Ako vytvoriť svoj vlastný bezplatný nástroj na zálohovanie súborov pomocou LibertyBASIC

Na základe populárneho dopytu vám prinášame tento návod, ako vytvoriť jednoduchý, ale efektívny bezplatný nástroj na zálohovanie súborov pomocou programovacieho nástroja LibertyBASIC, systému Windows. V predchádzajúcom článku sme vám ukázali jednoduchý algoritmus na vytvorenie vlastného bezplatného nástroja na zálohovanie súborov na pracovnej ploche. No, dnes to robíme o krok ďalej tým, že skutočne vytvoríme program pre vás.


Toto bude krok za krokom výučba s plne zakódovanými príkladmi. Náš program sa nazýva SimpleBackupTool a bol vyvinutý úplne pomocou programovacieho nástroja LibertyBASIC, programovacieho systému Windows. zoznámte sa s LibertyBASIC alebo si stiahnite kompilátor (bezplatná skúšobná verzia dostupná pre Windows) navštívte webovú stránku LibertyBASIC.

Vybrali sme LibertyBASIC, pretože je to jednoduchý jazyk, ktorý sa môže každý rýchlo naučiť. OK, začnime.

Predstavujeme SimpleBackupTool

Jednoduchý nástroj na zálohovanie

SimpleBackupTool je založený na rovnakom algoritme, aký sme vám ukázali v našom predchádzajúcom článku. Je to základný program na zálohovanie súborov na pracovnej ploche schopný:

 1. Viacero kópií súborov na zálohu (podporovaných až 20x)
 2. Zálohovanie viacerých priečinkov (iba prvá vrstva)
 3. Upozornenia v reálnom čase (indikátor Busy / Idle „LED“, stavové správy)

S programom SimpleBackupTool môžete zálohovať všetky súbory v cieľových priečinkoch (ale nie priečinky v priečinkoch) až 20-krát, aby ste mohli zálohovať toľko, koľko chcete. Neváhajte vylepšiť kód, keď budeme postupovať, aby ste mohli pridať ďalšie funkcie alebo funkcie programu. Je to však celkom užitočné.

Teraz sa pozrime dovnútra: Prvým krokom pri vývoji ľubovoľného programu je vypracovanie algoritmu, ktorý ukazuje, ako jednotlivé časti spolupracujú pri realizácii funkcií programu. Funguje to znova:

zálohovanie súborov
© Cloudwards.net

Ako sme už spomenuli v predchádzajúcom článku, v nástroji SimpleBackupTool máme päť komponentov: záložný register, záložný strážca (radič), agent pre kopírovanie (záložný agent), užívateľský vstup a správca zostáv..

Záložný register

Zálohovací register je jednoduchý súbor TXT, ktorý obsahuje zoznam priečinkov, ktoré sa majú zálohovať. Všetky súbory v tu uvedených priečinkoch budú zálohované (ale nie priečinky v týchto priečinkoch). Preto pri používaní SimpleBackupTool uchovajte všetky svoje údaje v jednovrstvových priečinkoch.

Záložný register

Obrázok vyššie zobrazuje dva priečinky v registri, ktoré sa majú zálohovať: „C: \ test1 \“ a „C: \ test2 \“.

Podľa potreby aktualizujete tento súbor novými cieľmi zálohovania. Tiež si všimnite, že všetky súbory sú zálohované do rovnakého priečinka – ktorý je automaticky pomenovaný podľa dátumu, napríklad „“ Backup-27. november 2013 “, ako je to znázornené na obrázku vyššie.

Vstup užívateľa

Pre túto verziu SimpleBackupTool je vstup používateľa obmedzený na hĺbku kopírovania (koľkokrát chcete zálohovať každý súbor). Toto sa vyberá pomocou voliča hĺbky kópie (zobrazené na prvom obrázku).

Medzi ďalšie príklady užívateľského vstupu pre komplexnejšie implementácie patria:

 • Dynamické umiestnenia zálohy
 • Automatické plánovanie zálohovania
 • Šifrovacie kľúče, heslá
 • Možnosti kompresie
 • Možnosti archivácie

Správca prehľadov

Správca správ je určený na spracovanie aktualizácií v reálnom čase. V tejto verzii programu SimpleBackupTool pozostáva z indikátora LED stavu zaneprázdneného / nečinného stavu a výzvy na zobrazenie stavu v reálnom čase (zobrazené na prvom obrázku)..

