Ako zálohovať Android

Úplne prvý smartfón s Androidom, T-Mobile G1, otrel pevný disk 256 MB. Bolo to tak v dávnych dňoch roku 2008. V dnešnej dobe sa smartfóny s Androidom bežne dodávajú so 64 GB SSD diskami, s možnosťou 128 GB alebo dokonca 256 GB.


Výsledok? Veľa fotografií s potiahnutým jedlom, videá spievajúcich batoľat, telefónne čísla od tajomných cudzincov a veselé (a niekedy aj sporné) textové správy. So všetkými týmito údajmi musíte veľa stratiť. Jednotky SSD môžu biť, ale to vám nepomôže, keď necháte svoj smartfón vzadu v taxíku..  

V tomto článku vás oboznámime so základmi zálohovania systému Android, aby ste spolu s milovaným modulom gadget nestratili cenné údaje. Najprv sa pozrieme na natívne funkcie zálohovania spoločnosti Google, ktoré sa ľahko používajú a sú bezplatné.  

Pre tých, ktorí nedôverujú spoločnosti Google, aby z vašich mobilných dát nestali cieľovú marketingovú kampaň, alebo ktorí nechcú, aby agenti NSA, ktorí prechádzajú vašimi údajmi, aby videli, s kým visíte, ukážeme vám tiež, ako zálohujte svoje údaje pomocou IDrive, bezpečnejšej možnosti zálohovania pre Android.

Ako zálohovať Android pomocou Google

Ak necháte spoločnosť Google pracovať, zálohovanie systému Android v skutočnosti nevynakladá veľa úsilia ani pozornosť. OS automaticky zálohuje určité systémové nastavenia pomocou vstavaného softvéru s názvom Android Backup Service.

Ďalej je možné so spoločnosťou Google synchronizovať ďalšie informácie, ako sú kontakty, údaje kalendára a údaje aplikácií. Používatelia Androidu tiež získajú 15 GB bezplatného cloudového úložiska s Diskom Google, ktorý sa dá použiť na automatickú ochranu fotografií a videí. Podrobnosti o platených odberoch nájdete v našej recenzii na Disku Google.  

Pri prvom použití telefónu s Androidom sa zobrazí výzva na nastavenie alebo prihlásenie do existujúceho účtu Google. Z technického hľadiska sa môžete odhlásiť tu a zvoliť si, aby ste sa nezaregistrovali do spoločnosti Google. To vám však zabráni pridávať aplikácie zo služby Google Play a robiť ďalšie veci.

Ak si v budúcnosti nastavíte účet Google, váš telefón môže na ochranu vašich údajov pred stratou použiť kombináciu operácií zálohovania a synchronizácie. Pozrime sa bližšie na to, ako riadiť tieto operácie z vášho smartfónu.  

Zálohovanie systémových nastavení

Ak sa rozhodnete preskočiť zálohovanie údajov na začiatku alebo ich chcete vypnúť neskôr, jednoducho prejdite na nastavenia. Posuňte zobrazenie nadol a vyhľadajte možnosť „záloha“ & reset, “pod hlavičkou„ osobný “.

Ďalej klepnite na miesto, kde sa hovorí „zálohovať moje údaje“.

Otvorí sa ďalšia obrazovka, na ktorej musíte zapnúť alebo vypnúť zálohovanie označením prepínača v hornej časti. V budúcnosti sa budú niektoré systémové nastavenia pravidelne zálohovať, vrátane hesiel WiFi, nastavení displeja, nastavení času a histórie hovorov. Údaje aplikácie, ak vývojár aplikácie povolil zálohovanie pomocou služby Zálohovanie Android, budú tiež zálohované.

Synchronizácia služby Google Apps

Ak chcete spravovať nastavenia synchronizácie svojho účtu Google, prejdite na nastavenia a klepnite na „účty“. Na ďalšej obrazovke sa zobrazí zoznam služieb typu cloud, ktoré ste pripojili k smartfónu, vrátane služieb Google.

