Zálohovanie počítača Macintosh nemusí byť bolesť. Našťastie operačný systém Macintosh je jedným z najjednoduchších spôsobov získania zálohy. Či už používate vstavaný stroj Time Machine alebo radšej hľadáte externé riešenie, je veľmi ľahké získať prvú počiatočnú zálohu pre počítač Macintosh.


Samozrejme, aby sa veci urýchlili, vždy je dobré vedieť, ktoré súbory chcete zálohovať. Týmto spôsobom môžete vytvoriť stratégiu zálohovania, ktorá je zdravá, dlhotrvajúca a chráni vás pred všetkými druhmi dátových katastrof.

V tomto článku prejdeme proces zálohovania počítača Mac. Tento článok má slúžiť ako rýchly návod, aké riešenia môžete použiť na zálohovanie údajov v počítačoch Mac. V súčasnosti pracujeme na úplnom sprievodcovi zálohovaním súborov v počítači Macintosh. Takže zostaňte naladení!

Ako používať stroj času

Time Machine je vstavaný zálohovací systém, ktorý je dodávaný s počítačom Macintosh a ktorý bol predstavený vo verzii „Leopard“ systému Mac OS X. Ak teda používate počítače Macintosh pod 10,5, nemôžete túto funkciu využiť. dôrazne vám odporúčame aktualizovať systém, ak ho váš počítač Mac podporuje. 

Nastavenie stroja času

Najprv prejdite na položku Predvoľby systému a vyberte položku Časový stroj. Nájdete tu úvodnú ponuku a stav nastavenia aplikácie Time Machine. Ak práve začínate, je to pravdepodobne vypnuté.

Časový stroj spustenia z podokna preferencií

Výber záložného disku

Time Machine vám umožňuje zálohovať na externý pevný disk, Time Capsule alebo na sieťové úložisko (NAS). Zálohovanie na sieťovú jednotku je zvyčajne pohodlnejšie, pretože nikdy nemôžete zabudnúť pripojiť sieťovú jednotku k počítaču Mac. Takto budete mať vždy k dispozícii najaktuálnejšie verzie svojich súborov.

Time Machine - vyberte záložný disk

Kliknite na tlačidlo Vybrať disk a vyberte cieľ, kam chcete zálohu zálohovať. Uistite sa, že je skutočne na externej jednotke, pretože záloha na rovnakom pevnom disku ako váš operačný systém nemá veľký zmysel.

Tiež sa uistite, že máte na pevnom disku dostatok miesta na úplné zálohovanie zariadenia.

Zašifrujte zálohu

Skôr než začnete zálohovať súbory, dôrazne vám odporúčame šifrovať zálohy. Len začiarknite políčko Šifrovať zálohovanie a nástroj Time Machine vás vyzve, aby ste vybrali bezpečné heslo pre zálohovacie šifrovanie.

Šifrovanie zálohovania v stroji Time Machine

Takže aj keď sú vaše externé pevné disky ohrozené, nikto nebude schopný prečítať vaše zálohy bez vášho hesla. Preto nezabudnite zvoliť bezpečné heslo s minimálnou 8 až 10 číslicami.

Vyberte, ktoré súbory sa majú zálohovať

Odporúčame vám urobiť úplnú kópiu systému pomocou nástroja Time Machine. To odstráni bolesť pri premýšľaní o tom, aké súbory chcete zálohovať. Ak však máte dočasné priečinky, ktoré ste použili iba na výpis súborov, možno budete chcieť vylúčiť súbory zo zálohy, aby ste ušetrili miesto na disku..

Time Machine - vylúčte priečinok na zálohovanie

V našom prípade sme vylúčili priečinok Downloads, pretože všetky súbory v ňom nie sú pre nás dôležité a do značnej miery ich možno vymeniť.

Užite si pokoj mysle

Blahoželáme! Teraz ste na ceste k prvej zálohe. Vždy vám však odporúčame, aby vám nestačila jedna záloha, takže si pokračujte v čítaní tejto príručky. Poskytneme vám viac možností na pridanie do záložného zásobníka vrátane cloudového úložiska.

Nepáči sa vám stroj času? Vyskúšajte SuperDuper!

Ak nechcete na zálohovanie používať zabudovaný nástroj Time Machine alebo potrebujete trochu viac prispôsobenia, môžete vyskúšať softvér pre počítače Mac, ktorý sa nazýva SuperDuper !. Dobrá vec, o superduper je, že môžete vytvoriť bootovací obraz disku z celého operačného systému.

To vám umožní rýchlo pracovať po zlyhaní pevného disku. Tiež je veľmi jednoduché použitie. Pozrime sa ako.

Skopírujte pevný disk na iné miesto

SuperDuper! je celkom samozrejmý. V prvom kroku môžete vybrať pevný disk, ktorý chcete klonovať, na iný disk, ktorý je v ideálnom prípade niekde navonok pripojený, buď cez USB alebo sieť. Ak chcete, môžete tiež vytvoriť iba obraz disku a lokálne ho uložiť, čo však nie je odporúčané riešenie.

