAS, ale bude stačiť, aby ste sa uistili, že sa vám služba páči skôr, ako zaplatíte viac.

Jednou z vymožeností, ktorú ponúka IDrive, je, že existujú dva rôzne spôsoby, ako môžete zálohovať údaje NAS: ako mapovanú jednotku alebo pomocou vyhradenej aplikácie NAS..

Zálohovanie disku IDrive Mapped Drive

Zálohovanie vášho NAS ako mapovanej jednotky vyžaduje použitie štandardného desktopového klienta IDrive. Tento proces je celkom jednoduchý: je to ako zálohovanie pevného disku.

Ak ste podnikli kroky na mapovanie (v časti Nastavenie mapovania zariadení NAS, nižšie), mala by sa vaša inštalácia NAS zobraziť ako jednotka vo vašom súborovom systéme. Ak chcete pridať túto jednotku do zálohy IDrive, začnite kliknutím na kartu „záloha“ klienta. Stredná tabla zobrazuje jednotky a priečinky, ktoré už boli pridané do plánu zálohovania.   

Ak chcete pridať svoje zariadenie NAS, kliknite na tlačidlo „Zmeniť“ v dolnej časti. Umožní vám to zmeniť plán zálohovania vrátane pridania nových umiestnení súborov, ako je napríklad namapovaná jednotka.

Po pridaní sa vaša jednotka NAS začne zálohovať do cloudu.

IDrive aplikácie NAS

IDrive v skutočnosti vytvára špeciálne aplikácie založené na prehliadači, ktoré sú navrhnuté na zálohovanie konkrétnych zariadení NAS. Nájdete aplikácie pre štyri z najlepších značiek: Synology, QNAP, Netgear a Asustor.

Použitie špeciálnej aplikácie udržuje vysoké štandardy zabezpečenia IDrive, vrátane 256-bitového AES pri prenose a pokojovom šifrovaní, plus možnosť súkromného šifrovania. Aplikácie založené na prehliadači vám tiež umožňujú vytvárať viac súprav záloh, plánovať zálohovanie a sledovať aktivitu pomocou protokolov.

Nastavenie zvyčajne vyžaduje vykonanie niektorých konfigurácií. Napríklad v prípade služby Synology sa budete musieť do svojho zariadenia prihlásiť ako správca a prevziať a nainštalovať konkrétny súbor .spk pre svoje zariadenie..

IDrive robí peknú prácu, keď vás prevedie požadovanými krokmi pre každé podporované zariadenie NAS na svojej webovej stránke:

  • Pokyny na zálohovanie Synology
  • Pokyny na zálohovanie QNAP
  • Pokyny na zálohovanie Netgear
  • Pokyny pre zálohovanie Asustora

Ak by ste si však chceli veci nechať jednoduché, stačí ísť s mapovanou zálohou.

IDrive Express & Zálohovanie NAS

Predtým, ako sa dostaneme k službe CloudBerry Backup, je potrebné spomenúť ešte jednu kritickú výhodu použitia IDrive na zálohovanie NAS: IDrive Express.

IDrive Express je kuriérska služba, ktorú je možné použiť na načítanie údajov do cloudu a na ich získanie späť. Na zálohovanie vám IDrive pošle externý disk 3TB, na ktorý môžete načítať údaje NAS. Pošlite to späť a technici IDrive ho za vás zavedú priamo na server.

Výhodou je, že prvotné zálohovanie cez internet, najmä pri veľkom množstve údajov, môže trvať niekoľko týždňov. Načítanie údajov na disk, zaslanie e-mailom na IDrive a nechanie niekoho pripojiť sa k serveru a priamo ho načítať trvá iba niekoľko dní.

To isté platí pre obnovu dát. Necháte IDrive načítať vaše dáta na externú jednotku a odoslať ich vám, môžete výrazne skrátiť časový rámec obnovy po katastrofe. Pre niekoho, kto sa pokúša podnikať, je to veľká vec.

Ešte lepšie, na rozdiel od hŕstky iných online záloh, ktoré poskytujú kuriérsku službu, IDrive to všetko bezplatne raz ročne pre osobných používateľov a trikrát ročne pre obchodných používateľov..

CloudBerry NAS Backup

CloudBerry Backup je trochu iné zviera ako IDrive a podobné služby v tom, že spoločnosť v skutočnosti neposkytuje žiadny serverový priestor na zálohovanie vašich údajov. Namiesto toho získate softvér, ktorý je možné nakonfigurovať na prácu s rôznymi cloudovými službami.

Možnosti zahŕňajú výbery IaaS populárne u firiem ako Amazon S3, Microsoft Azure, Google Cloud a Backblaze B2. CloudBerry Backup v súčasnosti spolupracuje s viac ako päťdesiatimi rozličnými službami, takže ďaleko prevyšuje podobné zálohovacie nástroje, ako to diskutujeme v našich hodnoteniach zálohovania Arq a kontroly Duplicati..

Predtým, ako si zálohujete svoje NAS zariadenie pomocou CloudBerry Backup, musíte nájsť vhodnú službu úložiska.

Ak chcete šetriť peniaze a plánujete väčšinou používať svoje zariadenie NAS na prístup k súborom, choďte so službou ako Amazonský ľadovec, ktorá je určená na archiváciu. Je to pomalšie, ale aj lacnejšie. Ak potrebujete rýchlejší prístup, ale napriek tomu ho chcete uložiť, Backblaze B2 je tiež skvelý výber rozpočtu. Stojí to iba 0,005 dolára za gigabajt mesačne, čo je iba o niečo viac ako ľadovec.