Klepnite na Google a budete môcť prepínať a zapínať synchronizáciu pre rôzne služby Google a údaje aplikácií, ak sa vývojár aplikácie rozhodol synchronizovať údaje s webovými službami Google. Medzi konkrétne služby Google, ktoré sa synchronizujú, patria Kalendár Google, Chrome, kontakty, Gmail, Dokumenty a Disk Google.

Pod každou možnosťou vidíte aj poslednú synchronizáciu. Údaje sa synchronizujú iba raz za deň, bez možnosti skrátiť interval. Synchronizáciu však môžete vynútiť klepnutím na ponuku s tromi bodkami v pravom hornom rohu a výberom možnosti „synchronizovať teraz“.  

Fotky Google

Fotografie Google nenájdete v zozname práve uvedených služieb Google. Namiesto toho môžete povoliť automatické zálohovanie do cloudu v aplikácii Fotky Google otvorením ponuky nastavení a ťuknutím na položku „zálohovať“ & sync. “

Na ďalšej obrazovke klepnite na prepínač v hornej časti a aktivujte automatickú synchronizáciu všetkých fotografií, ktoré nasnímate s fotoaparátom smartfónu.

Klepnutím na „zálohovať priečinok zariadenia“ môžete tiež povoliť zálohovanie stiahnutých obrázkov a snímok obrazovky.

Vedľajšou poznámkou je, že ak nechcete používať službu Fotografie Google na ukladanie vašich selfie, existuje veľa ďalších možností ukladania v cloude, ktoré majú mobilné aplikácie na automatické nahrávanie fotografií. Naše hodnotenie najlepšieho úložiska fotografií v cloude by vás malo začať.

Nevýhodou používania služby zálohovania Android

Myslíte si, že to všetko vyzerá príliš ľahko? Máte pravdu na podozrenie: jednoduchosť a bezpečnosť nie sú vždy ruka v ruke. Problém v prípade natívnych zálohovacích schopností systému Android je v tom, že ste spoločnosti Google nútení dôverovať súkromiu.

Áno, spoločnosť Google šifruje údaje v tranzite, čo znamená, že by ste sa nemali obávať, že by ich odpočúvali zachytené kópie vašich údajov. Na verejných sieťach Wi-Fi by sme však napriek tomu odporúčali ochranu pomocou VPN. Náš najlepší článok pre VPN pre Android, ktorý vás nasmeruje správnym smerom na tejto prednej strane.

Áno, Google tiež šifruje údaje uložené v pokoji vo svojich dátových centrách, ktoré chránia súbory v prípade ich porušenia. Povolením spoločnosti Google zálohovanie kontaktov, protokolov hovorov, fotografií a ďalších osobných údajov však spoločnosti poskytujete aj prístup k týmto údajom.

Je to preto, že spoločnosť Google spravuje vaše šifrovacie kľúče súborov. Umožňuje tak spoločnosti resetovať heslo, ale tiež umožňuje využívať vaše údaje z marketingových účelov a odosielať čitateľné súbory do programov na presadzovanie práva a vládne sledovanie, ako je napríklad projekt PRISM NSA..

Bezpečný prístup k zálohovaniu systému Android

Alternatívou k riadenému šifrovaniu je šifrovanie s nulovými znalosťami, čo je bežná prezývka pre súkromné ​​šifrovanie typu end-to-end. Myšlienka poznať šifrovacie nulové znalosti je, že k šifrovaciemu kľúču máte prístup iba vy, a nie cloudová služba. To znamená, že cloudová služba nemôže dešifrovať vaše súbory na marketingové účely alebo z akéhokoľvek iného dôvodu.  

Problém pri šifrovaní s nulovými znalosťami je ten, že ak zabudnete svoje heslo, stratíte aj prístup k svojmu obsahu, a preto je rozumné používať správcu cloudových hesiel, ako je napríklad LastPass. Šifrovanie s nulovými znalosťami je však tiež oveľa bezpečnejšie a je jedným z kľúčových odporúčaní v našej online príručke o ochrane osobných údajov.  