Zálohovanie Sentry (radič)

Backup Sentry je logika, ktorá riadi celú aplikáciu. V tomto prípade je skrytá za implementáciou GUI (Graphic User Interface).

Toto je človek, ktorý robí všetku ťažkú ​​prácu pri zálohovaní súborov. Nevidíte ho, pretože je to skutočný smolař pracujúci v zákulisí. S programom SimpleBackupTool sa pred niekoľkými zálohami súborov uloží číslo ako 1-sample.txt, 2-sample.txt atď..

8 Screenshots: SimpleBackupTool in Action

OK, pozrime sa na niektoré screenshoty SimpleBackupTool v akcii.

Zálohovacie snímky obrazovky

Teraz, keď viete, že to funguje, urobme kódový návod, aby ste videli, ako to funguje, a prípadne pridajte svoje vlastné úpravy..

Návod na použitie kódu: SimpleBackupTool

Pamätajte, že tento kód je úplne v LibertyBASIC. Možno budete chcieť otestovať váš LibertyBASIC skôr, ako budete pokračovať – ​​začať to je jednoduché, na začiatok použite program hodín a príkladov na webovej stránke alebo kompilátore.!

Kliknutím na tento odkaz zobrazíte úplný zdrojový kód SimpleBackupTool. Budete potrebovať, aby ste pokračovali.

Štvordielny návod uvedený nižšie vysvetľuje kľúčové segmenty kódu. Môžete tiež vložiť kód do kompilátora a spustiť program, aby ste mohli používať SimpleBackupTool!

Časť I: Počiatočné nastavenia

Toto je úvodná časť programu, ktorá vytvára priečinok registra a zálohy a počúva udalosti.

Počiatočné nastavenia pre SimpleBackupTool

Pozrime sa na druhú časť – ako načítať register.

Časť II: Načítanie registra

Táto časť kódu načíta zoznam registrov do pamäte programu, takže k miestam v tomto zozname je možné pristupovať pre zálohovanie v reálnom čase..

Načítanie registra - SimpleBackupTool

Časť III: Zálohovanie

Táto časť návodu sa zameriava na to, ako sa záloha skutočne vykonáva v slučkovom procese. Izolujeme počet cieľových priečinkov (pripomenutie, že tieto údaje už boli uložené do pamäte).

Dávkový proces (konfigurácia opakovania) sa potom používa na postupný prístup k zložkám a extrahovanie zoznamu súborov v týchto priečinkoch, ktoré sa majú vložiť do skutočného procesu kopírovania, ktorý ich replikuje podľa zvolenej hĺbky kópie..

Zálohovanie v programe SImpleBackupTool

Časť IV: GUI programu (grafické užívateľské rozhranie)

Nakoniec sa pozrieme na kód, ktorý vygeneroval GUI pre SimpleBackupTool.

Jednoduché rozhranie nástroja na zálohovanie

Kód riadi vlastnosti okna pre GUI vrátane výšky, šírky a polohy. Nastavuje tiež vlastnosti objektov v okne, ako sú tlačidlá, statické textové objekty, grafické pole („LED“) a kombinované pole (výber hĺbky kopírovania).

Medzi vlastnosti objektov patria ovládače polohy, veľkosti a udalosti (kam program ide po kliknutí alebo nastavení). Obslužné programy udalostí odkazujú na „vetvový štítok“ ako [loadRegistry], ktorý obsahuje zoznam akcií, ktoré sa majú vykonať pri iniciovaní udalosti.

Kód nakoniec pomenuje okno – v tomto prípade „Simple Backup Tool“ a spustí ho, nastaví možnosti zobrazenia a počúva udalosti súčasne..

záver

Ahoj! Dúfame, že sa vám tento príspevok páčil a veľa ste sa naučili. Uvádzame zhrnutie toho, čo sme pokryli: preskúmali sme, ako vytvoriť jednoduché nástroje na zálohovanie pomocou programovacieho nástroja LibertyBASIC, programovacieho systému Windows..

Analyzovali sme SimpleBackupTool, jednoduchý a bezplatný program na zálohovanie pracovnej plochy pomocou priechodného kódu pre jednotlivé segmenty po segmente. Ponúkli sme vám úplný zdrojový kód SimpleBackupTool, ktorý si môžete zostaviť sami a podľa potreby ho používať alebo upravovať

Ak máte konkrétne otázky týkajúce sa programu SimpleBackupTool, pošlite e-mail na adresu [email protected]. Ak chcete na tento príspevok odpovedať, pošlite nám komentár! Radi by sme vás počuli.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map