Super Duper - vyberte si zálohu

Vyberte súbory, ktoré chcete zálohovať

SuperDuper! vám umožňuje vybrať, ktoré súbory chcete zálohovať. Môžete zálohovať všetky súbory alebo konkrétne používateľské súbory.

SuperDuper, ktoré súbory chcete zálohovať

Naplánujte si zálohovanie

SuperDuper! prichádza s niektorými pokročilými možnosťami plánovania zálohovania. Môžete si vybrať dni, v ktorých chcete zálohovať, ako aj ako často a kedy chcete zálohovať počítač Macintosh.

Super Duper naplánovať svoje zálohy

Môžete teda nastaviť, aby sa záloha spustila, keď ste v kancelárii a keď sa vrátite domov, záloha je už dokončená.

Stlačte tlačidlo Kopírovať

Keď stlačíte tlačidlo Kopírovať teraz SuperDuper! Najskôr vymažú údaje, ktoré sú na cieľovom disku, a potom skopírujú všetky vaše súbory na zálohovanie. Tiež SuperDuper! obsahuje niektoré zaujímavé možnosti rozšíreného zálohovania, ktoré tu v tomto článku nemôžeme podrobne pokryť.

Napríklad môžete určiť, čo SuperDuper! to urobí po dokončení zálohovania, napríklad spustením skriptu Shell alebo vypnutím počítača.

Neprilepujte sa iba na jednu zálohu

Dôrazne vám odporúčame mať k dispozícii aspoň dve zálohy. Jedna záloha na mieste, na externom pevnom disku alebo na serveri NAS a druhá záloha na mieste, ideálne s cloudovou službou / online zálohovacou službou. V tomto príklade použijeme SOS Online Backup, ktoré umožní jednoduché online zálohovanie vašich súborov.

Prihláste sa na online zálohovanie SOS a vyskúšajte ho zadarmo

Môžete zálohovať online zálohu SOS na 14 dní bez rizika a zistiť, či vyhovuje vašim potrebám. SOS Online Backup je veľmi bezpečné a rýchle online zálohovacie riešenie pre vaše súbory.

SOS Online Backup Review
© Cloudwards.net

Neponúka neobmedzené online zálohovanie, napríklad Backblaze alebo Carbonite, ale ak práve začínate, nemusí to byť potrebné. Štandardný plán vám dá 50 GB na zálohy.

Nastavenie zálohovania online SOS

Nastavenie zálohovania SOS online nie je ťažké dosiahnuť. Zobrazí sa výzva na výber súborov, ktoré chcete zálohovať, a podľa toho analyzuje váš systém.

SOS Online Backup Vyberte svoje súbory na zálohovanie

Online zálohovacie služby vo všeobecnosti nezálohujú aplikačné alebo systémové súbory, ale radšej inštalujú všetky ostatné súbory, ktoré sa nedajú obnoviť v prípade zlyhania pevného disku, napríklad fotografie alebo videá..

Online zálohovanie SOS - zobrazenie typov obsahu

SOS Online Backup vám tiež poskytuje vynikajúci prehľad o typoch súborov, ktoré ste naplánovali na zálohovanie.

Stlačením tlačidla „Štart“ spustite zálohovanie

Po výbere súborov stačí urobiť iba kliknutie na tlačidlo Štart a vaša záloha prechádza do cloudu. V závislosti od množstva súborov, ktoré máte, môže úplné zálohovanie trvať niekoľko dní až týždňov.

Online zálohovanie SOS - spustite zálohovanie
© Cloudwards.net

Nebuď netrpezlivý. Online záloha, v tomto prípade, bude vašou sekundárnou zálohou, takže predpokladáme, že ste už dokončili zálohu Time Machine alebo inú lokálnu zálohu. SOS Online Backup zvyčajne zálohuje vaše súbory, čo znamená, že kedykoľvek dôjde k zmene súboru v počítači, SOS Online Backup sa prevezme a prenesie vaše súbory na ich servery..

SOS Online Backup Naplánujte si zálohovanie

Zálohovanie však môžete naplánovať podľa svojich potrieb, napr. hodinové, denné alebo mesačné zálohy. Týmto spôsobom môžete zálohovať, keď ste v kancelárii alebo nepoužívate počítač vôbec. 

záver

Ak ste implementovali opísané kroky, ste o pár krokov pred ostatnými ľuďmi, ktorí nemajú zálohu. S dvoma zálohami na mieste môžete odpočívať na bezpečnostnom vankúši a vedieť, že vaše údaje sú v bezpečí.

V ďalšom článku sa budeme venovať tomu, ako obnoviť súbory v prípade straty údajov. Takže zostaňte naladení! Podeľte sa o svoje skúsenosti! Aká je vaša stratégia zálohovania s Time Machine alebo inými riešeniami zálohovania? Ktorú službu zálohovania online použiť a odporučiť? Nechajte svoje myšlienky v komentároch nižšie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me