Natívne zálohovanie pre Android nemusí ponúkať nulové vedomosti, ale väčšina našich tipov na najlepšie online zálohovanie áno. Väčšina z nich bohužiaľ neponúka zálohu systému Android, pravdepodobne preto, že natívne zálohovanie býva obľúbenejšie, pretože je jednoduché a bezplatné.

Existujú však bezpečné možnosti zálohovania na mobilných zariadeniach, ktoré ponúkajú funkciu Zálohovanie systému Android a nespália váš bankový účet. Medzi dve veľmi dobré možnosti patrí Acronis True Image (prečítajte si našu recenziu Acronis True Image a Zoolz (prečítajte si našu recenziu Zoolz)), ktorí vytvárajú populárnu záložnú aplikáciu pre Android s názvom G Cloud..

Pokiaľ však ide o zálohovanie systému Android, spoločnosť IDrive si vezme tortu. Jeho mobilná aplikácia bola stiahnutá z obchodu Google Play viac ako miliónkrát a vy ju používate zadarmo pomocou bezplatného účtu 5 GB..

Jednou z výhod IDrive je to, že sa dá použiť na zálohovanie neobmedzených zariadení, vrátane Android a iOS, plus Windows, Mac a Linux. Aj keď to všetko nebude stačiť na 5 GB, 2TB predplatného je len okolo 50 dolárov ročne, ako to môžete prečítať v našej úplnej recenzii IDrive..

Po nastavení účtu a nainštalovaní aplikácie tu je postup zálohovania zariadenia Android.

Ako zálohovať Android s IDrive

Mobilný zážitok IDrive prevyšuje používanie služby Android Backup Service takmer všetkými spôsobmi, napriek tomu, že si spočiatku potrebovali trochu viac práce na to, aby sa veci spustili. Pravdepodobne najväčšou výhodou je, že všetko je možné spravovať z jednej aplikácie, namiesto toho, aby ste museli obísť a pamätať si, kde sú rôzne možnosti nastavenia.

Po prihlásení do aplikácie IDrive vás uvíta úvodná obrazovka, ktorá má v hornej časti veľké pole „cloud backup“. V pravom hornom rohu je tiež ponuka kritických nastavení a ďalšie možnosti, ktoré sa zobrazujú po obrazovke, ako napríklad „prístup a obnovenie“ a „časová os“.

Ak chcete vybrať údaje na zálohovanie, klepnite na miesto, kde sa hovorí „cloudové zálohovanie“. Otvorí sa nová obrazovka, kde uvidíte zoznam možných kategórií zálohovania: kontakty, fotografie, videá, kalendár, SMS, protokoly hovorov, hudba a „ďalšie súbory“.  

Pre všetky kategórie je zálohovanie jediným dotykom. Ochranu prepnete klepnutím na názov kategórie. S kategóriami fotografií, hudby a ďalších súborov môžete ďalej presne upraviť, čo sa zálohuje, ak chcete, alebo môžete všetko jednoducho zálohovať..  

Keď prepnete kategóriu na zálohovanie, dáta sa okamžite skopírujú do cloudu. Potom sa údaje, rovnako ako Disk Google, zálohujú iba raz za deň. Nepretržité zálohovanie nie je možnosťou, ktorá je jednou z mála nevýhod tejto služby.

Môžete nastaviť aspoň požadovaný plán zálohovania. Urobíte to tak, že klepnete na ikonu ponuky v ľavom hornom rohu domovskej obrazovky a vyberiete možnosť „nastavenia“. Ďalšia obrazovka bude mať hlavičku nazvanú „nastavenia zálohovania“, pod ktorou je možnosť „naplánovať zálohovanie“.