Musíte si tiež zakúpiť softvérovú licenciu od CloudBerry Labs. Každá licencia sa vzťahuje iba na jeden počítač, ale obsahuje toľko úložných zariadení NAS, koľko chcete. Desktopový klient Windows stojí iba 29,99 dolárov. Firemní používatelia môžu tiež zvážiť vydanie servera.

Môžete vyskúšať ktoréhokoľvek klienta CloudBerry Backup s 15-dňovou bezplatnou skúšobnou verziou, aby ste sa uistili, že je v súlade s vašou zálohovacou stratégiou. CloudBerry Backup má tiež samostatných klientov pre Synology a QNAP, ale už nie sú podporovaní.

Po stiahnutí softvéru a vysporiadaní sa s poskytovateľom cloudu, ktorý bude slúžiť ako záložné úložisko, je všetko jednoduché, ak máte namapovaný NAS..   

Spustite klienta zálohovania CloudBerry a kliknite na tlačidlo „súbory“ v ľavom hornom rohu. Zobrazí sa okno s dvoma možnosťami: „miestne alebo cloudové zálohovanie“ a „hybridné zálohovanie“.

Vyberte hybrid. Hybridné zálohovanie, ktoré bolo pridané do súpravy funkcií spoločnosti CloudBerry v máji 2017, skracuje čas spracovania tým, že najskôr nahrá vaše zariadenie NAS a potom skopíruje súbory z vášho servera NAS do cloudu. Kombináciou všetkého do jedného procesu zálohovania nemusíte vytvárať a spravovať dva samostatné plány zálohovania. To šetrí čas a kladie oveľa menšie nároky na počítačové prostriedky.

Cestu do svojho zariadenia NAS budete musieť zadať kliknutím na položku „pridať nový účet“ na ďalšej obrazovke a výberom miesta, kam ste svoje zariadenie mapovali..

Potom budete musieť vybrať službu cloudového úložiska a pravdepodobne zadať niektoré prístupové kľúče, ktoré bude potrebné z tejto služby získať. Na tejto strane rovnice vám pomôžu naše úvodné príručky pre Amazon S3 a Microsoft Azure.

Potom môžete nastaviť plán zálohovania a povoliť užitočné funkcie, ako je kompresia súborov, zálohovanie na úrovni bloku a miestne šifrovanie. Ak sa chcete bližšie pozrieť na príslušný proces, prečítajte si náš článok o nastavení hybridného zálohovania pre malé a stredné podniky s funkciou CloudBerry Backup..

Ako mapovať zariadenia NAS vo Windows

IDrive (ak nepoužívate aplikáciu NAS) a CloudBerry Backup fungujú najlepšie, ak vaše zariadenia NAS budú mapované pred zálohovaním. V tejto súvislosti uvádzame niekoľko rád, ako to urobiť. V prípade systému Windows 10 je tento proces celkom jednoduchý. Otvorte prieskumník súborov a vyberte „Tento počítač“. Potom v hornej časti okna kliknite na tlačidlo „mapovať sieťovú jednotku“.

Vyberte písmeno jednotky, ktorú chcete použiť, a kliknite na tlačidlo Prehľadávať. Potom vyberte umiestnenie zdieľaného priečinka NAS, ktoré chcete mapovať. Vyžaduje si to, aby ste už NAS pripojili, aby sa zobrazoval vo vašom súborovom systéme. Pokyny vám poskytne váš poskytovateľ NAS.   

Kliknite na „Dokončiť“ a vaše zariadenie NAS by malo byť zmapované. Od tejto chvíle ho môžete vybrať ako ďalšiu jednotku na zálohovanie.

Mnohí výrobcovia NAS alternatívne zahŕňajú vo svojom softvéri aj možnosti mapovania. Napríklad pomocou aplikácie Synology Assistant môžete zdieľať priečinok na písmeno jednotky pomocou jednoduchého procesu sprievodcu.

Mapovanie priečinkov NAS na písmeno jednotky by nemalo spôsobiť používateľom systému Windows veľa problémov.

Záverečné myšlienky

IDrive a CloudBerry Backup sú dve vynikajúce a relatívne lacné možnosti zálohovania NAS, existujú však aj ďalšie možnosti. CrashPlan poskytuje neobmedzené zálohovanie NAS pre systémy Mac a Linux, čo z neho robí takú voľbu. Náš sprievodca po najlepšom online zálohovaní pre poskytovateľov NAS poskytne niekoľko ďalších nápadov.

Zálohovaním servera NAS do cloudu budete dodržiavať zlaté pravidlo zálohovania údajov, známe ako pravidlo 3-2-1:

  • Uschovajte si najmenej tri kópie vašich údajov
  • Udržujte kópie na najmenej dvoch rôznych médiách (t. J. Na zariadeniach)
  • Uschovajte aspoň jednu kópiu mimo pracoviska

Pre domácich používateľov to poskytuje istotu, že rodinné fotografie uložené vo vašom NAS sa nestratia pri povodniach, požiari alebo hneve batoľa. Pre používateľov SMB to znamená, že vaša firma nebude neočakávane explodovať. Úložné zariadenia NAS predstavujú obrovské pohodlie, ale toto pohodlie je spoplatnené. Zabezpečenie údajov NAS pomocou zálohy do cloudu je rozumné.

Máte otázky alebo pripomienky? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie a ďakujeme za prečítanie!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me