Klepnite na to a môžete nastaviť samostatný plán pre každú kategóriu zálohy (napr. Kontakty, fotografie, SMS). Budete vyzvaní, aby ste vybrali deň alebo dni, na ktoré chcete zálohovať, plus denný čas.

Je potrebné spomenúť aj ďalšie možnosti nastavení. Jedným z najdôležitejších je prepínanie a vypínanie celulárnych údajov pre zálohy. Ak to necháte vypnuté, čo je predvolene, vaše zálohy sa budú uskutočňovať iba prostredníctvom siete Wi-Fi, aby ste nespálili svoj mobilný dátový plán..

Medzi ďalšie možnosti patrí auditné zobrazenie zálohy, možnosť zmeniť kvalitu fotografií pri odovzdávaní a možnosť zahrnúť video do automatických nahrávaní z fotoaparátu. K dispozícii je tiež šetrič batérie a možnosť zámku prístupového kódu.

Na domovskej obrazovke nájdete aj možnosť „prístup a obnovenie“. Je to užitočné, pretože ho môžete použiť nielen na prístup k súborom smartfónov, ale tiež na prístup k súborom, ktoré ste si zálohovali z počítača..

Okrem vyššie uvedených kategórií zálohovania vám aplikácia IDrive Android umožňuje zálohovať dve populárne platformy sociálnych médií na Facebooku a Instagrame. Uložíte tým obrázky aj videá vrátane obsahu Facebooku, v ktorom ste boli označený.

Aj keď si myslíme, že jednoduché používanie robí zo systému Android lepšiu voľbu pre zálohovanie na mobilných zariadeniach, než aby bolo natívne pre spoločnosť Google, bezpečnostné výhody, ktoré sme spomenuli vyššie, sú dôležitejšie.

Dáta zálohované do cloudu IDrive sú chránené pomocou 256-bitového šifrovania AES a, ako je uvedené, môžete si zvoliť súkromný šifrovací kľúč, ktorý poznáte iba vy. IDrive si tiež zachováva desať predchádzajúcich verzií pre každý zálohovaný súbor, takže ak sa náhodou zmeníte súbor alebo sa poškodí, napríklad prostredníctvom vírusového útoku, môžete sa vrátiť späť do predchádzajúcich stavov..

Záverečné myšlienky

Trh s mobilnými zálohovacími aplikáciami sa v uplynulých rokoch skutočne posunul o krok späť, keďže vďaka tejto skutočnosti sa Google v tejto úlohe zlepšil. Pokiaľ ide o nastavenia systému a podobne, je potrebné len veľmi málo práce, aby ste zabezpečili funkčnosť systému. E-mail, fotografie a ďalšie typy súborov zaberú trochu viac, ale nie príliš.

Veľkým problémom s nechaním spoločnosti Google zadržať vaše súbory je to, že spoločnosť má nad tým smrdiacu nedôveru, a to tak od marketingovej taktiky, ktorú využíva prostredníctvom spotrebiteľských údajov, až po programy vládneho dohľadu..

Zatiaľ čo IDrive je spoločnosť so sídlom v USA a teoreticky je možné nariadiť cloudu, aby sa zúčastňoval na takýchto programoch, použitie šifrovania s nulovými znalosťami znamená, že všetky odovzdané súbory NSA nemôže prečítať, pretože AES-256, doteraz ako každý vie, ešte musí byť prelomený. Navyše, 2TB zálohy za 50 dolárov ročne je naozaj dobrý obchod.

Veľkou vecou je, samozrejme, iba to, že sa váš systém Android zálohuje, a dúfajme, že vám tento článok priniesol niekoľko nápadov. Podrobnejšiu radu nájdete aj v článku o zálohovaní textových správ. Pre tých, ktorí chcú na zasielanie fotografií a videí na Disk Google inú možnosť, má náš najlepší sprievodca úložiskom v cloude pre Android niekoľko možností.

Dajte nám vedieť svoj vlastný prístup k zálohovaniu systému Android v nižšie uvedených komentároch a ďakujeme za prečítanie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me